Jak zawnioskować o weryfikację profilu jako osoby lub marki publicznej?

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 27 listopada 2021

Przeglądając Instagram łatwo jst zauważyć, że niektóre profile posiadają niebieską odznakę z ptaszkiem w środku. Oznacza to, że konto zostało oficjalnie zweryfikowane w aplikacji. Ale co to właściwie oznacza i jakie daje możliwości? Czy ta opcja jest dostępna dla każdego użytkownika? Dziś odpowiemy na te pytania i podpowiemy, jak zweryfikować konto na Instagramie.

Ostatnio na naszym blogu: popraw bezpieczeństwo swojego konta na Instagramie – instrukcja krok po kroku

Czym jest weryfikacja konta?

Instagram jest jednym z podstawowych kanałów komunikacji dla wielu osób, marek i biznesów. To ogromne narzędzie wykorzystywane jest do wielu działań marketingowych, dzięki którym można łatwo nawiązywać kontakty z fanami i klientami, a także kierować do nich swoje oferty czy reklamy.

Jednak w Internecie bardzo łatwo jest podszyć się pod inną osobę lub stworzyć profil, który może pozornie wyglądać na uczciwy biznes. Dlatego właśnie, ze względów bezpieczeństwa, twórcy Instagrama stworzyli opcję weryfikacji konta. Jest to dowód na to, że założony w aplikacji profil jest w 100% prawdziwy i należy do osoby lub marki, która się pod nią podpisuje.

Niebieska odznaka widoczna w instagramowym profilu jest przyznawana, aby uniknąć pomyłki z tak zwanym „fejkowym” kontem. Profile posiadające dużą liczbą obserwujących są sporo warte, dlatego niektórzy próbują podszywać się pod znane i wpływowe konta w mediach społecznościowych. Zweryfikowane konto jest gwarancją, że mamy do czynienia z realną osobą lub firmą.

Dlaczego warto wysłać wniosek o weryfikację konta?

Jeśli zweryfikujesz swoje konto, Twój profil będzie bardziej autentyczny. Niebieski znaczek jest bardzo pomocny, jeśli prowadzisz własny biznes, np. sklep internetowy. Klienci będą czuć się bardziej bezpiecznie robiąc zakupy na Instagramie.

Oprócz poprawy bezpieczeństwa są jeszcze inne, bardzo istotne korzyści:
SEO – po wpisaniu słów kluczowych, powiązanych z kontem, profil zacznie pojawiać się wyżej w wynikach wyszukiwania. Jest to jeden ze sprawdzonych sposobów na to, jak zdobyć followersów na Instagramie.
LINKI SWIPE UP – kolejny plus to możliwość dodawania linków swipe up do relacji Instastories. Nie musisz czekać, aż na Twoim koncie pojawi się pierwsze 10 tysięcy obserwujących. Jest to sporym ułatwieniem w wykorzystaniu pełnego potencjału instagramowego konta.

Kto może zostać zweryfikowany na Instagramie?

Jeśli chcesz ubiegać się o weryfikację profilu na Instagramie, musi on spełniać określone przez aplikację wymagania. Po pierwsze, konto musi być zgodne z Regulaminem i Zasadami społeczności. Pozostałe z nich to:
1. Autentyczność – profil musi rzeczywiście należeć do osoby, firmy lub organizacji która ubiega się o weryfikację.
2. Unikalność – konto musi być jedynym profilem należącym do firmy lub osoby, która ją reprezentuje. Można zweryfikować tylko jedno konto, przypadające na osobę lub firmę. Wyjątkiem są profile występujące w różnych językach. Nie można zweryfikować konta, które reprezentuje np. ogólne zainteresowania użytkowników.
3. Kompletność – profil musi być publiczny, zawierać biogram, zdjęcie profilowe i co najmniej jeden post. Konto nie może zawierać w opisie linków do innych mediów społecznościowych.
4. Rozpoznawalność – profil powinien reprezentować znaną osobę, firmę lub brand, które są często wyszukiwane w aplikacji. Tutaj liczy się fakt, czy dane konto pojawia się w innych mediach, np. w artykułach prasowych. Nie są brane pod uwagę płatne reklamy i materiały o charakterze promocyjnym (w tym posty sponsorowane).

Czy weryfikacja jest dostępna tylko dla dużych kont?

Wydawać by się mogło, że weryfikacja dostępna jest tylko i wyłącznie dla osób posiadających duże zasięgi i ogrom followersów. Jednak Twoje konto wcale nie musi być duże, żeby mogło zostać zweryfikowane. Dziś promowanie Instagrama jest dużo łatwiejsze i każdy użytkownik może złożyć wniosek o weryfikację.

Instagram w sierpniu 2018 roku wprowadził publicznie tę funkcję, co znacznie ułatwiło proces zdobycia niebieskiej plakietki. Przedtem możliwość weryfikacji była owiana tajemnicą i nieznane były kryteria jakie trzeba było spełnić, aby uzyskać ten status.

W jaki sposób zatem można spróbować uzyskać weryfikację na Instagramie?

Instrukcja, jak zweryfikować konto na Instagramie:

1. Przejdź na swój profil i wybierz trzy poziome kreski w prawym górnym rogu.
2. Następnie wybierz Ustawienia w swoim menu.
3. Dalej wejdź w zakładkę Konto.
4. Wybierz opcję: Poproś o weryfikację.
5. Otworzy się nowa zakładka, w której musisz podać swoje imię i nazwisko, a następnie wybrać kategorię działalności z rozwijanej listy.
6. Do prośby o weryfikację dodaj zdjęcie dokumentu potwierdzającego tożsamość (nie musi to być dowód osobisty) lub dokumenty firmowe (w przypadku, gdy weryfikujesz profil swojej firmy/marki).
7. Dodaj linki do mediów społecznościowych lub stron, na których można znaleźć informacje o Twojej działalności.

Proces-weryfikacji-ustawienia

Następnie pozostaje Ci już tylko oczekiwanie na odpowiedź.

Jak długo trzeba czekać na decyzję?

Oficjalna informacja po złożeniu wniosku mówi nam, że proces może trwać do 30 dni. W rzeczywistości trwa to zazwyczaj około tygodnia. Odpowiedź pojawi się w powiadomieniach aplikacji. Jeśli Twój wniosek zostanie odrzucony, nie martw się – po upływie 30 dni możesz spróbować ponownie.

Jak zweryfikować konto na Instagramie? Podsumowanie

Weryfikacja konta niesie za sobą wiele możliwości biznesowych. Ta opcja jest darmowa, dlatego warto spróbować wysłać wniosek w aplikacji.

Jeżeli uda Ci się już uzyskać odpowiedź pozytywną, pamiętaj aby nie reklamować w żaden sposób posiadanej odznaki. Nie możesz też używać zdjęcia profilowego, biogramu, ani nazwy konta do promocji usług innych niż te, na które została zarejestrowana niebieska odznaka. W przypadku nieprzestrzegania tych zasad weryfikacja może zostać odebrana, a konto wyłączone.

Kliknij i sprawdź jak planować swoje treści na Instagramie za pomocą 5 przydatnych narzędzi