Dlaczego domena nie powinna być nazwą użytkownika?

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 15 listopada 2022

Każdy, kto prowadzi biznes chce, aby założone na Instagramie konto firmowe było jednoznacznie kojarzone z adresem strony internetowej. Tworząc nowy profil trzeba jednak bardzo uważać, żeby nie popełnić kilku błędów, które mogą znacznie utrudnić dotarcie do nowych followersów i potencjalnych klientów.

Ostatnio na naszym blogu: Organizacja konkursu na Instagramie – instrukcja krok po kroku

Na co trzeba więc szczególnie uważać podczas tworzenia konta? Jaka nazwa na Instagramie będzie odpowiednia? Wyjaśniamy!

 

Nazwa konta na Instagramie – zasady

Większość zasad, które dotyczą tworzenia nazw dla nowych kont na Instagramie, jest podobna do ogólnie obowiązujących reguł w popularnych portalach społecznościowych. Nazwa konta nie może zawierać obraźliwych słów ani wygłaszać żadnych przekazów mowy nienawiści. Niedozwolone są też nazwy, które mogłyby sugerować podszywanie się pod inną osobę. Poza tym Instagram w swoim regulaminie ma jeszcze jeden, bardzo istotny zapis:

„Nie można wykorzystywać w swojej nazwie użytkownika nazwy domeny ani adresu URL bez naszej uprzedniej pisemnej zgody.”

Czym jest domena i adres URL?

Na początku warto wyjaśnić pokrótce czym są oba te pojęcia, żeby nikt nie miał wątpliwości o czym dokładnie jest mowa w regulaminie.

Domena jest nazwą witryny, która składa się z dwóch członów. Pierwszy element domeny stanowi wymyślone przez nas słowo, które wybieramy w momencie rejestracji domeny spośród dostępnych dla nas opcji. Ten unikatowy tekst powiązany jest najczęściej z naszą marką osobistą, działalnością firmy lub ma jakikolwiek inny związek z zakładaną stroną. Wybrane słowo w połączeniu z domeną najwyższego poziomu (np. .pl, .com) tworzy adres naszej strony internetowej. Przykładem domeny jest wypromujemy.com.

Adres URL jest to już kompletny adres internetowy, który używany jest do odnalezienia konkretnej strony. Zapis jest widoczny w pasku przeglądarki internetowej i kieruje nas do treści, które są udostępnione na serwerze administratora witryny. Każdy URL zawiera nazwę domeny oraz inne komponenty potrzebne do zlokalizowania określonej strony lub treści. Przykładem adresu URL jest: https://wypromujemy-bloguje.com/organizacja-konkursu-na-instagramie-instrukcja-krok-po-kroku/

Czy domena to dobry pomysł na nazwę użytkownika?

Instagram nie pozwala na tworzenie nazwy konta, która zakończona jest domeną najwyższego rzędu takimi jak: .com, .org, .gov, .edu, .mil, .net – przy próbie stworzenia nazwy profilu z jedną z tychże domen wyświetlany jest komunikat „Ta nazwa użytkownika już istnieje„. nazwa-profilu-instagram

Lista domen jest jednak o wiele dłuższa, a użycie żadnej z pozostałych nie zostało zablokowane.

Obecnie nazwą domeny może być też np. music.band lub design.art, jednak pomimo tego, że taka nazwa na Instagramie może zostać utworzona, działanie to może przynieść naszej marce więcej szkody niż pożytku. Jeśli nazwa użytkownika, po wpisaniu do przeglądarki internetowej, prowadzi pod konkretny adres, okazuje się, że jako nazwy użyliśmy domeny i działamy niezgodnie z regulaminem aplikacji.

Na Instagramie można spotkać wielu nieświadomych tego faktu użytkowników. Czasem są to nawet znane marki z dużymi zasięgami, w których nazwie możemy dopatrzeć się zakazanej końcówki .pl. Użycie nazwy domeny w nazwie użytkownika nie oznacza, że z miejsca dostaniemy bana za nasze zachowanie. Zdarza się, że konto z błędną nazwą funkcjonuje bardzo długo zanim pracownicy Instagrama zauważą ten fakt lub… do momentu, gdy ktoś tego nie zgłosi.

Domena i adres URL, a tworzenie nazwy konta na Instagramie

Ustawienie nazwy domeny lub adresu URL, jako nazwy użytkownika w aplikacji, niektórym może wydawać się niezłym pomysłem, ponieważ jest to konkretne nawiązanie do nazwy naszej strony internetowej. Takie działania są jednak niedozwolone, a ich powód jest bardzo prosty. Twórcom Instagrama zależy na tym, aby użytkownicy jak najdłużej pozostali w aplikacji, zamiast kierować się pod podany adres www.

Podczas tworzenia nazwy konta szybko można się przekonać, że ustawienie adresu URL jest niemożliwe – zawiera on ukośniki, które są zakwalifikowane jako znaki niedozwolone do użycia przy tworzeniu nazwy konta. Pozostają nam zatem domeny i tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Nazwa konta na Instagramie – podsumowanie

Wybierając nazwę konta na Instagramie powinniśmy stosować się do zasad opisanych w regulaminie. Jeśli bardzo chcemy, aby nazwa profilu dawała do zrozumienia, że nasza firma działa też pod adresem www zawsze możemy zamiast kropki użyć podkreślenia np. wypromujemy_com lub wpisać nazwę łącznie np. wypromujemycom. Takie nazwy są zgodne z regulaminem, a my możemy być spokojni o to, że nikt nie zablokuje nam konta, ani nie ograniczy naszych zasięgów na Instagramie.

Przeczytaj również: jak skontaktować się z Instagramem