Jak pozycjonować profil na Instagramie?

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 03 stycznia 2023

Celem każdej osoby, która chce rozwinąć swoje konto na Instagramie jest dotarcie do jak największej grupy zainteresowanych followersów. Aby tego dokonać powinniśmy dobrze zoptymalizować nasz profil pod SEO – czyli sprawić, żeby był łatwy do znalezienia dla potencjalnych użytkowników.

Ostatnio na naszym blogu: Dlaczego domena nie powinna być nazwą profilu na Instagramie

Czym dokładnie jest SEO i jak dobrze wykorzystać pozycjonowanie na Instagramie? Wyjaśniamy!

 

Czym jest SEO na Instagramie?

Pojęcie SEO (Search Engine Optimization) większości z nas kojarzyć się może z działaniami dotyczącymi strony internetowej. Witryny dobrze zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek internetowych to te, które pojawiają się najwyżej w wynikach wyszukiwania po wpisaniu słów kluczowych.

Jest to bardzo dobry sposób na wypromowanie naszej strony w sieci, ponieważ najczęściej przechodzimy do stron, które pokażą nam się jako pierwsze.

Działania SEO możemy też wykorzystać na Instagramie. Optymalizując konto sprawimy, że nasze treści będą pojawiały się w większej liczbie miejsc, a co za tym idzie staną się bardziej widoczne dla innych użytkowników.

Instagram, podobnie jak Facebook, ma algorytm, który na podstawie naszej aktywności dopasowuje treści jakie mogą nas zainteresować. Bierze pod uwagę konta jakie obserwujemy, publikowane przez nas treści, a także analizuje nasze zachowania takie jak lajki na Insta czy komentarze. Właśnie dlatego zakładka Explore wygląda zupełnie inaczej u każdego z użytkowników.

1. Zoptymalizuj treści na profilu pod kątem wyszukiwania w zakładce Explore

Z zakładki Explore możemy korzystać podobnie jak w przypadku wyszukiwania konkretnych haseł w Google. W górnym pasku karty Explore możemy wpisać konkretne słowo i dzięki temu odnaleźć interesujące nas konta, hasztagi i lokalizacje. O tym, które profile wyświetlą się jako pierwsze decyduje kilka czynników.

Istotne jest to jakie posty lajkujemy, komentujemy, zapisujemy, a także to z kim utrzymujemy kontakt poprzez wymianę prywatnych wiadomości. Kluczowe przy określaniu naszych preferencji są też frazy i słowa wpisywane w wyszukiwarkę. Algorytm Instagrama przeszukuje miliony kont, aby zaoferować jak najbardziej trafne wyniki wyszukiwania. Niezwykle ważne jest zamieszczenie odpowiednich fraz kluczowych w nazwie profilu, tytule profilu i biogramie.

Biogram na Instagramie powinien być uzupełniony w sposób jednoznacznie określający tematykę naszego profilu. Możemy umieścić tu informacje o naszej działalności i oznaczyć profil, z którym jesteśmy powiązani. Dobrze uzupełniony biogram zwiększa szansę na pojawienie się w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie w dotarciu do jeszcze większej liczby zainteresowanych użytkowników.

2. Używaj odpowiednich hashtagów

Używanie hashtagów jest jednym z najlepszych sposobów na promowanie Instagrama i wzrost zainteresowania naszym kontem potencjalnych followersów. Opisywanie zdjęć i filmów hashtagiem zwiększy wykrywalność Twojego profilu, jednak należy pamiętać, że muszą być one dobrze dopasowane do odpowiednich treści.

hashtagi-na-instagramie

Należy pamiętać, że tematyka słów używanych w hashtagach musi zawsze pokrywać się z contentem jaki został dodany w poście. W przeciwnym razie algorytm uzna treści za spamerskie, a post na Instagramie zostanie ukryty lub wyświetlony jak najmniejszej liczbie użytkowników.

Jeśli jesteś fotografem, który oferuje swoje usługi na terenie Warszawy, poprzez dodanie hashtagu #fotografwarszawa dotrzesz do konkretnych osób, które mogą stać się Twoimi klientami i dołączyć do Twojej instagramowej społeczności.

3. Uzupełniaj posty o odpowiednie podpisy

Podobnie jak w przypadku biogramu Instagram przeszukuje pod względem konkretnych słów kluczowych treści znajdujące się pod zdjęciem czy zamieszczoną rolką. Tworząc tekst do posta warto w odpowiedni sposób opisać działania naszej firmy, a także to co znajduje się na zdjęciu. Dzięki takim działaniom algorytm skategoryzuje nasz content z kontami o podobnej tematyce.

4. Dodaj tekst alternatywny

Instagram co jakiś czas dodaje nowe funkcje do aplikacji, które są przystępne dla coraz większej liczby użytkowników. Jedną z tych nowości jest tekst alternatywny – funkcja przeznaczona jest dla osób z wadami wzroku.tekst-alternatywny-instagram

Dzięki niej można słuchać opisów zdjęć za pomocą czytnika ekranu. Używając tej funkcji możesz stworzyć bardziej precyzyjny opis tego co znajduje się w Twoim poście.

5. Oznaczaj inne konta i pozwól na oznaczanie

Oznaczenia na Instagramie to świetny pomysł na zwiększenie zasięgów. Gdy inni użytkownicy widzą wzmianki o naszym profilu w poście lub na InstaStories innej osoby, mogą zajrzeć na Twój profil i zapoznać się z treściami jakie się tam znajdą. Algorytm widząc wzmianki o naszym koncie może kategoryzować takie działania przychylnie dla nas i lepiej pozycjonować profil.

Jak sprawić, aby inni chcieli oznaczać nasz profil? Twórz angażujące treści, które chętnie będą udostępniane innym. Jeśli masz zablokowaną funkcję oznaczania w ustawieniach, zmień ją i nie zapomnij o udostępnianiu i oznaczaniu innych kont, które są godne uwagi.

6. Zaglądaj do statystyk i wyciągaj wnioski

Statystyki na Instagramie to świetna opcja, która daje możliwość zbadania naszej grupy docelowej. Możemy sprawdzić do kogo docierają nasze treści, a także które posty cieszą się największą popularnością. Dzięki statystykom możemy opracować lepszą strategię działań i poprawić wynik pozycjonowania naszego profilu w aplikacji. Aby sprawdzić statystyki należy przełączyć konto prywatne na profil twórcy lub firmowy.

Pozycjonowanie na Instagramie – podsumowanie

Wszystkie opisane metody są oczywiście darmowe, dlatego żeby nie tracić czasu warto od razu zacząć wprowadzać zmiany. Każde opisane wyżej działanie pozwoli lepiej pozycjonować Twoje instagramowe konto, a co za tym idzie docierać do jeszcze większej liczby zainteresowanych odbiorców.

Przeczytaj również: jak założyć i skonfigurować sklep na Instagramie?