Trust score – czyli wyznacznik możliwości każdego profilu na Instagramie
Opublikowano: 28 listopada 2019. Aktualizacja: 15 lutego 2022.
Zastanawiałeś się kiedyś, od czego zależy zasięg Twojego profilu? Od czego zależy to, ile polubień jesteś w stanie udzielić, zanim Instagram wyświetli Ci powiadomienie „zabrnąłeś za daleko, odczekaj chwilę”?
Co to jest Trust score?
Począwszy od drugiej połowy 2019 roku Instagram kładzie coraz większy nacisk na wskaźnik zaufania profilu (ang. trust score), będący jednocześnie wskaźnikiem wyznaczającym jego potencjału. Definiuje on możliwości profilu zarówno pod kątem zasięgów organicznych, jak i aktywności, jaką może tworzyć dany profil. Obecnie jest to zatem kluczowy czynnik w instagram marketingu, do którego sprowadza się niemal wszystko co związane z tą platformą.
Im wyższy trust score profilu – tym większy zasięg publikowanych przez niego wpisów i tym więcej interakcji może wykonać w ciągu miesiąca, a w konsekwencji wzrost profilu jest szybszy!
Dla kogo trust score ma znaczenie? Dla osób, które chcą rozwijać swoje Instagramy, w innym przypadku nie warto sobie zawracać nim głowy. Trust score ma znaczenie wyłącznie w przypadku chęci wzrostu profilu, co często wiąże się z różnego rodzaju powiadomieniami hamującymi wzrost (na przykład jednodniowe blokady funkcji polubień czy jednodniowe blokady możliwości publikacji wpisu).
Jeżeli zatem w ciągu dnia rekreacyjnie dajesz lajki na Instagramie do profili swoich znajomych – żadne powiadomienie nie wystąpi. Jeśli stawiasz na wzrost swojego profilu i chcesz wykonywać dużą aktywność – zadbaj o wskaźnik zaufania, dzięki czemu liczbę przestojów w procesie powiększania społeczności na swoim profilu ograniczysz do minimum (lub wyeliminujesz je całkowicie). Jak to zrobić? O tym poniżej.
Ostatnio na naszym blogu: Jak skonfigurować kampanię Instagram Ads?
Co wpływa na trust score?
To w jakim stopniu Instagram ufa Twojemu profilowi zależy od szeregu czynników, takich jak między innymi:
- Staż profilu – kilkuletnie profile charakteryzują się większym zaufaniem, niż profile nowe.
- Regularność publikacji – profile, które często publikują wpisy i stories mają większe zaufanie, niż profile rzadko publikujące.
- Wskaźnik zaangażowania – profile z wysoką liczbą polubień i komentarzy pod wpisami charakteryzują się większym zaufaniem.
- Parametry publikowanych zdjęć – zdjęcia wykonane telefonem posiadają ukryte oznaczenie parametrów urządzenia mobilnego, z którego zostały wykonane, dzięki czemu cieszą się większym wskaźnikiem zaufania, niż na przykład memy czy grafiki sprzedażowe z Canvy (potencjalny SPAM/sztuczny content konta bota).
- Prowadzona aktywność – profile prowadzące regularną aktywność, która nie wykracza poza bezpieczne limity wyznaczone przez Instagram (6000 obserwacji w 30 dni) wpływają pozytywnie na swój wskaźnik zaufania. Profile, które nie prowadzą aktywności w ogóle lub prowadzą ją zbyt agresywnie charakteryzują się niższym wskaźnikiem zaufania.
- Nieregularna aktywność – profile, które przez kilka tygodni prowadzą wysoką aktywność, a przez kolejne kilka tygodni nie prowadzą jej niemal w ogóle – charakteryzują się niższym wskaźnikiem zaufania.
- Liczba zgłoszeń profilu przez innych użytkowników – jeżeli tematyka Twojego profilu może być postrzegana przez niektórych użytkowników platformy jako kontrowersyjna (np. sklep z bielizną), użytkownicy ci mogą zgłaszać profil lub jego wpisy, co zmniejsza zaufanie w oczach algorytmu Instagrama.
- Negatywne komentarze – obrażanie innych czy używanie niedozwolonych słów powoduje większą liczbę zgłoszeń komentarzy przez innych użytkowników, a w konsekwencji obniża wskaźnik zaufania profilu.
- Liczba obserwowanych profili – jeżeli obserwujesz więcej, niż 3 tysiące profili, licz się z tym, że Instagram traktuje się jako mass-followersa, czyli profil obserwujący wszystko i wszystkich. Tego typu profile nie cieszą się wysokim wskaźnikiem zaufania. Jeżeli obserwujesz więcej, niż 3 tysiące profili – zmniejsz tę liczbę poprzez cofanie obserwacji. Pamiętaj, by jednego dnia nie cofać więcej, niż 200 obserwacji!
- Historia profilu – profile, które kupowały sztucznych obserwujących lub sztuczne polubienia mają mniejsze zaufanie, niż profile, które nie łamały Regulaminu i Zasad Społeczności Instagrama.
- Urządzenie, na którym zalogowany jest profil – przeglądarka internetowa charakteryzuje się niższym wskaźnikiem zaufania, niż aplikacja mobilna zainstalowana na urządzeniu komórkowym. Systemy z androidem posiadają mniejsze zaufanie, niż systemy z iOS.
- Liczba kliknięć w reklamy – tak, dobrze przeczytałeś. Im na więcej reklam lub postów sponsorowanych zareagujesz – tym bardziej lubi Cię Instagram.
- Niebieski znaczek „profil zweryfikowany” – profile z oznaczeniem „verified” mają wyższy wskaźnik zaufania, niż zwykłe profile.
- Rodzaj publikowanych treści – Instagram ukrywa niektóre rodzaje treści i nie pokazuje ich w hashtagach czy na stronie explore. Przykłady „non-recommendable” contentu poniżej.
Profile z niskim wskaźnikiem zaufania Trustscore, a występujące powiadomienia
Twój profil posiada niski wskaźnik zaufania Trustscore? Oczekuj utrudnień w konkurowaniu z innymi, lepszymi w oczach algorytmu Instagrama profilami. Do czasu, aż nie poprawisz wskaźnika zaufania swojego profilu – zasięg Twoich postów będzie niższy, liczba interakcji jakie możesz wykonać w skali miesiąca (zarówno automatycznych, jak i tych ręcznych) będzie niższa – co w przypadku kampanii aktywności oznacza wolniejszy wzrost. Jeżeli Twój profil ma bardzo nisko wskaźnik zaufania – automatyzacja interakcji Twojego profilu może okazać się w ogóle niemożliwa i powinieneś zacząć od interakcji ręcznych. Od czerwca 2019 roku Instagram wprowadził nowe rodzaje powiadomień, jakie wyświetlane są profilom z niskim wskaźnikiem zaufania – są to 1, 3 lub 7 dniowe blokady funkcji obserwowania, lajkowania i postowania. W przypadku, gdy tego typu powiadomienia na Instagramie pojawiają się na profilu często – nie masz wyjścia. Albo poprawisz wskaźnik zaufania swojego profilu albo wypadasz z gry i dajesz się wyprzedzić konkurencji.
Otrzymałeś powiadomienie pierwszy raz?
Nie ma się czym martwić – nie jesteś sam. Jest to najbardziej popularne zjawisko na Instagramie w drugiej połowie 2019 roku. W największej grupie na Facebooku dotyczącej Instagrama „Instagram PL” jest to najczęściej pojawiający się temat (podgląd wątku). Instagram komunikuje w ten sposób zmianę zasad na swojej platformie.
Otrzymałeś powiadomienie kilka razy?
W pierwszej kolejności zastanów się, co jest przyczyną tego, że Instagram nie ufa Twojemu profilowi. Oto co należy zrobić:
- Znajdź przyczynę – być może opublikowałeś ostatnio kontrowersyjny wpis, który został wielokrotnie zgłoszony przez innych użytkowników? Może Twoje wpisy uzyskują tylko 50 polubień przy 5 tysiącach obserwujących? A może jakość Twoich wpisów mogłaby być lepsza?
- Wstrzymaj aktywność na profilu (na dwa dni w przypadku jednodniowej blokady, na sześć dni w przypadku trzydniowej blokady oraz na czternaście dni w przypadku siedmiodniowej blokady). Dodawaj w tym czasie tylko InstaStories.
- Zarchiwizuj wpisy, które charakteryzują się najmniejszą popularnością. Pamiętaj natomiast, by ich nie usuwać (wpłynęłoby to negatywnie na wskaźnik zaufania profilu!).
- Zadbaj o jakość wpisów – postaw na wysoką jakość wpisów. Twórz opisy, zadbaj o hasztagi (nie korzystaj z dużych hashtagów, staraj się dobierać tylko te, które zawierają mniej, niż 300 tys. oznaczeń). O tym w jaki sposób efektywnie korzystać z hashtagów dowiesz się z tego artykułu.
- Zadbaj o regularność – zarówno w tworzeniu aktywności, jak i publikacji contentu.
- Kupiłeś w przeszłości sztucznych obserwujących lub sztuczne polubienia? Usuń je.
- Wznawiaj aktywność na profilu stopniowo i nieagresywnie, unikając wykonywania zbyt dużej liczby interakcji.
- Nie zaniedbuj wskaźnika zaufania – powiadomienia przestały występować na Twoim profilu? Nie spoczywaj na laurach. Dbaj o swój wskaźnik zaufania poprzez dodawanie wysokiej jakości contentu, zadbaj o regularność swojej aktywności, wykup od czasu do czasu reklamę swojego posta.
Starasz się zwiększyć wskaźnik zaufania swojego profilu, ale potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!
Wypromujemy.com to najdłużej istniejąca na polskim rynku agencja ds. Instagrama! Współpracowaliśmy z setkami profili (zarówno tymi biznesowymi, jak i prywatnymi), z powodzeniem zwiększaliśmy wskaźnik zaufania nawet w najtrudniejszych przypadkach. Napisz do nas, a ustalimy, w jaki sposób możemy ulepszyć Twój profil.
0
Zbanowanych kont w historii wypromujemy.com!
Aktywnych klientów w Polsce oraz zagranicą!
Przeprowadzonych kampanii od początku istnienia agencji!
Czy Instagram może usunąć mi konto, gdy wskaźnik zaufania spadnie do zera?
Nie. Konta na Instagramie są blokowane/usuwane wyłącznie w sytuacji, gdy łamią prawa autorskie (kradzież wpisów, reposting bez oznaczania oryginalnych kont), gdy podszywają się pod inną osobę, gdy są sztuczne (np. sieci kont-botów, które nigdy nie miały kontaktu z człowiekiem i istniejącym urządzeniem). Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś na bieżąco dbać o wskaźnik zaufania swojego profilu. Jeżeli zależy Ci na jak najlepszych osiągach Twojego profilu na Instagramie – nie warto zaniedbywać tego aspektu.
Może Cię zainteresować: jak zdobyć obserwujących na Instagramie?
Trust score – podsumowanie
Im wyższy wskaźnik zaufania profilu – tym szybszy wzrost i większe szanse na sukces na Instagramie. Czy profile z wysokim wskaźnikiem zaufania rozwijają swoje Instagramy bezproblematycznie? Oczywiście, że nie – zjawiska takie jak shadowbany, kilkugodzinne blokady wybranej funkcji, kilkudniowe ucięcia zasięgów wpisów zawsze mogą wystąpić, jednak ich częstotliwość jest znacznie mniejsza.
Kliknij i sprawdź, dlaczego każda marka powinna być obecna na Instagramie