Historia Instagrama – czyli jak to wszystko się zaczęło

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 4 kwietnia 2022

Instagram to jedna z najpopularniejszych platform komunikacyjnych, z której codziennie korzysta ponad miliard użytkowników na całym świecie. Aplikacja jest ciągle rozwijana i z roku na rok oferuje coraz więcej możliwości.

Ostatnio na naszym blogu: jak zwiększyć oglądalność publikowanych InstaStories?

Niektórzy nie wyobrażają już sobie życia bez Instagrama, dlatego, że poza funkcjami komunikacyjnymi platforma daje też ogromne możliwości biznesowe. Zastanawialiście się jednak jakie były początki popularnej aplikacji i jak powstał pomysł jej założenia? Dziś opowiemy Wam tę historię!

 

Powstanie Instagrama – inspiracje

Od początków istnienia ludzkości istniały sieci społecznościowe, które służyły do wzajemnej komunikacji. Zanim jeszcze powstało pismo, ludzie pierwotni kontaktowali się ze sobą za pomocą malowideł i obrazowo przekazywali informacje na ścianach jaskiń.

Instagram swoją budową bardzo przypomina taką właśnie jaskinię. Na głównej ścianie aplikacji znajdujemy obrazkowe informacje na temat obecnych wydarzeń z życia, wpisy dotyczące uczuć i artystyczne dzieła. To miejsce, w którym możemy zostawić po sobie pamiątkę i przekazać coś ważnego światu.

Aktualnie poza dodawaniem zdjęć Instagram oferuje ogrom innych, przydatnych funkcji, takich jak dodawanie filmów czy relacjonowanie na żywo (tzw. live na Instagramie). Sukces aplikacji polega jednak na tym, że mimo wielu dodatkowych funkcji, w dalszym ciągu jest ona prosta w użyciu, intuicyjna i bardzo przyjazna dla użytkownika.

Kto wymyślił i założył Instagram?

Za ogromny sukces aplikacji odpowiadają dwie osoby. Pomysłodawcą projektu był urodzony w 1983 roku w Hooliston Kevin Systrom, który początkowo związany był zawodowo z firmą Google. Kevin studiował zarządzanie nauką i inżynierią na Uniwersytecie Stanforda w Dolinie Krzemowej i właśnie tam poznał swojego przyszłego współpracownika Mike’a Kriegera.

W Google pracował przy kampaniach promocyjnych nowych usług, takich jak Gmail, Google Calendar czy arkusz kalkulacyjny. Od zawsze czuł jednak potrzebę stworzenia czegoś swojego, dlatego w każdej wolnej chwili uczył się programowania. Gdy przyszedł odpowiedni moment, zwolnił się z pracy i zajął się własnym projektem.

Mike Krieger urodził się w Sao Paulo w roku 1986 i na Uniwersytecie Stanforda studiował systemy symboliczne. Opracowywał tam projekt, który umożliwiał dzielenie się zdjęć dla klasy. Aplikacja skierowana była dla osób zmagających się z sezonowymi zaburzeniami afektywnymi o nazwie „Send me some sunshine”. Użytkownicy tej aplikacji mieli wysyłać sobie zdjęcia słońca z różnych części świata, by sprawić sobie radość.

Na początku był Burbn

Na podobnej zasadzie powstał właśnie Instagram. Zanim jednak do tego doszło, obaj panowie bardzo ciężko pracowali dniami, nocami i weekendami. Uczyli się programowania i testowali różne funkcje na zasadzie prób i błędów.

Pierwszym projektem, jaki ujrzał światło dziennie była stworzona przez Kevina aplikacja Burnb. Jej nazwa powstała z zamiłowania Systroma do whisky i Burbona, a aplikacja była połączeniem funkcji serwisów Flickr i Foursquare.

Jej funkcje początkowo były bardzo ograniczone i skupiały się jedynie na udostępnianiu swojej lokalizacji. Następnie dodano do niej możliwość publikowania planów i udostępniania zdjęć. Choć aplikacja była chwalona przez osoby z branży, niestety nie zyskała na popularności.

Dlaczego? Powód był prosty – dla użytkowników była zbyt skomplikowana w obsłudze.

Powstanie Instagrama

Porażka Burbn’a pozwoliła jednak Kevinowi wyciągnąć bardzo trafne wnioski. Zauważył, że największą popularnością cieszyła się funkcja dodawania zdjęć. Sprawdził też, że na rynku nie było obecnie żadnej aplikacji, która oferowała użytkownikiem komunikowanie się za pomocą obrazów.

Kevin i Mike połączyli siły i postanowili stworzyć platformę do publikowania zdjęć, która będzie funkcjonalna i bardzo intuicyjna w obsłudze. Po miesiącach eksperymentowania udało im się stworzyć prostą i wygodną dla użytkowników aplikację, która szybko zebrała pozytywne opinie.

Aplikacja zadebiutowała 6 października 2010 roku pod nazwą Instagram, która jest połączeniem dwóch słów: instant camera i telegram.

Mimo że na początku była dostępna tylko i wyłącznie dla użytkowników iPhone’ów i tak cieszyła się ogromną popularnością. Po 3 miesiącach miała już ponad milion aktywnych użytkowników, którzy pokochali Instagram od pierwszego wejrzenia. W roku 2011 było ich już ponad 10 milionów!

Pierwsze zdjęcie na Instagramie

Zastanawialiście się kiedyś jakie było pierwsze zdjęcie, które zostało opublikowane na Instagramie?

Pierwsze zdjęcie w historii aplikacji, którego autorem jest Mike, przedstawia jachty na plaży w South Harbour.

pierwsze-zdjecie-na-instagramie

Drugi post na Instagramie, który zebrała mnóstwo polubień, przedstawia pupila Kevina, sympatycznego psa o imieniu Lalka.

drugie-zdjecie-na-instagramie

Aplikacja miała właśnie służyć do dzielenia się prostymi zdjęciami z życia codziennego, dlatego następnie Instagram został zalany zdjęciami kawy, jedzenia, kwiatów i fotek robionych w lustrze.

 

Społeczność – siła Instagrama

Społeczność na Instagramie rosła w bardzo szybkim tempie, a aplikacja biła rekordy popularności. W żadnym serwisie społecznościowym nie odnotowano wcześniej takiego wzrostu użytkowników jak właśnie na Instagramie. Dlaczego stał się tak popularny?

Wpływ na tak duże zainteresowanie Instagramem po części miało pojawienie się w tym czasie iPhone 4. Jednak klucz do sukcesu stanowiło dążenie twórców do budowania silnej społeczności. Zatrudnili do tego menadżera, który wkrótce zaczął organizować słynne ”Instameets”. Spotkania użytkowników Instagrama w prawdziwym świecie okazały się strzałem w dziesiątkę.

Pierwsze spotkanie zostało zorganizowane w Los Angeles w marcu 2011 roku, a zaraz po nim zaczęły regularnie odbywać się w różnych miejscach na całym świecie. Użytkownicy mogli dyskutować tam o swojej pasji do fotografii mobilnej i zawierać nowe znajomości. Wydarzenia zbliżały ludzi, a Instagram stał się czymś więcej niż tylko aplikacją do udostępniania zdjęć.

Dowiedz się: jak zdobyć followersów na Instagramie!

Rozwój Instagrama

Instagram początkowo dostępny był dla użytkowników systemu iOS, a korzystanie z serwisu było możliwe tylko i wyłącznie po zainstalowaniu aplikacji w telefonie. Publikowane początkowo zdjęcia miały charakterystyczne, kwadratowe proporcje 1:1, których kształt był nawiązaniem do kultowych aparatów Polaroid.

Po 2 latach od premiery pojawiła się wersja aplikacji na Android i już w 2012 roku społeczność Instagrama rozszerzyła się także poza użytkowników iPhone’ów. Platforma rozwijała się w bardzo szybkim tempie, a twórcy dbali o to, aby pojawiały się coraz to nowe funkcje. Dziś Instagram jest dostępny także jako aplikacja webowa, dlatego użytkownicy mogą z niego korzystać również z poziomu komputera.

Facebook kupuje Instagram

W 2011 roku Instagram został nominowany przez App Store najlepszą aplikacją roku, a po pojawieniu się wersji na Android został pobrany ponad milion razy. Sprawiło to, że aplikacją zainteresował się Mark Zuckerberg.

Założyciele Instagrama i Facebooka poznali się na jednym z wydarzeń, które odbywało się w Stanford, w szczycie popularności platformy. Mark złożył propozycję odkupienia Instagrama za około 1 mld dolarów i tak właśnie stał się nowym właścicielem aplikacji. Właściciel Facebooka postanowił jednak, że Instagram dalej będzie funkcjonował jako oddzielna aplikacja, która będzie udoskonalana zgodnie z najnowszymi trendami.

Może Cię zainteresować: promowanie konta na Instagramie.

Jak dzisiaj funkcjonuje aplikacja Instagram?

Instagram w dalszym ciągu jest jedną z największych platform społecznościowych na świecie i z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Dziś służy nie tylko dzieleniu się fotkami z życia codziennego, ale jest też potężnym narzędziem biznesowym. Użytkownicy Instagrama to ponad miliard aktywnych osób każdego dnia!

Aplikacja oferuje szereg możliwości takich jak dodawanie relacji (tj. stories) czy filmików w postaci Reels z wybranym podkładem muzycznym. Możesz tu komunikować się na przeróżne sposoby, nie tylko ze swoimi znajomymi, ale też z fanami i klientami, a nawet zrobić zakupy na Instagramie!

Historia Instagrama – podsumowanie

Przytoczona historia pokazuje, jak wielki potencjał posiada aplikacja Instagram. Skupienie się na budowaniu społeczności przez twórców aplikacji było świetnym posunięciem biznesowym. Ty też buduj społeczność, jeśli chcesz osiągnąć sukces na Instagramie. Bądź na bieżąco z nowościami w aplikacji i korzystaj z każdej z nowych opcji.

Planowanie postów na Instagramie – 5 przydatnych narzędzi