Dlaczego każda marka powinna być obecna na Instagramie?

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 10 września 2018. Aktualizacja: 08 stycznia 2022.

Szacuje się, że ponad 70% firm w USA korzysta dziś z Instagrama. Dla kontrastu – w 2016 roku było ich tylko 48,8%. Dlaczego firmy przenoszą się z Facebooka na Instagrama i dlaczego każda marka powinna być obecna właśnie na tej platformie?

Instagram to jeden z największych kanałów marketingowych naszych czasów. Świetnie nadaje się do prowadzenia działań content marketingowych, zamieszczania płatnej reklamy, ale i komunikacji marki z klientami. Daje możliwość zwiększania zaangażowania i osiągania większych niż średnia zwrotów z inwestycji.

Firmy wykorzystują Instagrama do zwiększania zasięgu w mediach społecznościowych, wpływania na decyzje zakupowe oraz zdobywania nowych klientów. Dlaczego firmy przenoszą się właśnie na Instagram? Ma na to wpływ wiele czynników.

  • Po pierwsze – treści wizualne łatwiej sprzedają.
  • Po drugie – użytkownicy, którzy przechodzą na stronę marki lub sklepu bezpośrednio z profilu firmowego Instagram – spędzają na niej najwięcej czasu (Instagram jest najbardziej angażującą platformą ze wszystkich platform społecznościowych).
  • Po trzecie, najważniejsze – Facebook w 2017 uciął zasięgi organiczne postów. Obecnie dotarcie do nowych odbiorców wiąże się z koniecznością opłacenia postów sponsorowanych. Na Instagramie dotarcie do nowych klientów nie musi wiązać się z ponoszeniem kosztów, a zasięg można wypracować dużo łatwiej niż na Facebooku (chociażby poprzez wysoką aktywność profilu biznesowego wśród grupy odbiorców)

Ostatnio na blogu: jak promować swój profil na Instagramie?

Branding na Instagramie

Czym jest w ogóle branding? Budowanie świadomości marki (ang. branding) polega na kreowaniu i utrwalaniu w świadomości odbiorców faktu istnienia oraz pozytywnego wizerunku wybranej marki. Coraz więcej firm korzysta z Instagrama właśnie w celu dbania o wizerunek swojego biznesu w sieci, udostępniając treści i informacje swoim docelowym odbiorcom i klientom. Komunikacja firmy z odbiorcami pozwala nie tylko dbać o pozytywny wizerunek marki, ale również rozwija wzajemne relacje pomiędzy firmą a jej klientami.

branding-na-instagramie-wypromujemy

Instagram wyciąga rękę do firm, wręczając im funkcje, których nie posiadają profile prywatne. Marka na Instagramie, posiadająca swój profil firmowy umożliwia umieszczenie pod profilem takich przycisków jak: „Zadzwoń”, „Wyślij e-mail”, „Jak dojechać”. Oprócz tego widoczny jest adres firmy oraz jej strona internetowa, w którą mogą klikać zainteresowani. Zdecydowanie ułatwia to kontakt pomiędzy klientami, a firmą.

instagram-wizytówka-firmy

Profil firmowy ma również dostęp do rozbudowanych statystyk – demografii obserwujących i godzin ich największych aktywności na Instagramie, liczby wyświetleń profilu firmowego i strony internetowej, zasięg marki i wiele więcej. Statystyki na Instagramie umożliwiają więc monitorowanie skuteczności działań firmy i lepsze poznanie swoich odbiorców.

O tym jakie inne możliwości dostaje firma na Instagramie przeczytasz w tym artykule.

Jak zbudować świadomość marki na Instagramie?

1. Zdefiniuj swoje cele

Doskonałym punktem wyjścia jest określenie celów i odkrycie, dlaczego Twoja marka powinna być obecna na Instagramie. Rozważ te cele jako punkt wyjścia:

  • rozwinięcie świadomości marki
  • nawiązanie kontaktu z obecnymi i potencjalnymi klientami
  • nawiązanie współpracy z influencerami
  • zwiększenie sprzedaży

2. Promuj swoje nowe produkty lub usługi i sprzedawaj bezpośrednio przez Instagrama

Treści wizualne są w dzisiejszych czasach najważniejsze. Coraz łatwiejszy dostęp do mobilnego internetu oraz stopniowo zmniejszający stopień koncentracji ludzi sprawił, że specjaliści od PR i marketerzy doszli do wniosku, iż chcąc wywrzeć wpływ na odbiorców – niezbędne jest posługiwanie się treściami wizualnymi. Według badań Konsumenci mediów społecznościowych są 40% bardziej skłonni wchodzić z markami w interakcję, jeśli udostępniają one grafiki!

Jeśli regularnie wprowadzasz na rynek nowe produkty lub chcesz powiadomić swoich klientów o nowych usługach – Instagram będzie dla Ciebie idealną platformą. Warto również wykorzystać go jako generator ruchu wokół nowej usługi czy produktu, publikując z wyprzedzeniem zwiastuny czy plakaty produktowe.

Jeżeli odbiorca opublikuje zdjęcie z Twoim produktem i otaguje Twoją firmę – koniecznie wejdź z nim w interakcje, jego znajomi dostrzegą to i być może również staną się Twoimi klientami! Doceń swoich odbiorców i zainteresuj się nimi.

Sprawdź jak założyć i skonfigurować sklep na Instagramie.

3. Współpracuj z podobnymi firmami

Znajdź inne marki z podobną treścią i zamiast rywalizować – nawiąż z nimi współpracę. Możecie w ten sposób wspólnymi siłami stworzyć nowy produkt czy usługę i odpowiednio wypromować ją na Instagramie.

 4. Publikuj posty i Insta stories „za kulisami”

Każda marka na Instagramie ma unikalną wartość, którą powinna pokazać światu. Klienci natomiast lubią wiedzieć, co dzieje się za kulisami. Wykorzystaj Instagrama, by budować w ten sposób bardziej osobistą relację z klientami. Pokazując im bliższy wgląd w proces twórczy, metody produkcji, a także pracę w biurze lub studio – Twoja marka odniesie znacznie większy sukces.

Jako firma – nie zapomnij wykorzystywać potencjału dni wolnych od pracy i świąt. Święta są istotną częścią każdego kalendarza treści w mediach społecznościowych – między innymi dzięki hasztagom, które pozwalają odkryć Twoją firmę w jeszcze łatwiejszy sposób. Użyj wyobraźni i wykorzystuj takie dni, by przedstawić nowe produkty, zorganizować konkurs, a nawet współpracować tego dnia z influencerami (wyszukiwarkę influencerów znajdziesz tutaj). Istnieje wiele możliwości promowania Instagrama swojej firmy nie wydając przy tym pieniędzy – wystarczy mądrze używać Instagrama.

Publikując na Instagramie nie zapomnij o Instagram Reels oraz Instagram Stories. Już teraz nie brakuje funkcji, które ułatwiają życie markom. Wśród nich są m.in. pytania, suwak emoji czy ankiety na Instagramie właśnie w relacjach. Zapewniają one możliwość interakcji z klientami.

 5. Wypracuj komunikację z odbiorcami

Zadbaj o odpowiednią komunikację z osobami, które obserwują Twoją firmę i regularnie angażują się pod wpisami. Odpowiadaj na ich komentarze, zapytania, zachęcaj innych do włączenia się w rozmowę.

Eksperci zwracają uwagę, że marka na Instagramie powinna używać nieformalnego języka i być jak zwykli użytkownicy. Skraca to dystans i powoduje, że internauci chętniej komentują, wchodzą w interakcje i są bardziej zaangażowani.

 6. Najważniejsze – zadbaj o intensywną aktywność

Wyobraź sobie, że dodajesz post z hashtagiem #kawa, który zostaje polubiony przez Starbucks. To nowoczesny sposób prowadzenia interakcji firm ze swoimi klientami, które przekładają się na silniejsze relacje i wzrost sprzedaży.

hashtagi-na-instagramie-wypromujemy

Nie masz czasu na utrzymywanie wysokiej aktywności profilu biznesowego? Zastanawiasz się, jak zdobyć followersów na Instagramie? Zajmiemy się tym za Ciebie, a Ty skupisz się na tym co najważniejsze, czyli na tworzeniu treści na swoim profilu.

O korzyściach płynących z posykiwania klientów poprzez kreowanie interakcji z innymi użytkownikami Instagrama piszemy tutaj.

Marka na Instagramie – podsumowanie

Instagram przestał być platformą społecznościową wykorzystywaną wyłącznie w celach rekreacyjnych już w momencie jego wykupienia przez grupę Facebook Inc. w 2012 roku (obecnie Meta Platforms, Inc.). Po wielu latach modernizacji funkcjonalności Instagrama – stał się on jedną z najważniejszych platform sprzedażowych świata. Instagram to niezbędne narzędzie do dbania o wizerunek firmy i utrzymywania relacji z klientami.

Liczba użytkowników Instagrama dynamicznie wzrasta wraz z każdym rokiem jego działalności. Tempo zwiększania się popularności Instagrama jest stabilne, w przeciwieństwie do innych wielkich platform społecznościowych – na przykład do LinkedIna, Facebooka czy Twittera. Nie pozostań w tyle za konkurencją – bądź obecny na Instagramie!

Kliknij tutaj i sprawdź jakie hashtagi dobierać we wpisach, by zwiększyć ich widoczność na Instagramie.