Subskrypcje na Instagramie – nowy sposób na zarabianie

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 12 czerwca 2022

Instagram to jedna z najpopularniejszych sieci społecznościowych, która z roku na rok przyciąga coraz to większą liczbę aktywnych użytkowników. To świetne miejsce rozrywki, inspiracji i spotkań ze znajomymi. Coraz więcej osób wykorzystuje aplikację do celów zarobkowych i realizacji swoich marzeń.

Ostatnio na naszym blogu: historia Instagrama, czyli jak to wszystko się zaczęło

Pomocna w tym ma być nowa funkcja Instagrama, o której zrobiło się głośno w sieci. Subskrypcje na Instagramie są już testowane w Stanach Zjednoczonych, a wkrótce mają być dostępne dla wszystkich użytkowników na całym świecie. Na czym polegają subskrypcje na Instagramie i czy to dobry pomysł ze strony twórców aplikacji?  

Subskrybcje – kontrowersyjna nowość na Instagramie

Instagram nie lubi być w tyle, dlatego obserwując ruchy konkurencji, ciągle unowocześnia aplikację i wprowadza coraz to nowe funkcje. Jedną z nich są płatne subskrypcje, które mają ułatwić użytkownikom zarabianie na publikowanych treściach. Oznacza to, że już niedługo twórcy będą mogli oferować dodatkowe treści, tylko i wyłącznie dla osób, które uiściły odpowiednią opłatę.

Wiadomość o nowej funkcji, która będzie służyła monetyzacji treści, wywołała niemałe zamieszanie wśród społeczności Instagrama. Aplikacja tym posunięciem zaczyna upodabniać się do platformy OnlyFans, która właśnie opiera się na modelu subskrypcyjnym. Jedni martwią się, że aplikacja przestaje być w pełni darmowa, drudzy cieszą się, że dzięki kolejnej możliwości zarobkowania na swojej pasji, będą mogli rozwijać swój biznes.

Subskrybcje – testy wśród popularnych influencerów

Zarobki influencerów na Instagramie obecnie opierały się głównie na współpracach z markami, postach sponsorowanych lub na sprzedaży własnych usług czy produktów. Nowa funkcja aplikacji pozwoli pobierać od obserwujących opłaty za dostęp do dodatkowego contentu. Płatne relacje, posty i transmisje będą oznaczone przez twórców, podobnie jak subskrybenci, których od zwykłych obserwujących będzie można odróżnić za pomocą specjalnej odznaki.

subskrypcje

Subskrybcje są aktualnie testowane w Stanach Zjednoczonych przez dziesiątki tysięcy wybranych twórców. Udział w tym eksperymencie bierze między innymi koszykarka Sedona Prince, aktor-influencer Alan Chikin Chow czy modelka Kelsey Cook.

Na ich kontach pojawiła się możliwość kupna abonamentu za dostęp do dodatkowych treści w różnych przedziałach cenowych. Najtańsza opcja zaczyna się od kwoty 99 centów, natomiast najdroższa to 99 dolarów.

Kiedy funkcja będzie dostępna dla innych twórców?

Subskrypcje na Instagramie w dalszym ciągu są w fazie testów, a w najbliższych miesiącach funkcja ma być udostępniona większej liczbie twórców. Nie wiadomo, jednak kiedy taka opcja promocji konta na Instagramie będzie dostępna na rynkach innych niż USA.

Pewne natomiast jest to, że 100% zarobków z subskrypcji będzie trafiać na konta twórców. Meta zapowiada też, że z czasem pojawi się też dostęp do danych liczbowych, które będą wskazywać twórcom ich szacunkowe zarobki na Instagramie.

„Obecnie twórcy robią to, co robią, aby zarabiać na życie i ważne jest, aby było to przewidywalne. A subskrypcje to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie przewidywanego dochodu – sposób, który nie jest powiązany z zasięgiem, jaki uzyskasz w danym poście. Zasięgiem, który z czasem będzie nieuchronnie wzrastał i spadał.”

Adam Mosseri, Dyrektor Instagrama

Sukces subskrypcji na Patronite

Wiele osób decyduje się na zakup subskrypcji dodatkowych treści u swoich ulubionych twórców. Najlepszym przykładem jest słynny serwis Patronite, gdzie widać dokładne kwoty, jakie twórcy dostają co miesiąc w postaci darowizny od swoich obserwujących.

Patroni, chcąc docenić pracę twórców, decydują się na comiesięczne wpłaty określonych kwot. W zamian dostają nigdzie nieopublikowane treści i przynależność do ekskluzywnej grupy wsparcia, która często dostaje też możliwość decydowania o rozwoju działalności danego autora.

Twórcy, którzy chcą utrzymać się ze swojej pracy w Internecie, muszą zarabiać, a odbiorcy są tego coraz bardziej świadomi. Dzięki wsparciu polegającym na comiesięcznej subskrypcji, twórcy dostają źródło zarobkowania i mogą zrezygnować z wielu współprac z markami. Jak wiadomo, nic tak nie odstrasza obserwujących jak częste i nachalne reklamy produktów.

Dowiedz się: Jak zdobyć followersów na Instagramie?

 

Czy subskrypcje na Instagramie to dobry pomysł?

Użytkownicy Twittera, Instagrama czy Facebooka są przyzwyczajeni do darmowych treści, więc wprowadzenie płatnej usługi może początkowo wydawać się szokujące. Trzeba jednak mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób utrzymuje się z działalności internetowej a konto na Instagramie dla wielu twórców to po prostu miejsce pracy.

Czy subskrypcje na Instagramie to dobry pomysł? Z pewnością tak. Warto jednak pamiętać, żeby przy wprowadzaniu dodatkowo płatnych funkcji dokładnie przemyśleć sposób, w jaki przekażemy to naszym odbiorcom. Dobra komunikacja i zapewnienie, że bez zakupu subskrypcji Wasza relacja nie ulegnie zmianie, to w tej sytuacji klucz do sukcesu.

Subskrypcje na Instagramie – podsumowanie

Subskrypcje na Instagramie to z pewnością przełomowa zmiana na platformie. Jeśli twórcy odpowiednio podejdą do tego tematu, może to zdecydowanie ułatwić im rozwój ich internetowej twórczości.

Ze strony Meta to już kolejne podejście do modelu subskrypcyjnego. W roku 2020 opcja ta była już wprowadzona na Facebooku, jednak według zapowiedzi format, jaki ma zaproponować Instagram, ma dużo większy potencjał. Czy Instagram stanie się zagrożeniem dla popularnej platformy OnlyFans? Tego przekonamy się wkrótce.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego konta na Instagramie – instrukcja krok po kroku