Jak zwiększyć zasięg i zaangażowanie na swoim profilu Instagram?
Opublikowano: 18 listopada 2020
Spadły mi zasięgi! Jeszcze niedawno miałam 10 razy więcej polubień niż obecnie! Takie wątki pojawiają się średnio co kilka tygodni na forach i grupach związanych z Facebookiem i Instagramem… od kilku lat. Wielu użytkowników nadal próbuje walczyć z algorytmem, próbując uzyskać te same rezultaty co w minionych miesiącach czy latach. Czy pomimo stale rosnącej liczby użytkowników jest to jeszcze w ogóle możliwe? Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie i zachęcić swoich obserwatorów do większego zaangażowania? Odpowiadamy!
Ostatnio na naszym blogu: optymalna struktura biogramu na Instagramie
Czy istnieje nowy algorytm ucinający zasięgi?
Ostatni raz Instagram potwierdził wdrożenie nowego algorytmu w marcu 2018 roku. Od tego czasu nie wydano już oficjalnie żadnego „nowego” algorytmu, natomiast jest on przez deweloperów na bieżąco aktualizowany. Największą zmianę od wielu lat wprowadzono na platformie 4 czerwca 2019 roku, gdy aktualizacja algorytmu nie tylko 6-krotnie zmniejszyła limity dla poszczególnych funkcji (na przykład dla funkcji follow z 30 tysięcy obserwacji możliwych do udzielenia w miesiącu do 6 tysięcy w miesiącu), ale również zmniejszyła zasięg organiczny użytkowników.
Czy zasięg organiczny (czyli ten darmowy) jeszcze w ogóle istnieje?
Oczywiście, że tak – będzie on istniał zawsze. Natomiast w dzisiejszych czasach – tak jak w przypadku Facebooka – jest on już marginalny, znacznie mniejszy niż w poprzednich latach. Jest to efekt stale rosnącej liczby użytkowników na platformach, a co za tym idzie – coraz większej konkurencji na niej.
Jeszcze kilka lat temu społeczność na swoim Instagramowym profilu można było budować znacznie w prostszy sposób, chociażby poprzez regularne dodawanie wpisów z odpowiednimi hashtagami i geolokalizacją. Obecnie te same działania przynoszą już znacząco słabsze efekty, choć nadal są podstawowym orężem w walce z algorytmem, który jest odpowiedzialny za wyświetlanie publikowanych treści innym użytkownikom.
Na pewno wielu z Was wie, że po opublikowaniu wpisu na Facebookowym fanpage jest on niemalże niewidoczny dla użytkowników aż do momentu, w którym opłacony zostanie zasięg wpisu (Facebook Ads). Warto pamiętać o tym, że Facebook Inc. jest właścicielem Instagrama. Społeczność drugiej z platform spodziewała się zatem momentu, w którym ta sama sytuacja rozszerzy się o Instagram. I tak się właśnie stało na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu miesięcy. Coraz częściej można usłyszeć, że bez zapłaty Facebookowi/Instagramowi za zasięgi – nie ma zasięgów. Jest to oczywiście pewna złośliwość, ponieważ zasięgi organiczne nadal istnieją, mimo że nie są znaczące.
Co ciekawe – deweloperzy wychodzą naprzeciw portfelom swoich użytkowników, przygotowując się do wprowadzenia własnej waluty internetowej „Diem”, którą w ciągu kilku najbliższych lat będzie można w prosty sposób opłacać swoje zasięgi pod postami (zarówno Facebook Ads, jak i Instagram Ads).
To, w jaki sposób promować swoje posty, relacje lub swój profil opisujemy w artykule: w jaki sposób skonfigurować Instagram Ads?
Przepis na sukces, czyli zadbaj o zasięgi organiczne i nieorganiczne
W ostatnich latach podstawową formą uzyskania znaczącego zasięgu w mediach społecznościowych stało się jego opłacenie – jest to metoda najprostsza i najmniej czasochłonna. Istnieje natomiast wiele wspomagających metod zwiększania zasięgu, które warto wdrażać przy prowadzeniu swojego profilu. Stosowanie zarówno płatnych promocji, jak i innych metod wspierających zasięg organiczny jest podstawą do tego, jak zyskać followersów na Instagramie, a co za tym idzie na osiągnięcia sukcesu.
Absolutnym fundamentem jest regularność w publikacji wpisów i relacji na swoim profilu. Zaniedbanie tego czynnika może sprawić, że Instagram uzna taki profil za mało aktywny lub „martwy”, co nie wpłynie korzystnie na jego widoczność. Warto przy tym używać wszystkich nowych funkcjonalności, jakie wdraża Instagram (na przykład live’y, publikacje w formie reelsów czy nowe funkcje w instastories). Instagram chce, by wszystkie jego funkcje były używane i w efekcie wynagradza za to użytkownika. Więcej na ten temat w artykule: www.rainylune.com/blogs/blog/why-your-instagram-engagement-kinda-sucks-right-now. W opisach postów warto jest zachęcać użytkowników do zaangażowania się we wpis – na przykład poprzez zadanie im pytań. W efekcie opublikowany post uzyska więcej polubień i komentarzy, co podbije jego zasięg.
Wskaźnik zaangażowania na swoim profilu można wyliczyć ręcznie (suma polubień i komentarzy podzielona przez liczbę obserwujących) lub automatycznie na stronie phlanx.com/engagement-calculator, gdzie zostanie ono porównane z kontami największych celebrytów na globalnym Instagramie, takimi jak @kimkardashian, @kyliejenner, @selenagomez, @justinbieber i innymi. Wskaźnik zaangażowania najpopularniejszych profili wynosi średnio 2%.
Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie wykorzystując do tego hasztagi? Publikowane posty powinny zostać otagowane geolokalizacją oraz 15-30 hashtagami. Warto pamiętać, że zbyt duże hashtagi oznaczają niemalże zerowy zasięg dla małego profilu. W publikowanych wpisach warto jest tworzyć trójpoziomową piramidę hashtagów, która zwiększa prawdopodobieństwo umiejscowienia wpisu w sekcji Odkrywaj (ang. Explore) oraz w sekcji najpopularniejszych wpisów z danym hashtagiem. We wpisach powinno znaleźć się 10-15 małych hashtagów z zasięgiem 5-50 tys, 5-10 średnich hashtagów z zasięgiem 50-100 tys oraz 1-5 dużych hashtagów z zasięgiem 100-500 tys. Hashtagi z pierwszego poziomu pozwalają łatwo zdobyć sekcję TOP9 najlepszych postów z małymi hashtagami, dzięki czemu wpis stanie się lepiej widoczny i uzyska dodatkowe polubienia od użytkowników przeglądających posty pod małymi hashtagami. Zwiększa to prawdopodobieństwo awansowania do sekcji TOP9 najlepszych postów ze średnimi hashtagami, co pozwoli zwielokrotnić zasięg i liczbę lajków na Instagramie. Jeżeli wpis zdobędzie odpowiednio duże zaangażowanie na poziomie drugim – może on również awansować na najwyższy poziom, czyli znaleźć się w wyróżnionych wpisach największych hashtagów. W efekcie zasięg organiczny zostanie zwielokrotniony.
Kolejnym czynnikiem uwzględnianym przy ustalaniu zasięgów przez algorytm Instagrama jest to, ilu użytkowników wchodzi w interakcje z naszym profilem i naszymi wpisami. Jeżeli dany użytkownik regularnie udziela polubień i komentarzy oraz zapisuje lub udostępnia nasze wpisy – ma on wysokie prawdopodobieństwo tego, że Instagram w dalszym ciągu będzie mu je wyświetlał. Warto przy tym pamiętać, że im więcej użytkowników zaangażuje się we wpis (zostawi polubienie, komentarz lub udostępni wpis) – tym większy zasięg finalny uzyska. Dlatego ważne jest, by regularnie wchodzić w interakcje ze swoją społecznością – wymieniając się polubieniami, komentarzami i podbijając w ten sposób zasięgi swoich profili. Na każdy komentarz należy odpowiadać jak najszybciej po jego otrzymaniu. Zostawienie komentarzy bez odpowiedzi powoduje obniżenie widoczności wpisu.
Ostatnią metodą zwiększania zasięgu są współprace z innymi profilami o podobnej tematyce (wspólne nagrywanie InstaStories, czyli tzw. crossy) oraz wzajemne oznaczenia we wpisach (zobacz: Instagram tagi). Crossy są obecnie jedną z najpopularniejszych metod wzajemnego zwiększania zasięgu. Jak wyszukiwać profile o podobnej tematyce do współprac? W tym celu można skorzystać na przykład z wyszukiwarki influencerów KokoHash.
Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie? Podsumowanie
Regularne „ucinki” zasięgów, oglądalności relacji czy wskaźnika zaangażowania pod wpisem przestały być nowością. Przestrzeń komercyjna zajmuje na feedzie coraz więcej miejsca (Instagram musi jakoś zarabiać, a może to robić wyłącznie poprzez sprzedawanie zasięgów), stąd posty sponsorowane stanowią coraz większą część tablicy – kosztem niebędących już tak często wyświetlanych wpisów nieopłaconych.
Warto pamiętać o tym, iż użytkowników na Instagramie w dalszym ciągu przybywa w błyskawicznym tempie. Oznacza to, że nie warto liczyć na powrót zasięgów z poprzednich lat. Warto pamiętać, że zarówno Facebook, jak i Instagram zarabiają wyłącznie z promowania treści. Marginalizacja darmowych zasięgów na obu platformach jest zatem zjawiskiem naturalnym.
Zatem, jak zwiększyć zasięgi na Instagramie? Kluczem do osiągnięcia optymalnych rezultatów na Facebooku i Instagramie jest stosowanie zarówno darmowych metod zwiększania zasięgu, jak i płatnych promocji swoich treści. Promowanie wpisów poprzez menedżera reklam lub aplikacje zwiększy ich wskaźnik zaangażowania, dzięki czemu będą one lepiej pozycjonowane na feedzie Twoich obserwujących. Systematyczne oraz przemyślane publikacje, jak również tworzenie regularnej aktywności ze swoją społecznością sprawią, że Twój profil uzyska dodatkowy zasięg organiczny. Wykorzystuj wszystko, co oferuje Instagram, a zostanie to Tobie wynagrodzone.