Hashtagi – czyli jak ich używać do zwiększania zasięgu

Trendy | Instagram Marketing | Promocja
Opublikowano: 16 października 2018

Hashtagi zostały wymyślone w 2007 roku. Są to słowa lub wyrażenia, które poprzedzone są charakterystycznym symbolem # (ang. hash). Są one wykorzystywane do organizowania treści, tj. grupowania do odpowiednich kategorii i to właśnie dzięki hashtagom możesz eksponować swoje treści, docierając do odpowiednich odbiorców.

Umiejętne wykorzystanie hashtagów pozwala docierać treściami do nowych użytkowników, a w konsekwencji skutecznie budować profil na Instagramie.

Hashtagi obecne są na wszystkich platformach społecznościowych, m.in. w serwisie Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, YouTube. Jednak kluczową rolę odgrywają właśnie na Instagramie. Stanowią one jeden z kluczowych elementów budowy profilu. Odpowiedni dobór hashtagów pozwala na dotarcie do odpowiednich osób. To od m.in. od nich zależy zasięg Twojego profilu.

Ostatnio na naszym blogu: dlaczego każda marka powinna być obecna na Instagramie.

Śledzenie hashtagów

Od 2019 roku Instagram umożliwia śledzenie wybranych hashtagów. Dzięki temu możesz obserwować treści oznaczone wybranym hashtagiem, który Cię interesują.

śledzenie-hashtagów-instagram

Optymalna liczba hashtagów pod postami

Hashtagi sprawiają, że Twoje treści stają się widoczne dla innych, jednak należy stosować je z umiarem. Instagram toleruje maksymalnie 30 hashtagów w opisie jednego zdjęcia. Przekroczenie tej liczby pod jednym postem spowoduje niewidoczność wszystkich hashtagów zawartych we wpisie.

Ile hashtagów powinno się używać publikując wpis na Instagramie? Według specjalistów z YellowDuckMarketing posty zawierające co najmniej 11 hashtagów generują już większe zaangażowanie. Rekomendowana przez nas liczba hashtagów we wpisie to od 20 do 30. Warto natomiast pamiętać, że optymalna liczba hashtagów pod wpisami zależy od wielu czynników, m.in. Twojej grupy odbiorców oraz rodzaju treści. Jedno jest pewne – należy testować różne konfiguracje hashtagów i wybrać te, które w przypadku Twojego profilu sprawdzają się najlepiej pod względem zasięgu i zaangażowania. Hashtagi mogą być sporządzone w języku polskim oraz angielskim, dzięki czemu wpis dotrze do odbiorców z Polski, przy jednoczesnym zintensyfikowaniu ruchu z tagów zagranicznych.

Trójpoziomowa piramida hashtagów

Publikując wpisy na Instagramie należy zadbać o ich wysoką jakość oraz o rotację hashtagów pod postami. W swoich wpisach warto jest tworzyć trójpoziomową piramidę hashtagów, na którą składa się 10-15 małych hashtagów z zasięgiem 5-50 tysięcy oznaczeń, 5-10 średnich hashtagów z zasięgiem 50-100 tysięcy oznaczeń oraz 1-5 dużych hashtagów z zasięgiem 100-500 tys oznaczeń.

Hashtagi z pierwszego poziomu pozwalają zdobyć sekcję TOP9 najlepszych postów z małymi hashtagami, a dzięki wyróżnieniu wpisu w tej sekcji zdobywają więcej polubień organicznych. Zwiększa to prawdopodobieństwo znalezienia się również do sekcji TOP9 najlepszych postów ze średnimi hashtagami. Istnieje również szansa na dotarcie do trzeciego, najwyższego poziomu dużych hashtagów – jeżeli wpis zdobędzie odpowiednio duże zaangażowanie na poziomie drugim. Ponadto starannie wyselekcjonowane hashtagi pomogą wpisowi znaleźć się w sekcji Odkrywaj (ang. explore).

Przykład poprawnie skonstruowanej trójpoziomowej piramidy hashtagów (liczba obserwujących 1800, liczba polubień 1333):

trojpoziomowa-piramida-hashtagow

Kluczowe są pierwsze godziny od publikacji wpisu, w związku z tym warto jest zadbać o dużą liczbę polubień i komentarzy w tym czasie. W tym celu można udostępnić wpis na instastories (na przykład poprzez zrobienie zrzutu ekranu wpisu i jego zasłonięcia naklejką, aby nie zdradzać zawartości) oraz na innych platformach społecznościowych, posiłkować się grupami zaangażowania, powerlikes czy Instagram Ads (które akceptowane są z reguły już po kilkudziesięciu minutach). Proces ten określany jest mianem „boostowania” wpisu.

Dzięki efektowi synergii używanie piramidy hashtagów wraz z boostowaniem posta w pierwszych godzinach jest jedną z najskuteczniejszych form zwiększania zasięgu organicznego na Instagramie.

Chcesz zlecić nam dobranie optymalnych hashtagów? Kliknij tutaj, a przygotujemy dla Ciebie wszystkie trzy poziomy tagów dla Twojego profilu.

Shadowban, czyli niewidoczność pod hashtagami

Jeżeli często publikujesz wpisy na Instagramie to upewnij się, że zmieniasz używane w opisach hashtagi – powinieneś zadbać o ich rotację. Pod każdym zdjęciem używaj innych hashtagów, nawet jeżeli codziennie publikujesz wpisy o podobnej tematyce.

Jeśli pod swoimi wpisami będziesz umieszczał te same hashtagi lub użyjesz jednego z zakazanych hashtagów (np. #instamood #instagirl, #woman) – Instagram uzna Twoje treści za SPAM i nałoży na Twoje konto shadowbanaWpisy profilu, na którym nałożony jest shadowban nie są widoczne pod żadnym z zawartych w opisie hashtagów. Shadowban trwa z reguły od 7 do 14 dni, natomiast w wyjątkowych przypadkach może on nawet kilkanaście tygodni!

Podsumowanie

Hashtag to oznaczenie za pomocą symbolu # tematu danego wpisu. Jest to pewnego rodzaju klikalny link przenoszący do wszystkich treści, które dotyczą wybranego przez nas hashtagu.

Hashtagi są niezwykle istotne w digital marketingu – przede wszystkim dla firm i marek osobistych. Dają one możliwość dotarcia do nowych odbiorców oraz do potencjalnych klientów. Nie można zapominać o hashtagach niszowych, dzięki którym precyzyjniej dotrzesz do wybranej grupy odbiorców i pozyskasz jakościowych fanów.

Kliknij i sprawdź, jak pozyskać followersów na Instagramie w 10 krokach