Organizacja konkursu na Instagramie – instrukcja krok po kroku

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 27 października 2022

Konkurs na Instagramie to jedna z najpopularniejszych metod promocji w sieci. To świetny pomysł na zwiększenie zasięgów i rozpoznawalności marki. Pozornie aktywność wydaje się banalnie prosta. Po drodze trzeba jednak uważać na to, aby działać zgodnie z polskim prawem, a także nie naruszać regulaminu aplikacji.

Ostatnio na naszym blogu: jak ograniczyć dostęp do swojego profilu osobom nieletnim

Jak zatem zorganizować konkurs na Instagramie, aby uniknąć niepotrzebnych problemów? Wyjaśniamy!

Czym jest konkurs?

Zanim przejdziemy do omawiania każdego etapu organizacji, warto wyjaśnić, czym właściwie jest konkurs i jak odróżnić go od loterii. Jest to niezwykle kluczowa i podstawowa informacja, którą należy wziąć pod uwagę jeszcze przed rozpoczęciem planowanych działań.

Konkurs według art. 919-921 Kodeksu Cywilnego jest rodzajem przyrzeczenia publicznego. Nagroda przyznawana jest uczestnikom za wykonanie danej czynności w najlepszy sposób lub uzyskanie najlepszego rezultatu. Może to być na przykład: najlepsze zdjęcie czy najciekawszy komentarz. 

W konkursie istnieją ściśle określone kryteria przyznawania nagród, a wszystkie zasady są jasno przedstawione w regulaminie. Co istotne i najważniejsze – kryteria przyznawania nagrody nie mogą mieć nic wspólnego z losowością.

Konkurs to nie loteria!

Jeśli chcemy zorganizować konkurs zgodnie z prawem, nasze działania w ramach promocji nie mogą mieć żadnego związku z losowością. Jest to niezwykle ważne, dlatego że w momencie, w którym nagrody lub zwycięzcy zaczynają być losowani, nasze działanie nie jest już konkursem, a staje się loterią. Co to oznacza w praktyce?

Loterie zgodnie z polskim prawem regulowane są przez ustawę o grach hazardowych. Do ich organizacji trzeba złożyć specjalny wniosek do Izby Celnej, a następnie uiścić odpowiednią opłatę o udzielenie zezwolenia. W dodatku nadzór nad loterią musi sprawować osoba upoważniona przez Ministra Finansów. Niezastosowanie się do tych przepisów to przestępstwo skarbowe, za które przewidziano bardzo wysokie kary pieniężne.

Dodatkową wadą losowania nagród jest sztuczne nabijanie liczby followersów. Zwykle nowi obserwujący na Instagramie pojawiają się tylko ze względu na możliwość wylosowania nagrody i nie są w ogóle zainteresowani naszym contentem czy marką. Tacy followersi równie szybko odchodzą z profilu, co ma oczywiście negatywny wpływ na algorytmy Instagrama. Nagminnym działaniem jest też zakładanie fejkowych kont, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną.

Jak zorganizowac konkurs na Instagramie?

Skoro już wiemy, jak odróżnić konkurs od loterii, możemy przejść do planowania naszych działań. Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:

  • Jaki jest cel naszego konkursu?
  • Kim jest nasza grupa docelowa?
  • Jakie zadanie mają wykonać uczestnicy?
  • Jaką nagrodę otrzymają zwycięzcy?

Gdy już odpowiemy na wszystkie te pytania, należy jasno określone zasady spisać jako regulamin konkursu.

Określ cel konkursu

Na samym początku musimy jasno określić cel. Jak to zrobić? Trzeba zastanowić się i doprecyzować, co nasza marka ma osiągnąć dzięki organizacji konkursu. Czy ma to być wzrost sprzedaży? Zwiększenie świadomości marki? A może celem działań konkursowych ma być zrobienie rozgłosu w związku z premierą nowego produktu czy usługi?

konkurs-przyklad

Oczywiście może być tak, że przy okazji jednego konkursu zrealizujemy różne cele związane z promocją marki oraz promowaniem konta na Instagramie. Warto jednak wybrać jeden priorytetowy i do niego dostosowywać działania związane z konkursem.

Wybierz zadanie konkursowe

Jeśli chcemy ominąć losowość przy wyborze zwycięzców naszego konkursu, musimy wymyślić zadanie do wykonania. Oczywiście musi to być bardzo prosta czynność, która nie zajmie użytkownikom dużo czasu i taka, której wykonanie będziemy mogli ocenić. Zbyt trudne zadanie może skutecznie zniechęcić użytkowników do wzięcia udziału i wycofanie się z aktywności.

Konkurs warto więc sprowadzić do prostej formuły, a wymagane zadania konkursowe powinny być najkorzystniejsze dla nas pod względem promocji instagramowego profilu, na przykład:

Polub/skomentuj – jedno z najczęściej wybieranych zadań przez osoby organizujące konkursy na Instagramie. Komentarze i lajki na Instagramie to świetny pomysł na promocję. Dzięki zaangażowaniu użytkowników w taką aktywność nasz post znajdzie się wyżej w feedach hashtagów, pod którymi został oznaczony.

Warto jednak zaznaczyć, że komentarz konkursowy powinien dotyczyć konkretnej tematyki, na przykład: napisz, co zrobisz z naszym produktem na wakacjach. Dzięki temu uda nam się zaangażować osoby, które faktycznie są zainteresowane naszą marką, a nie zależy im tylko i wyłącznie na nagrodach.

Stwórz post i oznacz konkretnym hashtagiem – treści tworzone przez użytkowników to również świetny pomysł na promocję. W przypadku gdy posiadamy własną markę, możemy na przykład prosić uczestników konkursu o zrobienie kreatywnego zdjęcia z użyciem naszego produktu.

Niezwykle istotnym elementem zadania konkursowego powinno być też dodanie odpowiednich hasztagów. Dzięki temu posty będą docierać do naszych potencjalnych klientów, a konkurs stanie się świetną reklamą naszej marki. Zdjęcia konkursowe możemy też udostępniać na profilu marki. Doceniając wysiłki fanów, zaczniemy jednocześnie budować z nimi pozytywne relacje i w przyszłości zamieniać fanów w oddanych klientów.

Głosowanie – jako sposób wyłonienia zwycięzcy w konkursie możemy też ustalić, że wygrywa osoba, której komentarz czy zdjęcie osiągnie najwyższą liczbę polubień. Na pewno będzie to jakiś sposób na promocję naszego profilu, bo uczestnicy będą zachęcać swoich followersów i znajomych do lajkowania.

Minusem jest jednak fakt, że nie zachęci to dostatecznie do zaobserwowania naszego konta. Istnieje też ryzyko, że uczestnicy kupią lajki, a my jako organizatorzy zostaniemy postawieni w niezręcznej sytuacji.

Oznacz profil w poście lub w komentarzu – w tym przypadku mamy dwie opcje do wyboru. Po pierwsze możemy poprosić użytkowników o oznaczenie naszego konta w swoim poście, dzięki czemu uda nam się dotrzeć do followersów danego profilu.

Warto jednak wiedzieć, że regulamin Instagrama zabrania błędnego oznaczania treści i zachęcania do tego innych użytkowników. Jeśli więc prosimy, aby uczestnicy konkursu oznaczali nas w postach, ale nie zaznaczamy, że ma się tam znaleźć coś związanego z naszą marką, to niestety zachęcamy do błędnego oznaczania. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku błędnego dodawania hashtagów.

Drugą opcją, która jest często wykorzystywana jako zadanie konkursowe, jest oznaczanie znajomych w komentarzu. Jest to jednak według wielu użytkowników bardzo niefajna zagrywka ze strony marki, służąca do sztucznego nabijania ruchu na profilu. Nikt nie lubi być zmuszany do czegokolwiek, dlatego tego typu aktywności raczej nie służą niczemu dobremu.

Dodawanie do obserwowanych – jest to według nas najgorszy z możliwych sposobów na zadanie konkursowe. Jeśli zmusimy użytkowników do obserwowania profilu, którzy nie są zainteresowani naszą marką, jest to bardzo prawdopodobne, że równie szybko klikną unfollow. Dobrym pomysłem jest delikatne zasugerowanie, że będzie nam miło, gdy uczestnicy konkursu zostaną z nami jako obserwatorzy, ale nie jest to warunek konieczny.

Wszystkie wymienione wymagania konkursowe możemy oczywiście ze sobą łączyć. Warto jednak przy tym pamiętać, żeby nie przytłoczyć użytkowników ilością zadań do wykonania. Jeśli wymagania będą zbyt wygórowane, szybko zrezygnują z uczestnictwa w konkursie, a my zostaniemy pozbawieni promocji.

Konkurs na Instagramie – nagrody

Nagroda powinna być w jakiś sposób związana z naszą marką i wspierać cel związany z promocją. Oferowanie dużej nagrody, takiej jak na przykład nowy iPhone, nie ma najmniejszego sensu. Dlaczego? Dlatego, że każdy chciałby wygrać tak wartościową nagrodę i do konkursu dostaniemy mnóstwo zgłoszeń od przypadkowych osób. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, przyciąganie użytkowników, którzy nie są zainteresowani naszą marką, nie będzie dla nas korzystne.

Duża nagroda nie będzie też dobrym pomysłem jeśli mamy ograniczony budżet. W takiej sytuacji w konkursie nagrodę wygra jedna lub kilka osób, a reszta niestety zostanie z niczym. Warto rozłożyć budżet na większą liczbę nagród lub zaoferować nagrody pocieszenia.

Zgodnie z prawem art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT zwolnione z odprowadzania podatku są wygrane, których wartość jest mniejsza niż 2000 zł. W przeciwnym przypadku jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia 10% podatku. Przepisy prawa podatkowego jednak zmieniają się na tyle często, że przed ogłoszeniem konkursu warto skonsultować się z dobrym księgowym.

Regulamin konkursu

Ostatnią, niezwykle istotną sprawą jest regulamin konkursowy. Trzeba w nim zawrzeć wszystkie niezbędne informacje związane z konkursem, takie jak:

  • kto jest organizatorem konkursu,
  • data rozpoczęcia i zakończenia konkursu,
  • termin wybrania zwycięzcy i przyznania nagrody,
  • kto może wziąć udział w konkursie, np. osoby pełnoletnie lub osoby, które zakupiły produkt,
  • warunki, jakie muszą spełnić uczestnicy,
  • informacja o tym od kiedy i w jaki sposób uczestnicy mogą składać reklamacje związane z konkursem,
  • jakie dane zbiera organizator i w jakim celu.

Oczywiście musimy też zaznaczyć, że promocja nie jest w żaden sposób związana, sponsorowana, popierana ani przeprowadzana przez serwis Instagram. Musimy też zwolnić serwis z odpowiedzialności za roszczenia uczestników. Są to wymagania zawarte w Regulaminie Instagrama.

Konkurs na Instagramie – podsumowanie

Konkurs na Instagramie to zdecydowanie jedna z najlepszych opcji na zwiększenie popularności naszego profilu. Warto jednak dobrze się do tego przygotować, aby uniknąć problemów związanych z prawem i naruszeniem regulaminu aplikacji. Jeśli zastosujemy się do wszystkich wskazówek, opisanych w tym tekście z pewnością udam nam się zaprojektować konkurs, w którym wygranym będą obie strony – zarówno organizatorzy jak i uczestnicy.

Jak zawnioskować o weryfikację profilu jako osoby lub marki publicznej – instrukcja krok po kroku