Jak wygląda praca w Agencji Social Media?

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 19 marca 2021

Niewiele osób wie, na czym właściwie polega codzienna praca social media managerów i jak sprawiamy, że społeczności na rozwijanych przez nas profilach powiększają się o nowych użytkowników. Postanowiliśmy zatem, że w dzisiejszym artykule opiszemy nasze główne zadania w pracy na jednej z najbardziej dynamicznie zmieniających się platform społecznościowych na świecie. Zobacz, jak wygląda praca w social media!

Ostatnio na naszym blogu: jak zwiększyć zasięg i zaangażowanie na swoim profilu Instagram?

Bieżąca optymalizacja kampanii aktywności

Skonfigurowanie kampanii aktywności zamówionej przez klienta jest tylko pierwszym krokiem. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów każda kampania musi być codziennie nadzorowana pod kątem tempa wzrostu oraz jakości pozyskiwanych odbiorców. W naszej pracy dążymy do tego, by profil osiągał systematyczny wzrost, unikając przy tym schematów działań. Poprzez zmniejszanie lub zwiększanie limitów dziennych poszczególnych funkcji dopasowujemy aktywność profilu tak, by była ona codziennie inna – jednego dnia zainicjowanych zostaje kilkanaście interakcji, innego kilkaset. Taki sposób prowadzenia aktywności na profilu pozwala uniknąć powtarzalności i maksymalnie odwzorowywać działania człowieka. Dzięki takiej strategii promowania profilu na Instagramie, tempo pozyskiwania obserwujących jest w każdym tygodniu inne, a wynik docelowy kampanii zawsze ten sam.

Kluczowym elementem jest to, z jaką społecznością Instagrama tworzymy aktywność danego dnia. Interakcje wykonujemy codziennie z innego źródła w obrębie społeczności wybranej przez Klienta. Na przykład w sytuacji, gdy nasz Klient jest blogerem kulinarnym – jednego dnia tworzymy aktywność z użytkownikami obserwującymi profil jurora programu kulinarnego, drugiego dnia tworzymy aktywność z użytkownikami posługującymi się hashtagiem #kochamgotować, trzeciego dnia z osobami śledzącymi konkurencyjnego blogera kulinarnego, czwartego dnia z użytkownikami obserwującymi znane lokale gastronomiczne i tak dalej. Pod koniec każdego dnia obliczamy efektywność danego źródła, czyli współczynnik follow-back informujący o tym, ile obserwacji zwrotnych zostało uzyskanych z danego źródła. W ten sposób już po kilku tygodniach wiemy, jakie źródła sprawdzają się dla danej kampanii  najlepiej i rezygnujemy z tych, które przynoszą najsłabsze efekty. Im zatem dłużej pracujemy nad kampanią (im dłuższy jest staż kampanii) – tym dynamika wzrostu społeczności na profilu staje się bardziej zauważalna.

Opracowanie strategii kampanii

Po kilku tygodniach aktywności profilu widzimy, jakie źródła do tworzenia interakcji (hasztagi/profile/lokalizacje) sprawdzają się dla danej kampanii najlepiej i na podstawie tego dobieramy kolejne, jak najbardziej podobne źródła. Jeżeli zatem na przykład dla kampanii na Instagramie prowadzonej dla blogera kulinarnego więcej obserwujących pozyskujemy z tworzenia aktywności z użytkownikami śledzącymi innych blogerów kulinarnych, aniżeli z tworzenia aktywności z użytkownikami posługującymi się w swoich wpisach hashtagami związanymi z gastronomią – do spisu źródeł dodajemy kolejne profile blogerów kulinarnych, a rezygnujemy z hashtagów. Dzięki temu efektywność kampanii wzrasta.

jak-wyglada-praca-w-agencji-social-media

Na podstawie uzyskiwanych efektów kampanii dopasowujemy również odpowiednie kryteria osób, do których docieramy aktywnością. Mają one na celu odrzucenie użytkowników niespełniających określonych kryteriów. Kryteria użytkowników, od których najczęściej rozpoczynamy pracę to w zależności od preferencji klienta:

  • Użytkownik musi posiadać zdjęcie profilowe
  • Użytkownik musi posiadać minimum 10 wpisów
  • Użytkownik musi być mężczyzną lub kobietą (rezygnujemy z kont firmowych)
  • Użytkownik musi pochodzić z Polski (rezygnujemy z kont, które mają przypisane na profilu imię w języku innym niż polski)
  • Użytkownik musiał opublikować wpis w ciągu ostatnich 3 miesięcy
  • Użytkownik musi obserwować 15-2700 profili i być obserwowanym przez 15-2700 profili
  • Użytkownik musiał otrzymać minimum 100 polubień pod dziesięcioma najnowszymi wpisami
  • Użytkownik nie posiada konta prywatnego
  • Użytkownik nie posiada niepożądanych słów w biogramie

Powyższe kryteria zostają na bieżąco dopasowywane na podstawie uzyskiwanych efektów kampanii oraz preferencji Klienta.

Dowiedz się: jak zdobyć followersów na Instagramie?

Rozbudowa infrastruktury serwerowej i proxy

Do naszej pracy używamy dedykowanych serwerów o jak najmocniejszych parametrach i to właśnie na nich spędzamy większość naszych godzin roboczych. Na każdym serwerze znajdują się setki obsługiwanych przez nas profili, które dla zachowania maksymalnego poziomu bezpieczeństwa wymagają indywidualnych adresów IP. Naszym zadaniem jest dbanie o to, by adresy IP były jak najwyższej jakości. Dlatego zaopatrujemy się w mobilne bramki proxy od najlepszych dostawców w Europie. W efekcie każdy profil funkcjonuje na indywidualnym łączu internetowym z przypisanej karty SIM – to właśnie takie połączenie internetowe cechuje się najwyższym wskaźnikiem zaufania na Instagramie. Nieustanne dbanie o jakość serwerów oraz adresów IP, jak również poszukiwanie coraz to lepszych dostawców infrastruktury jest jednym z najważniejszych elementów naszej pracy.

Rozwiązywanie problemów

Chyba żadna praca nie jest wolna od codziennych problemów – mniejszych czy większych. Przy kilkuset aktywnych kampaniach na najbardziej problematycznej platformie społecznościowej świata nie ma dnia, w którym byłoby nudno. Jako Agencja Social Media rozwijamy się w dynamicznym tempie, co utwierdza nas w przekonaniu, że bardzo dobrze radzimy sobie ze wszelkimi napotkanymi problemami. Ale do rzeczy – jakie problemy musimy rozwiązywać w naszej pracy?

Najczęstszym z nich jest regularnie występujące na Instagramie powiadomienie „Błąd – spróbuj ponownie później”. Pojawia się ono przede wszystkim w sytuacji, gdy profil wykona zbyt dużą aktywność w stosunku do swojego wskaźnika zaufania (na przykład polubi dużo wpisów w krótkim czasie). Są to tak zwane session blocki, czyli ograniczenia nakładane przez platformę na wybraną sesję logowania, która nie spodobała się algorytmowi Instagrama. Powiadomienie to znosi wylogowanie i zalogowanie profilu (co wytwarza nową sesję logowania) i odczekanie kilkudziesięciu minut przed wznowieniem aktywności. Zdarza się, że wyżej opisywany komunikat utrzymuje się na profilu dłużej – wówczas diagnozujemy tego przyczynę. Najczęstszą przyczyną jest połączenie z aplikacją zewnętrzną (na przykład planerem postów czy aplikacją do śledzenia dokładniejszych statystyk), umieszczenie adresu http w biogramie lub zbyt duża aktywność dodatkowa na profilu. Drugim z najczęstszych problemów są shadowbany, czyli ograniczenia widoczności profilu. Instagram nakłada shadowbana na profil, który w kółko używa tego samego zestawu hashtagów lub używa zbanowanych hashtagów. W konsekwencji wpisy takiego profilu mogą być niewidoczne pod hashtagami przez tygodnie. Chyba, że wcześniej taki profil zgłosi się do nas.

Kontakt z klientem

Praca w każdej agencji reklamowej oznacza stały kontakt z klientem. Zarówno ten mailowy, jak i telefoniczny. Odpowiadamy zatem na pytania, doradzamy, informujemy o najlepszych rozwiązaniach i optymalnych dla danego profilu metodach rozwoju, przekazujemy wyniki uzyskane w trakcie prowadzonych kampanii.

Instagram jest jedną z najbardziej awaryjnych platform społecznościowych jakie istnieją, co oznacza dla nas regularne pytania dotyczące bugów aplikacji, problemów z działaniem platformy czy poszczególnych funkcji. Przez ostatnie lata spotkaliśmy się już chyba z każdym możliwym problemem w działaniu Instagrama, stąd dzielimy się wiedzą i sprawnie przekazujemy sposoby na rozwiązanie poszczególnych problemów.

Agencja-social-media

Szkolenia i warsztaty

Warsztaty i szkolenia z Instagram Marketingu są nieodłącznym elementem naszej pracy. Musimy wiedzieć jakie są dobre i złe praktyki w prowadzeniu profili na Instagramie. Jednym z naszych ważniejszych zadań jest zatem śledzenie i analizowanie bieżących zmian w algorytmie Instagrama. Wszystkie zmiany limitów poszczególnych funkcji, zmiany w strukturze aplikacji czy nowe funkcjonalności muszą nam być znane od razu po ich wydaniu przez deweloperów. Dlatego aktywnie uczestniczymy w najważniejszych grupach i forach związanych z Instagramem, jak również w konferencjach dotyczących mediów społecznościowych.

Zadania dodatkowe

Co robimy w „wolnych” chwilach? Zajmujemy się tworzeniem audytów profili Instagram, które pozwalają zoptymalizować profil pod kątem jego atrakcyjności i pozytywnie wpłynąć na jego pozycjonowanie w wyszukiwarce Instagrama. Doradzamy w nich co można na profilu poprawić, by zwiększyć jego szanse na sukces. Oprócz tego opracowujemy plany wpisów na Instagramie oraz zajmujemy się ich publikacją w ustalonym wcześniej z Klientem harmonogramie. Na życzenie wyszukujemy najlepsze hashtagi dla danego profilu, które rozdzielamy na trzy kategorie (małe, średnie i duże). Obsługujemy również kampanie postów sponsorowanych (Facebook/Instagram Ads).

Praca w Social Media – podsumowanie

Praca w Agencji Social Media jest pracą wymagającą umiejętności technicznych oraz umiejętności komunikacyjnych. Wiąże się ona z bliskim kontaktem z klientem. Jest czasochłonna, ale wyjątkowo satysfakcjonująca. Rozwijanie profili w mediach społecznościowych zarówno osób prywatnych, jak i firm sprawia nam ogromną przyjemność i mamy nadzieję, że będziemy mogli to dla Was robić już zawsze.

Stale podnosimy swoje kompetencje w zakresie Facebooka oraz Instagrama, by móc zapewniać naszym Klientom jeszcze większą wartość. Już niebawem do naszej oferty dołączy TikTok i LinkedIn – w efekcie będziemy mogli służyć Wam pomocą na wszystkich największych platformach społecznościowych na świecie.

Kliknij i sprawdź jak skutecznie używać hashtagów do zwiększania zasięgu