Hashtagi – czyli jak ich używać do zwiększania zasięgu

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 16 października 2018. Aktualizacja: 9 stycznia 2022.

Hashtagi zostały wymyślone w 2007 roku. Są to słowa lub wyrażenia, które poprzedzone są charakterystycznym symbolem # (ang. hash). Są one wykorzystywane do organizowania treści, tj. grupowania do odpowiednich kategorii i to właśnie dzięki hashtagom możesz eksponować swoje treści, docierając do odpowiednich odbiorców.

Umiejętne wykorzystanie hashtagów pozwala docierać treściami do nowych użytkowników, a w konsekwencji skutecznie budować profil na Instagramie.

Hashtagi obecne są na wszystkich platformach społecznościowych, m.in. w serwisie Facebook, TikTok, Twitter, LinkedIn, YouTube. Jednak kluczową rolę odgrywają właśnie na Instagramie. Stanowią one jeden z kluczowych elementów budowy profilu. Odpowiedni dobór hashtagów pozwala na dotarcie do odpowiednich osób. To między innymi od nich zależy zasięg organiczny Twojego profilu, choć ich rola nie jest już tak znacząca, jak w pierwszych latach istnienia platformy.

Ostatnio na naszym blogu: dlaczego każda marka powinna być obecna na Instagramie.

Śledzenie hashtagów

Od 2019 roku Instagram umożliwia śledzenie wybranych hashtagów. Dzięki temu możesz obserwować treści oznaczone wybranym hashtagiem, który Cię interesują.

śledzenie-hashtagów-instagram

Optymalna liczba hashtagów pod postami

Hashtagi na Instagramie sprawiają, że Twoje treści stają się widoczne dla innych, jednak należy stosować je z umiarem. Instagram toleruje maksymalnie 30 hashtagów w jednym wpisie. Przekroczenie tej liczby spowoduje niewidoczność wszystkich użytych hashtagów.

Ile hashtagów powinno się używać publikując wpis na Instagramie? Według specjalistów z YellowDuckMarketing posty zawierające co najmniej 11 hashtagów generują już większe zaangażowanie. Jednak najczęściej można się spotkać z rekomendacją używania od 20 do 30 tagów. Warto natomiast pamiętać, że optymalna liczba hashtagów pod wpisami zależy od wielu czynników, m.in. Twojej grupy odbiorców oraz rodzaju treści. Należy testować różne konfiguracje hashtagów i wybrać te, które w przypadku Twojego profilu sprawdzają się najlepiej pod względem zasięgu i zaangażowania. To również sprawdzony sposób na to, jak zdobyć followerów na Instagramie.

Wybrany hasztag powinien być sporządzony w języku polskim oraz angielskim, dzięki czemu wpis dotrze do odbiorców z Polski, przy jednoczesnym zintensyfikowaniu ruchu z tagów zagranicznych. Niezależnie czy umieścisz hashtagi na Instagramie bezpośrednio w opisie posta czy w komentarzu pod nim – osiągniesz ten sam efekt. 

Trójpoziomowa piramida hashtagów

Publikując wpisy na Instagramie lub posty sponsorowane należy zadbać o ich wysoką jakość oraz o rotację hashtagów pod postami. W swoich wpisach warto jest tworzyć trójpoziomową piramidę hashtagów, na którą składa się 10-15 małych hashtagów z zasięgiem 5-50 tysięcy oznaczeń, 5-10 średnich hashtagów z zasięgiem 50-100 tysięcy oznaczeń oraz 1-5 dużych hashtagów z zasięgiem 100-500 tys oznaczeń.

Hashtagi z pierwszego poziomu pozwalają zdobyć sekcję Najpopularniejszych Postów z małymi hashtagami, a dzięki wyróżnieniu wpisu w tej sekcji zdobywają więcej polubień organicznych. Zwiększa to prawdopodobieństwo znalezienia się również w sekcji Najpopularniejszych Postów ze średnimi hashtagami. Istnieje również niewielka szansa na dotarcie do trzeciego, najwyższego poziomu dużych hashtagów – jeżeli wpis zdobędzie odpowiednio duże zaangażowanie na poziomie drugim. Ponadto starannie wyselekcjonowane hashtagi pomogą wpisowi znaleźć się w sekcji Odkrywaj (ang. explore).

Hashtagi do swojego posta możesz dobrać na własną rękę, korzystając z wyszukiwarki Instagrama. Istnieje również wiele stron internetowych, które na podstawie zdjęcia, słowa kluczowego lub wybranego tagu mogą za darmo wygenerować hashtagi do wpisu. Najpopularniejsze z nich to AllHashtag, Instavast, MetaHashtags czy tworzony przez polskich tworców IQ Hashtags.

Przykład poprawnie skonstruowanej trójpoziomowej piramidy hashtagów:

hashtagi-na-instagramie

Kluczowe są pierwsze godziny od publikacji wpisu, w związku z tym warto jest zadbać o dużą liczbę polubień i komentarzy w tym czasie. W tym celu można udostępnić wpis na innych platformach społecznościowych oraz w Stories (na przykład poprzez zrobienie zrzutu ekranu wpisu i jego zasłonięcie naklejką, aby nie zdradzać zawartości), posiłkować się grupami zaangażowania, powerlikes czy Instagram Ads (które akceptowane są średnio po 3-4 godzinach). Proces ten określany jest mianem „boostowania” wpisu.

Dzięki efektowi synergii użycie piramidy hashtagów oraz boostowanie wpisu w pierwszych godzinach od jego publikacji jest jedną z najskuteczniejszych form zwiększania widoczności swoich wpisów na Instagramie.

Chcesz zlecić nam dobranie optymalnych hashtagów? Kliknij tutaj, a przygotujemy dla Ciebie wszystkie trzy poziomy tagów dla Twojego profilu.

Shadowban, czyli niewidoczność pod hashtagami

Czy shadowban w dalszym ciągu jest tylko legendą? Nie, deweloperzy Instagrama przyznali, że ograniczają widoczność wybranych wpisów.

Jeżeli często publikujesz wpisy na Instagramie to upewnij się, że zmieniasz używane w opisach hashtagi – powinieneś zadbać o ich rotację. Nawet jeżeli codziennie publikujesz wpisy o podobnej tematyce – należy wdrażać różne hashtagi, zmieniając ich kolejność. Wklejanie tego samego zestawu tagów do każdego wpisu nie jest dobrym pomysłem i negatywnie wpływa na promowanie Instagrama.

Jeśli pod swoimi wpisami będziesz umieszczał dokładnie te same hashtagi lub użyjesz jednego z zakazanych hashtagów (np. #s4s, #beautyblogger ) – Instagram może uznać Twoje treści za potencjalny SPAM i nałożyć na Twoje konto czasowego shadowbanaWpisy profilu, na którym nałożony jest shadowban nie są widoczne pod żadnym z zawartych w opisie hashtagów. Shadowban trwa z reguły od 1 do 5 tygodni, natomiast w wyjątkowych przypadkach może trwać nawet kilkanaście tygodni!

zbanowany-hashtag

To, czy dane hashtagi są aktualnie zbanowane sprawdzisz wpisując je ręcznie w wyszukiwarkę Instagrama lub na stronie internetowej IQ Hastags: link do strony tutaj.

Hashtagi na Instagramie – podsumowanie

Hashtag to oznaczenie za pomocą symbolu # tematu danego wpisu. Jest to pewnego rodzaju klikalny link przenoszący do wszystkich treści, które dotyczą wybranego przez nas hashtagu.

Hashtagi są niezwykle istotne w digital marketingu – przede wszystkim dla firm i marek osobistych. Dają one możliwość dotarcia do nowych odbiorców oraz do potencjalnych klientów. Nie można zapominać o hashtagach sezonowych oraz niszowych, dzięki którym precyzyjniej dotrzesz do wybranej grupy odbiorców i pozyskasz jakościowych fanów.

Kliknij i sprawdź, jak pozyskać followersów na Instagramie w 10 krokach