Największe mity o algorytmie, czyli gdzie szukać informacji o Instagramie?

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 11 czerwca 2021

Na temat Instagrama i jego algorytmów krąży w sieci sporo mitów. Sposób, jak działają algorytmy Instagrama przez długi czas był owiany tajemnicą, dlatego użytkownicy na podstawie własnych obserwacji wysnuwali o nich różne teorie. Dziś na temat algorytmów tej platformy wiemy już całkiem sporo. Każdy kto chce osiągnąć sukces na Instagramie powinien jak najszybciej zacząć działać zgodnie z ich założeniami. Jakie są fakty i mity na temat działania algorytmów aplikacji? Gdzie szukać sprawdzonych informacji o Instagramie? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Ostatnio na naszym blogu: rolki – czy nowa funkcja na Instagramie zagrozi TikTokowi?

Jak działają algorytmy Instagrama?

Jedno jest pewne – algorytmy Instagrama nie są naszym wrogiem! Ich celem jest po prostu dobieranie jak najbardziej atrakcyjnych i interesujących postów, które pojawiają się w naszym feedzie. Technologia pomaga personalizować treści i wybiera je w taki sposób, żeby czas spędzany na Instagramie był przyjemny dla użytkowników.

Pełne informacje o tym jak działają algorytmy posiadają tylko i wyłącznie twórcy aplikacji. Na szczęście w ostatnim czasie CEO Instagrama postanowił zacząć dzielić się wiedzą na temat ich działania, żeby ułatwić użytkownikom rozwój swoich profili. W opublikowanym artykule zdradził pewne informacje, które są kluczowe dla każdego kto chce osiągnąć sukces na Instagramie. Poniżej omawiamy największe mity i przedstawiamy fakty na temat działania algorytmów aplikacji.

1. Przełączenie na konto biznesowe obcina zasięgi

Jeśli rozważasz przejście na konto biznesowe na Instagramie nie musisz obawiać się utraty zasięgów. Konta firmowe i osobiste są traktowane jednakowo i mają taką samą wartość w aplikacji. Czasem użytkownicy kilkukrotnie przełączają się z jednej opcji na drugą, żeby sprawdzić czy zasięg ulegnie zmianie. Algorytm Instagrama widzi każde takie działanie, jednak nawet wielokrotne zmiany nie mają żadnego wpływu na osiągane przez profil zasięgi.

Pamiętaj jednak, że konto biznesowe daje Ci możliwość analizowania statystyk w Instagram Insights. Przełączenie na konto osobiste spowoduje utratę tych danych i po ponownym przejściu na konto firmowe statystyki zaczną się tworzyć od zera.

2. Algorytmy Instagrama nie wiedzą, czy nasze posty są interesujące dla użytkowników

Tę teorię po części obaliliśmy już w poprzedniej części tekstu, ale warto omówić to bardziej szczegółowo. Algorytmy Instagrama doskonale wiedzą co jest interesujące dla użytkowników i na tej podstawie decyduje co nam wyświetlić. Analizują ile czasu spędziliśmy przeglądając konkretne treści i czy wchodziliśmy w interakcję, czy nie.

Wbrew temu co mogłoby się wydawać polubienia, komentowanie postów, czy promowanie Instagrama, nie są jedynymi czynnikami, które o tym decyduje. Algorytm sprawdza też ile czasu użytkownicy spędzili na Twoim profilu, czy zapisywali posty i przesyłali je do swoich znajomych. Znaczenie ma też na ile wiadomości odpowiadasz i jak długo trwają konwersacje.

Odwrotnie jednak jest w przypadku tworzenia listy osób oglądających stories. Nie są tu brane pod uwagę interakcje z profilem, a ilość czasu jaką użytkownicy spędzają na oglądaniu treści. Mogą być to użytkownicy, którzy regularnie śledzą Twoją aktywność, ale nie chcą oficjalnie pokazywać, że są zainteresowani.

3. Algorytm Instagrama ukrywa posty użytkowników

Użytkownicy Instagrama czasem twierdzą, że ich posty nie są widoczne dla obserwujących. Jednak twórcy aplikacji zaprzeczają istnieniu shadowbana i ukrywaniu postów ze względu na zbyt częstą aktywność czy użycie zbyt wielu hasztagów. Co prawda, pewne zachowania mogą czasowo zablokować widoczność Twojego konta, ale tylko w przypadku gdy zostaną odebrane jako spam.

Scrollowanie feed’u prędzej czy później pozwoli Ci zobaczyć każdy post, jednak trzeba pamiętać, że nie są one wyświetlane chronologicznie, jak to miało miejsce na początku. Algorytm Instagrama decyduje o tym w jakiej kolejności wyświetlić najbardziej atrakcyjne treści, biorąc pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim Instagram uważa, że relacje z bliskimi przyjaciółmi i rodziną są ważniejsze niż te z influencerami czy markami. Dlatego takie posty zawsze są pokazywane w pierwszej kolejności.

źródła-wiedzy-instagram

4. Usunięcie posta nie wpływa na działanie algorytmu

Algorytm Instagrama uczy się naszych zachowań i bardzo nie lubi kiedy cokolwiek znika z naszego profilu. Dlatego właśnie tak ważne jest regularne prowadzenie konta. Algorytm przewiduje kiedy będziesz aktywny w aplikacji i czeka na Twoje działanie. Jeśli zauważy mniejszą aktywność lub usuwanie treści możesz spodziewać się spadku zasięgów. Zamiast usuwać post, którego nie chcesz już widzieć w swoim feedzie, użyj opcji archiwizacji.

5. Algorytm faworyzuje niektóre z funkcji aplikacji

Jest to kolejny mit. Używanie nowszych funkcji Instagrama, takich jak IGTV czy Reels, nie jest lepiej traktowane przez algorytm i nie wpływa na efektywność całego konta. Każda z tych funkcji ma taką samą wartość, bez znaczenia jest zatem czy dodasz post ze zdjęciem czy wideo.

Warto jednak publikować różnego rodzaju treści ze względu na naszych obserwujących. Każdy z nas lubi korzystać z aplikacji w inny sposób. Jedni wolą przeglądać stories a inni na przykład czytać posty ze zdjęciami.

Gdzie szukać oficjalnych informacji o Instagramie?

Oficjalne konto Instagrama @INSTAGRAM

Nie ma lepszego źródła informacji na temat aplikacji niż oficjalne konto Instagrama.  Obserwując ten profil na bieżąco dowiesz się o wszystkich nowościach i zmianach jakie zostały wprowadzone w ostatnim czasie.

Instagram Creators @CREATORS

Kolejne oficjalne konto Instagrama. Poświęcone jest twórcom działającym w aplikacji. To codzienna dawka inspiracji i ciekawostek ze świata Instagrama. Możesz tu podglądać działania twórców z całego świata.

Instagram of business @INSTAGRAMOFBUSINESS

Jest to oficjalne konto Instagrama poświęcone twórcom biznesowym. Znajdziesz tu najnowsze aktualizacje, wiadomości i przydatne wskazówki dotyczące działań w aplikacji. Przekierowanie do tego konta znajdziesz w pulpicie profesjonalnym

Adam Mosseri @MOSSERI

Konto CEO Instagrama, na którym informuje o wszystkich nowościach i zmianach w aplikacji. Adam organizuje cotygodniowe Q&A dotyczące Instagrama i dementuje wszystkie mity powstałe na temat platformy. Prowadzi też tramsmisje LIVE z twórcami i zamieszcza cenne podsumowania.

Konto aplikacji Later @LATERMEDIA

Aplikacja Later, służąca do planowania treści, jest oficjalnym partnerem biznesowym Instagrama. Na ich profilu znajdziesz dużo ciekawych informacji o social mediach i rozwijaniu konta na Instagramie.

Social Media Today @SOCIALMEDIATODAY

Na tym koncie znajdziesz mnóstwo informacji na temat mediów społecznościowych, a także pomysłów na rozwój konta na Instagramie.

Algorytmy Instagrama – podsumowanie

W sieci możemy znaleźć mnóstwo porad typu „jak rozkręcić konto na Instagramie”, „jak zdobyć followersów na Instagramie” i podobnych. Niestety  często te informacje bywają nieaktualne lub zwyczajnie mijają się z prawdą. Dlatego najlepiej sięgać do oficjalnych i zaufanych źródeł. W artykule wyżej znajdziesz listę miejsc, z których czerpiemy aktualną wiedzę na temat funkcjonowania aplikacji. Ty również zostań na bieżąco z informacjami na temat Instagrama i bądź o krok przed konkurencją – wystarczy, że zaobserwujesz wybrane przez Ciebie profile z powyższej listy.

Kliknij i sprawdź jak powinna wyglądać optymalna struktura biogramu na Instagramie