Popraw bezpieczeństwo swojego konta na Instagramie – instrukcja krok po kroku

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 14 września 2021

Kradzieże kont w mediach społecznościowych to nawet w 2021 roku jeszcze relatywnie częste zjawisko. Instagramowe profile, które posiadają sporą ilość followersów są dużo warte, dlatego często są na celowniku hakerów. Jak zabezpieczyć swoje konto, żeby uniknąć przykrej sytuacji? Sprawdź nasze wskazówki i dowiedz się co zrobić, żeby Twój profil był odpowiednio zabezpieczony.

Ostatnio na naszym blogu: planowanie postów na Instagramie – 5 przydatnych narzędzi

1. Ustaw silne i oryginalne hasło

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego konta na Instagramie to podstawową sprawą jest ustawienie silnego i oryginalnego hasła, za pomocą którego logujesz się do aplikacji. Brzmi banalnie, ale jednak wiele osób w dalszym ciągu o tym zapomina lub nie przykłada do tego szczególnej wagi. Bardzo istotne jest to, żeby hasło różniło się od tych, które posiadamy w innych aplikacjach czy witrynach.

Jeśli posiadasz kilka kont na Instagramie, każde z nich również powinno mieć zupełnie inne hasła. W przypadku włamania na jeden z profili, haker bez problemu dostanie się na resztę Twoich kont. Posiadanie skomplikowanych haseł do każdego z kont może być uciążliwe, jednak jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa danych i możliwości zachowania konta.

Bez względu na to, ile konto posiada obserwujących, czy jest ich zaledwie 200 czy kilka tysięcy, warto regularnie dokonywać zmiany hasła. Nie powinny być to frazy łatwe do odgadnięcia, takie jak np. imiona dzieci, data urodzenia, pseudonim itp.

Silne hasło powinno posiadać minimum 6 znaków, gdzie występuje co najmniej jedna wielka litera, cyfra oraz znaki specjalne. Klikając w poniższy link, możesz sprawdzić w centrum pomocy Instagrama, jak zmienić swoje hasło w aplikacji: facebook.com/help/instagram/129844100551729.

2. Włącz uwierzytelnienie dwuskładnikowe

Dodatkową ochroną przed włamaniem na instagramowe konto jest dwuetapowe uwierzytelnianie użytkownika. Pozwoli to na ochronę profilu przed włamaniem nie tylko w aplikacji, ale również w innych witrynach. W przypadku próby logowania do konta z urządzenia innego niż Twój telefon, np. komputera czy tabletu, Instagram wyśle prośbę o wpisanie kodu weryfikacyjnego, który wysłany zostanie za pomocą SMSa.

To bardzo dobry sposób na ochronę konta i Twoich danych. Uniemożliwi to dostęp do profilu osobom niepożądanym w przypadku próby włamania, nawet jeżeli dysponują one Twoim hasłem. Ustawienie dodatkowego zabezpieczenia nie trwa długo, wystarczy że poświęcisz kilka chwil, żeby Twoje konto było bezpieczne.

Dowiedz się: jak zdobyć followersów na Instagramie!

Jak ustawić uwierzytelnienie dwuskładnikowe?

1. Uruchom aplikację Instagram na swoim telefonie.
2. Wejdź na profil i kliknij ikonkę w prawym, górnym rogu.
3. Otwórz opcję ustawienia.
4. Następnie wybierz “Zabezpieczenia”, a dalej “Uwierzytelnianie dwuskładnikowe”.
5. Kliknij przycisk “Rozpocznij”, aby została aktywowana dodatkowa ochrona Twojego konta.

bezpieczenstwo-na-instagramie-2FA-ustawienia

Wybierz jedną z dwóch opcji: wiadomość SMS z kodem lub kody logowania do zewnętrznej aplikacji, takiej jak google authenticator lub duo mobile. Jeśli wybierzesz opcję SMS, na Twój numer zostanie wysłany kod weryfikacyjny, który musisz wpisać, aby weryfikacja dwuskładnikowa została aktywowana.

3. Uważaj na podejrzane witryny i aplikacje

Pamiętaj, żeby uważać na podejrzane witryny i aplikacje, które żądają dostępu do Twoich danych, takich jak: galeria zdjęć, kontakty, czy adresy e-mail z Twojej skrzynki. Jeśli nie jesteś pewien bezpieczeństwa danej aplikacji lub strony nie udostępniaj swoich danych.

Podczas rejestracji sprawdź dokładnie jakich informacji żąda dana strona. Warto upewnić się czy ma to jakikolwiek związek z treścią witryny i czy to rzeczywiście jest niezbędne. Korzystając z aplikacji wspierających działania na Instagramie, warto wybierać te, które są oficjalnymi partnerami biznesowymi aplikacji.

Jeśli kiedykolwiek pozwoliłeś na dostęp do swojego konta na Instagramie innym witrynom i aplikacjom, możesz cofnąć zgodę. Wejdź w ustawienia, a następnie wybierz opcję “Aplikacje i witryny”. Znajdziesz tam listę narzędzi, które otrzymały dostęp do Twojego konta. Bez problemu możesz usunąć je w każdym momencie.

Może Cię zainteresować: promowanie na Instagramie.

 

4. Logowanie z innych urządzeń

Warto pamiętać o tym, by zawsze wylogowywać się z innych urządzeń, zwłaszcza jeśli korzystasz w Instagrama w miejscach publicznych, takich jak szkoła czy biblioteka. Pozostawienie zalogowanego profilu jest bardzo niebezpieczne i może zakończyć się przejęciem konta.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy na pewno wylogowałeś się z obcego urządzenia, możesz zmienić to w aplikacji Instagram na swoim telefonie. Wystarczy wejść w opcję Ustawienia, następnie wybrać zakładkę Bezpieczeństwo i Aktywność związana z logowaniem.

5. Sprawdzaj wiadomości e-mail od Instagrama

Zawsze sprawdzaj wiadomości e-mail, które otrzymujesz od aplikacji Instagram. Jeśli ktokolwiek będzie próbował włamać się na Twoje konto zostaniesz o tym niezwłocznie powiadomiony. Przy szybkiej reakcji masz możliwość cofnąć zmianę hasła i odzyskać swoje konto.

Uważaj jednak na fałszywe wiadomości e-mail i nie klikaj w podejrzane linki. Co istotne, Instagram nigdy nie wysyła wiadomości za pomocą Direct Message, dlatego warto zachować czujność!

Jak jeszcze możesz zadbać o bezpieczeństwo konta na Instagramie? Dodatkowe porady

Nie korzystaj z darmowego WiFi w restauracjach, galeriach handlowych czy innych miejscach publicznych. Sieci w takich miejscach często mogą okazać się niewystarczająco bezpieczne. Ktoś może podszywać się pod daną sieć pod podobną nazwą i uzyskać dostęp do Twojego konta.

Uważaj na podejrzane wiadomości w Instagram Direct. Często są to linki z wirusami, które służą właśnie do kradzieży danych niezbędnych do logowania. Odzyskanie konta może nie być takie proste, gdy haker zmieni hasło, a Ty nie zareagujesz w odpowiednim czasie na wiadomość e-mail.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś włamał się na Twoje konto, poproś kogoś z rodziny lub znajomych, żeby sprawdził ostatnią Twoją aktywność w Instagram Direct. Zobaczysz czy w czasie, kiedy nie korzystałeś z aplikacji profil był aktywny w jednej z konwersacji.

Bezpieczeństwo na Instagramie – podsumowanie

Wymienione przez nas kroki na pewno pozwolą lepiej zabezpieczyć Twoje konto, jednak pamiętaj, żeby zawsze zachowywać czujność. Ataki hakerskie w Internecie zdarzają się często, dlatego warto mieć na uwadze częstą zmianę hasła i obserwować aktywność swojego konta.

Kliknij i sprawdź jakie są największe mity o algorytmie i skąd czerpać wiedzę o Instagramie