Dlaczego nie warto kupować sztucznych followersów?

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 15 marca 2023

Wiele osób, zwłaszcza influencerów, celebrytów, przedsiębiorców czy artystów, stara się budować swoją markę na Instagramie, za cel stawiając sobie zdobycie jak największej liczby obserwujących. Ponieważ jest to proces, który wymaga czasu, niektórzy decydują się na łatwiejsze rozwiązanie, jakim jest kupowanie followersów.

Ostatnio na naszym blogu: Jak pozycjonować swój profil na Instagramie?

Choć jest to szybki sposób na zwiększenie liczby obserwujących, w rzeczywistości może przynieść wiele szkód wizerunkowych. W tym artykule omówimy, dlaczego nie warto kupować sztucznych followersów na Instagramie!

 

Kupowanie followersów na Instagramie – dlaczego to zły pomysł?

Kupowanie followersów na Instagramie może Ci przynieść znacznie więcej szkód niż korzyści. Takie konta nie są prowadzone przez realnych użytkowników, którzy rzeczywiście interesują się Twoimi treściami lub marką. To boty lub konta spamerskie, a te nie mają żadnej wartości. Co więcej, kupno obserwujących na Instagramie łamie zasady i regulaminy tej platformy. Dlaczego jeszcze nie warto decydować się na kupowanie followersów? Dowiedz się!

Kupno followersów na Insta nie pomoże Ci w budowaniu zaangażowania na Twoim profilu

Niestety, kupno followersów na Insta nie pozwoli Ci zbudować zaangażowania na Twoim profilu. Są to bowiem boty, fałszywe profile i konta spamerskie, które nie będą udzielały się pod Twoimi postami na Instagramie czy odpowiadały na stories. Sztuczni obserwatorzy są bowiem w stanie jedynie polubić publikowane przez Ciebie treści czy wygenerować automatyczne komentarze, po których widać, że są zwyczajnym spamem – często są bardzo ogólne lub pisane w języku angielskim. Takie fałszywe zaangażowanie sprawi, że będzie Ci bardzo trudno zbudować wizerunek influencera na Instagramie, z którego opinią warto się liczyć.

Kupowanie follow na IG może popsuć Twój wizerunek w sieci

Budujesz społeczność na Instagramie, ale od dłuższego czasu nie masz przypływu nowych obserwatorów, więc decydujesz się na kupno followersów? To bardzo zły sposób na promowanie Instagrama. Pamiętaj, że każdy może sprawdzić Twój profil pod kątem fałszywych obserwujących i jeśli okaże się, że faktycznie takich masz, ta informacja rozejdzie się po sieci bardzo szybko, docierając zarówno do użytkowników Instagrama, jak i reklamodawców, z którymi masz podjęte współprace. Stracisz w ten sposób prawdziwie zaangażowanych followersów, a także wiele okazji na zarobienie pieniędzy, a Twój wizerunek zostanie mocno nadszarpnięty.

Kupno followersów – Instagram na to nie pozwala

Kupowanie follow na Instagramie to działanie niezgodne z regulaminem platformy. Naruszanie tego zakazu może skutkować nie tylko utratą obserwujących, ale również zmniejszeniem zasięgów, a w najgorszym przypadku usunięciem konta na Instagramie bez możliwości odwołania się od tej decyzji.

sztuczni-obserwujacy

Zastanów się zatem jeszcze przed zbanowaniem Twojego konta na Instagramie, czy gra jest warta świeczki. Prawdopodobieństwo permanentnego bana za zakup sztucznego ruchu nie jest wysokie, ale występuje.

Przeczytaj: jak zwiększyć zasięgi na Instagramie?

Kupieni obserwujący na Instagramie nie zagoszczą na Twoim profilu na długo

Firmy, które zajmują się sprzedażą followersów, korzystają z pustych, spamerskich kont oraz z botów, a te są przez Instagram regularnie usuwane. Może się więc okazać, że niedługo po kupnie follow na Instagramie, z Twojego profilu zniknie nawet 20% z nich, a później będziesz tracić obserwatorów systematycznie dzień po dniu. Czy na tym właśnie Ci zależy? Chyba nie.

Kupowanie obserwujących to sposób na utratę wiarygodności

Wiarygodny influencer to taki, który:

  • jest szczery w swoich rekomendacjach i opiniach na temat produktów lub usług, które promuje,
  • jest ekspertem w dziedzinie, którą reprezentuje lub przynajmniej ma wiedzę w tym obszarze i się nim pasjonuje,
  • ma spójne podejście do prowadzenia swojego konta na różnych platformach społecznościowych i konsekwentnie dostarcza wartościowy i atrakcyjny content,
  • jest otwarty na opinie i sugestie swoich followersów, a także na krytykę i poprawki,
  • ma wolność wypowiedzi i nie jest zależny od reklamodawóców, którzy mogą wpłynąć na jego rekomendacje,
  • jasno informuje swoich followersów o swoich postach sponsorowanych, relacjach z markami i sponsorami oraz o tym, kiedy otrzymuje wynagrodzenie za swoje działania,
  • działa zgodnie z etycznymi standardami i przestrzegać polityki platform społecznościowych, na których działa.

Na tej liście nie znajdziesz pozycji związanej z kupowaniem followersów, ponieważ jest to najgorszy sposób na zbudowanie zaangażowanej społeczności. Przez takie działanie stracisz wszelką wiarygodność – każdy będzie mógł bowiem sprawdzić, skąd pochodzą Twoi obserwatorzy i łatwo zorientują się, że nie są to realne osoby.

Kupowanie followersów na Instagramie – podsumowanie

Kiedy kupujesz follow na Instagramie, narażasz się na ogromny spam ze strony fałszywych kont. Nie dość, że zaczną atakować Twój profil, to jeszcze rozprzestrzenią się na profile osób, które obserwujesz. Mogą zacząć oznaczać Cię pod spamerskimi treściami, a także zarzucać Cię różnymi reklamami w wiadomościach prywatnych, przez co będziesz otrzymywać setki powiadomień na Instagramie dziennie. Taka sytuacja napędzi Ci mnóstwo problemów, dlatego zdecydowanie nie warto ryzykować.

Dowiedz się więcej: jak zdobyć followersów na Instagramie!