Jak założyć i skonfigurować sklep na Instagramie?
Instrukcja krok po kroku

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 03 czerwca 2019

Zakupy w aplikacji Instagram to kolejne skuteczne narzędzie biznesowe, dzięki któremu firmy mogą sprzedać jeszcze więcej. Obserwujący, którzy są zainteresowani produktem oznaczonym na zdjęciu – mogą jednym stuknięciem palca przejść do oznaczonego produktu i zobaczyć go w sekcji sklepowej Instagrama. Jeżeli produkt i jego cena ich zainteresuje – wystarczy, że wybiorą przycisk „wyświetl w witrynie” w celu dokonania zakupu.

Umożliwiliśmy firmom tworzenie wpisów i oznaczanie w nich swoich produktów bezpośrednio z poziomu urządzenia mobilnego. Jeśli firma posiada katalog produktów – oznaczenie wybranego produktu jest tak samo proste, jak oznaczenie we wpisie innego profilu. ” – Deweloperzy Instagrama

Założenie sklepu na Instagramie umożliwia firmie utworzenie dedykowanej witryny sklepowej, dzięki której klienci mogą przejrzeć wszystkie produkty sklepu oraz ich ceny. Produkty firmy mogą zostać również znalezione przez użytkowników, którzy nie obserwują jeszcze Twojego sklepu. Wystarczy, że skorzystają z funkcji „Szukaj” w sekcji „Eksploruj”. To doskonały sposób na promowanie konta na Instagramie i sprzedawanych produktów.

Jeżeli chcesz oszczędzić czas swoich klientów i zachęcić więcej osób do skorzystania ze swojej oferty – skorzystaj z instrukcji, którą zamieszczamy w tym artykule.

Ostatnio na naszym blogu: wiadomości powitalne na instagramie, czyli klucz do zaangażowania nowych odbiorców.

Jakie kryteria trzeba spełnić, by móc sprzedawać na Instagramie?

W celu otwarcia sklepu na Instagramie musisz spełnić kilka podstawowych warunków:

  1. Należy posiadać zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji mobilnej Instagram
  2. Profil na Instagramie musi być przekonwertowany w profil biznesowy
  3. Profil biznesowy na Instagramie musi być połączony z Facebook Business Manager – w tym celu należy przejść do Facebook Business Manager -> ustawienia firmowe -> konta na Instagramie. Do zintegrowania kont wymagane są uprawnienia administratora.
  4. Profil biznesowy na Instagramie musi być zintegrowany z katalogiem produktów na Facebookowym fanpage – katalog produktów należy stworzyć w Facebook Business Manager, dodając produkty ręcznie lub importując je ze strony internetowej za pomocą wtyczki.
  5. Ofertowane przez Ciebie dobra są dobrami fizycznymi, które nie są dostępne wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia – obecnie Instagram nie zezwala na sprzedawanie usług czy produktów wirtualnych.

zakupy-na-instagramie-wypromujemy

By sprzedawać na Instagramie musisz pamiętać o przestrzeganiu i potwierdzeniu zgodności z umową handlową i zasadami handlowymi Facebooka.

Weryfikacja profilu przez Instagram

Po spełnieniu powyższych warunków nie musisz występować do Instagrama z prośbą o zweryfikowanie Twojego profilu biznesowego pod kątem ubieganych przez Ciebie funkcjonalności. Proces ten następuje automatycznie i trwa od kilku do kilkunastu dni roboczych. W przypadku, gdy weryfikacja sklepu na Instagramie trwa dłużej, niż kilkanaście dni roboczych – warto jest spróbować się upomnieć poprzez czat w Facebook Business Managerze.

Gdy proces weryfikacji zostanie zakończony – otrzymasz stosowne powiadomienie od Instagrama.

Włączanie tagowania produktów we wpisach

Tagi na zdjęciu produktów umożliwiają odkrywanie Twojego sklepu i pomagają użytkownikom kupować za pośrednictwem wpisów Twojego profilu. W celu konfiguracji tagów produktów należy:

  1. przejść do swojego profilu i nacisnąć „Rozpocznij” w górnej części swojego profilu (jeśli nie widzisz tej opcji – wybierz ikonę koła zębatego pod nazwą profilu,
  2. wybrać przycisk „Produkty”, a następnie „Kontynuuj”,
  3. wskazać katalog produktów w celu jego połączenia z profilem firmy oraz wybrać przycisk „Gotowe”.

tagi-sklep-instagram

Jeśli te opcje nie są dostępne – Twój sklep nie został jeszcze zatwierdzony przez Instagram.

Gotowe! Teraz możesz oznaczać swoje produkty na zdjęciach

W celu dodania wpisu z otagowanym produktem skorzystaj z opcji „oznacz produkty”, która pojawi się podczas dodawania wpisu i wybierz odpowiedni produkt. Instagram rekomenduje, by tagi znajdowały się bezpośrednio na powiązanym produkcie, a nie na przykład obok produktu lub w tle.

We wpisie w formie jednego zdjęcia możesz oznaczyć maksymalnie 5 produktów. Jeżeli wpis przyjmuje formę albumu zdjęć – maksymalna liczba oznaczonych produktów to 20.

Gdy użytkownik wybierze tag produktu ze zdjęcia, zobaczy obraz produktu wraz z opisem i ceną. Znajdzie się tam również przycisk kierujący osoby zainteresowane zakupem bezpośrednio do strony produktu.

Sklep na Instagramie to również bardziej rozbudowane statystyki profilu biznesowego. Dzięki dodatkowej analityce dowiesz się jakie produkty cieszą się największą popularnością, które z nich są najczęściej wyświetlane oraz ile wejść na stronę firmową pochodzi z każdego produktu.

Co dalej? Zakupy bez opuszczania Instagrama, czyli rewolucja w zakupach online

Oznaczanie produktów we wpisach firm to nie wszystko – Instagram już poszedł o krok dalej i wprowadził funkcję kupowania produktów bezpośrednio w aplikacji Instagram (bez konieczności opuszczania Instagrama i przechodzenia na stronę firmową). Funkcja ta nosi nazwę „checkout with Instagram”.

sklep-na-Instagramie-zara

Funkcja ta pozwala pominąć długotrwały proces zamówienia przez stronę, a często również konieczność rejestracji na stronie sklepu internetowego.

Sprzedawcy w celu korzystania z tej funkcji będą musieli uiścić odpowiednią opłatę, która nie jest jeszcze znana. Funkcja „checkout with Instagram” jest już dostępna na profilach biznesowych takich marek jak Adidas, ZaraKylie Cosmetics czy Warby Parker.

Sklep na Instagramie – podsumowanie

Połączenie reklamy produktu oznaczonego we wpisie sklepu internetowego wraz z możliwością jego bezpośredniego zakupu na Instagramie według Marka Zuckerberga będzie już w najbliższej przyszłości stanowić jedno z głównych kanałów sprzedaży online. Nie pozostawaj w tyle za konkurencją i śledź Instagramowe funkcje sprzedażowe na bieżąco.

Kliknij i sprawdź, dlaczego każda marka powinna być obecna na Instagramie