Zarobki influencerów w 2023 roku

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 04 września 2023

Zarobki influencerów w 2023 roku stają się bardzo częstym tematem dyskusji. Rola influencerów w strategiach marketingowych marek jest znacząca, a ich wpływ na konsumentów niezwykle silny. Są oni kluczem do zrozumienia i dotarcia do coraz bardziej wymagającej młodej generacji konsumentów. Dzięki swojemu zasięgowi, autentyczności i unikalnemu podejściu do promowania produktów, influencerzy potrafią przekształcić obserwujących w klientów.

Ostatnio na naszym blogu: Czym jest evergreen content i dlaczego warto go tworzyć?

Prześledźmy, jakie czynniki wpływają na zarobki influencerów, jak te zarobki kształtują się na różnych platformach, takich jak Instagram, a także jakie są zarobki polskich influencerów. W końcu, rozważmy, jak marki mogą skutecznie wykorzystać ich do osiągnięcia sukcesu i jak powinny mierzyć efektywność takich kampanii. Zapraszamy do lektury!

Jakie czynniki wpływają na stawki influencerów?

Zarobki influencerów zależą od wielu czynników, wśród których najważniejsze to liczba obserwujących, zaangażowanie społeczności, reputacja influencera oraz specyfika jego publiczności. Więcej obserwujących zazwyczaj przekłada się na wyższe stawki, ale marki coraz częściej zwracają uwagę na to czy obserwujący pochodzą z Polski, jak również na jakość zaangażowania – liczbę lajków na Instagramie czy liczbę wyświetleń relacji.

Nie bez znaczenia wspomnieliśmy o reputacji. Która ma istotny wpływ na zarobki influencerów. Osoby z dobrą sławą, które są postrzegane jako autentyczne i wiarygodne, mogą liczyć na wiele propozycji od różnorodnych reklamodawców, a także wyższe stawki za współpracę. Specyfika społeczności to kolejny ważny element – influencerzy, którzy mają unikalnych, zaangażowanych obserwatorów, mogą domagać się wyższych stawek, nawet jeśli ich ogólna liczba obserwujących jest niższa niż topowych influencerów.

Ile zarabiają influencerzy na Instagramie za post w 2023 roku?

Zarobki influencerów na Instagramie za post są różne i zależą od wielu czynników, takich jak wcześniej wspomniane liczba obserwujących, zaangażowanie czy reputacja. Osoba, która ma od 10 000 do 50 000 obserwujących, może zarobić średnio od 500 do 2 000 zł za post sponsorowany. Natomiast influencerzy z ponad milionem obserwujących mogą zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za pojedynczy post.

Jacy są najwięksi influencerzy w Polsce i ile zarabiają?

Polska scena influencerów jest zróżnicowana i dynamiczna, a wśród młodych twórców znaleźć można wiele znanych i wpływowych postaci.

Maffashion, czyli Julia Kuczyńska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twórczyń na polskiej scenie influencerów. Obecnie ma ona około 1,4 miliona obserwujących na Instagramie. Julia od wielu już lat jest modową influencerką. Jej zarobki za pojedynczy post na Instagramie mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

zarobki-influencerow-w-polsce

Jednym z najpopularniejszych influencerów w Polsce jest również Krzysztof Gonciarz. To znany polski YouTuber, który dzieli się swoimi doświadczeniami z życia w Japonii oraz podróżami po świecie. Przez wiele lat prowadził także kanał Zapytaj Beczkę, który skupia się na humorystycznym odpowiedzi na pytania widzów.

Krzysztof ma milion subskrybentów na swoim głównym kanale na YouTube i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców na tej platformie. Oprócz tego, jego umiejętność promowania Instagrama oraz filmików na YouTube przysparza mu dodatkowych sukcesów. Jego zarobki za film na YouTube mogą dochodzić do kilkunastu tysięcy złotych, a jego wpływ i osiągnięcia sprawiają, że jest atrakcyjnym partnerem dla wielu marek.

Remigiusz Wierzgoń, znany jako ReZi to ceniony w świecie polskich mediów społecznościowych influencer. Początkowo zdobył popularność dzięki swoim zabawnym filmom o grach na YouTube. Jednak z czasem jego twórczość ewoluowała i obecnie koncentruje się na tematach rozrywkowych, szczególnie różnorodnych wyzwaniach.

Jego adaptacja do zmieniających się trendów i zdolność do utrzymania zaangażowania publiczności pomogły mu utrzymać silną pozycję na polskim rynku mediów społecznościowych. ReZi ma obecnie 4,61 miliona subskrybentów na YouTube, a jego zarobki za pojedynczy film mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od zawartości i zasięgu.

W jaki sposób marki angażują influencerów, by osiągnąć sukces?

Marki angażują influencerów na różne sposoby. Często jest to promowanie przez posty sponsorowane, stories na Instagramie, a nawet poprzez współpracę w tworzeniu unikalnych produktów lub linii produktów.

Innym popularnym podejściem jest Real Time Marketing, gdzie influencerzy biorą udział w aktualnych wydarzeniach i dyskusjach, co pomaga zwiększyć ich zasięgi na Instagramie.

Marki często oferują również influencerom współprace barterowe, zwłaszcza wśród mniejszych twórców, którzy dopiero zaczynają swoją karierę i na bieżąco szukają sposobów, jak zdobyć followersów na Instagramie.

Jak marki powinny mierzyć sukces kampanii influencer marketingu?

Sukces kampanii influencer marketingu można mierzyć na różne sposoby. Najprostsze metryki to liczba obserwujących, lajków, komentarzy, udostępnień i zasięg postów, które w ostateczności przekładają się na możliwe zarobki influencerów. Coraz częściej marki zwracają również uwagę na bardziej zaawansowane metryki, takie jak tzw. wskaźnik zaangażowania (ang. engagement rate), czyli stosunek liczby lajków i komentarzy do liczby obserwujących.

W przypadku kampanii sprzedażowych ważna jest z kolei liczba sprzedanych produktów przez zakupy na Instagramie, które zostały zrealizowane za pomocą linków umieszczonych przez influencerów.

Podsumowanie

Stawki dla influencerów za post są różne i zależą od wielu czynników, takich jak między innymi liczba obserwujących, zasięg, zaangażowanie, liczba użytkowników oglądających relacje czy reputacja.

Profile obserwowane przez 10 tys – 50 tys użytkowników mogą liczyć z reguły na stawki od 500 pln do 2000 pln za post sponsorowany. Profile z ponad milionem obserwujących mogą uzyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za pojedynczy post.

Przeczytaj również: największe mity o algorytmie, czyli gdzie szukać informacji o Instagramie?