Dlaczego Instagram ukrywa polubienia na swojej platformie?

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 03 sierpnia 2020

Użytkownicy zdążyli się przyzwyczaić do regularnych zmian wprowadzanych na Instagramie. Zmiany w wyglądzie profilu, funkcjach, kreatorze relacji, strukturze aplikacji czy samym algorytmie zachodzą systematycznie – najczęściej co kilka tygodni i często obijają się bez echa. Tym razem twórcy platformy szykują kontrowersyjną zmianę, którą odczują wszyscy.

Wydawałoby się, że Instagram nie może funkcjonować bez licznika polubień – lajki to przecież podstawa jego funkcjonowania. Mimo to Instagram rozpoczął ukrywanie liczby polubień pod wpisami w coraz to kolejnych regionach. Co to oznacza w praktyce?

Ostatnio na naszym blogu: jak dodać link do relacji – czyli o funkcji przesuń w górę po więcej

Dlaczego deweloperzy zdecydowali o konieczności ukrycia liczby polubień?

Ukrywanie licznika lajków ma swoje źródło w odkryciach, że media społecznościowe negatywnie wpływają na kondycję psychiczną młodzieży – i nie tylko.

Walka o polubienia oraz o to, jak zyskać followersów na Instagramie, stały się dla niektórych obsesją. Taka sytuacja doprowadziła do wielu niebezpiecznych sytuacji, nawet zagrażających życiu użytkowników. Niska samoocena spowodowana działalnością na platformach społecznościowych potrafiła skłonić internautów do podejmowania ekstremalnych kroków.

licznik-polubien-instagram

Deweloperzy Instagrama postanowili położyć kres nieustannej bitwie o lajki i rozpoczęli stopniowe ukrywanie liczby polubień wpisów zarówno na Facebooku, jak i Instagramie. Aktualnie polubienia nie są już widoczne w kilkunastu krajach świata. Przedstawiciele spółki Facebook Inc. w swoich oficjalnych komunikatach tłumaczą tę decyzję chęcią zmniejszenia presji wśród użytkowników oraz skupieniem ich uwagi na treści, a nie liczbie polubień:

„We don’t want Instagram to feel like a competition.We want people to worry a little bit less about how many likes they’re getting on Instagram and spend a bit more time connecting with the people they care about.”

Instagram ukrywa liczbę lajków, ale nie rezygnuje z funkcji polubień

Zapowiedziane przez deweloperów, stopniowo wdrażane zmiany w obszarze lajków nie polegają natomiast na całkowitym usunięciu funkcji polubień i zatajeniu informacji o tym, komu spodobały się nasze wpisy. Informacja o łącznej liczbie uzyskanych lajków posta wciąż będzie widoczna dla właściciela konta, ale dostępu do niej nie będą mieli inni użytkownicy aplikacji. W ich przypadku – zamiast liczby polubień Instagram wskaże im jedynie nazwę jednego użytkownika, który polubił dany wpis wraz z dopiskiem „i inni”.

ukrywanie-polubien-instagram

Nikt oprócz właściciela profilu nie dowie się zatem ile polubień zdobył wpis.

Planowana aktualizacja ma sprawić, że Instagram zmieni się na lepsze

W ostatnich latach pojawiało się coraz więcej głosów, iż Instagram zamienił się w dużej mierze w próżny konkurs popularności, w którym rolę głosów odgrywają polubienia. Deweloperzy platformy chcą powiedzieć swoim użytkownikom, by promowania Instagrama skupiło się na zdjęciach i filmach, które udostępniają, a nie na tym, ile uzyskują pod nimi polubień. Ukrycie lajków ma również wesprzeć tych twórców, którzy dopiero startują z publikowaniem treści na swoim profilu.

Brak licznika polubień ma przestać definiować wartość publikowanych treści i zwiększyć znaczenie pozostałych funkcji platformy: udostępnień, komentarzy, wiadomości oraz relacji. To właśnie relacje (Stories) z miesiąca na miesiąc zyskują na popularności kosztem tradycyjnych postów i to na nie stawiają deweloperzy. Czy słusznie? Najprawdopodobniej tak, choć dowiemy się o tym dopiero za kilka lat.

wypromujemy.com-instagram-marketing

Ukrywanie polubień na Instagramie – podsumowanie

Ukrycie liczby lajków wydaje się najbardziej kontrowersyjną zmianą od czasu powstania Facebooka i Instagrama. Wzbudza ona wiele wątpliwości wśród użytkowników obu platform.

Ukrywanie liczby polubień uderzy najbardziej influencerów, którzy mogą mieć teraz większy problem z utrzymaniem zaangażowania na swoich profilach, a co za tym idzie swojej popularności. U użytkowników nie wystąpi już bowiem przesłanka psychologiczna „skoro post jest popularny, to sam również go polubię”. To właśnie największe profile zagranicznych celebrytów są najbardziej oburzone wprowadzanymi zmianami.

To, czy ukrycie licznika lajków zostanie wdrożone na stałe we wszystkich krajach okaże się w najbliższych kilkunastu miesiącach.

Kliknij i sprawdź dlaczego wskaźnik zaufania konta jest kluczowy dla Twojego profilu