Wiadomości powitalne na Instagramie – czyli podstawa do zaangażowania nowych odbiorców

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 14 marca 2019

Instagram staje się coraz bardziej dopasowany do potrzeb biznesowych. Splata on perfekcyjnie płatne reklamy w regularne treści – bez utraty początkowego ducha radości płynących z wpisów interesujących nas profili. Tutaj marki nieintruzywnie sprzedają, upubliczniają się i wyjaśniają, dlaczego są warte uwagi.

Jak tylko nauczysz się korzystać z jednej funkcji, pojawia się nowy trend lub narzędzie i sprawia, że ​​zaczynasz od nowa.

Podstawowym zadaniem każdej marki na Instagramie jest promowanie siebie za pomocą wpisów oraz InstaStory. Ale czy to wystarczy, by zaangażować odbiorcę i sprawić, by przekonwertował on na wiernego fana marki? By ochoczo angażował się pod wpisami, zrobił zakupy na Instagramie lub zamówił usługę? Nie. Rzeczywistość jest brutalna – profili podobnych do Twoich są miliony. Jak więc się wyróżnić i zaangażować odbiorcę?

Ostatnio na naszym blogu: dlaczego każda marka powinna być obecna na Instagramie.

1. Konieczne stało się zaangażowanie odbiorcy

Jak? Na tyle sposobów, ile możliwe. Oprócz regularnego publikowania wyróżniających się wpisów z wysokiej jakości zdjęciami i angażującymi odbiorcę opisami ważne są InstaStory, które zyskują coraz więcej nowych funkcji. Między innymi są to ankiety i quizy, które pozwalają poznać zdanie odbiorców na wybrany temat.

Obecnie najpotężniejszą funkcją do zwrócenia uwagi odbiorcy na swój profil są spersonalizowane wiadomości powitalne (ang. Instagram Direct Messages, DM), które oprócz zaangażowania nowo pozyskanego obserwującego mogą skierować go bezpośrednio na Fanpage lub stronę firmową.

Wiadomość powitalna na Instagramie najczęściej przyjmuje formę autoreklamy:

  • spersonalizowane przywitanie i podziękowanie – na przykład „Dzień dobry Tomek! Dziękujemy za obserwowanie naszego profilu”
  • opis profilu, firmy, produktu lub usługi – przedstawienie w kilku zdaniach tematyki profilu czy działalności firmy
  • link do strony internetowej lub fanpage

wiadomosci-powitalne-instagram-przyklady2

Wiadomości powitalne pozwalają nowemu odbiorcy lepiej poznać Twój profil, co doskonale przekłada się na promocje konta na Instagramie, a co za tym idzie, wzrost współczynnika zaangażowania pod wpisami oraz konwersję.

W przypadku e-mail marketingu średni poziom otwieralności wiadomości kształtuje się na poziomie 15-20%, w przypadku Instagram Direct otwieralność wynosi 80-85%. Przy 1000 pozyskanych osobach miesięcznie – Twoja wiadomość powitalna zostaną więc odczytana przez 800-850 osób.

Komunikacja z odbiorcami poprzez chat jako jeden z czołowych trendów marketingu

Dużo mówi się o tym, jak interfejsy konwersacyjne zmienią obsługę klienta. Obecnie na Facebooku trudno jest znaleźć na fanpage marki, który nie ma skonfigurowanego chatbota. Nie tylko natychmiastowo odpowie on za właściciela firmy w dogodnym dla klienta momencie, ale także pomoże rozwiązać problem, a nawet sprzeda produkt lub usługę.

wiadomosci-powitalne-instagram-przyklady1

Facebook Messenger zajmuje drugie miejsce (zaraz po aplikacji WhatsApp) wśród najpopularniejszych aplikacji do obsługi wiadomości z prawie dwoma miliardami aktywnych użytkowników miesięcznie. Na trzecim miejscu plasuje się Instagram Direct, który miesięcznie zrzesza prawie pół miliarda aktywnych użytkowników na świecie oraz 4,5 miliona aktywnych użytkowników w Polsce.

Zamień Instagram DM w swojego najlepszego przedstawiciela handlowego

Post powitalny na Instagramie możesz wysyłać osobiście – pamiętaj tylko, by nie używać metody „kopiuj-wklej”. Wysłanie identycznej wiadomości powitalnej do kilkudziesięciu osób dziennie sprawi, że będziesz postrzegany przez algorytm Instagrama jako SPAM. Zadbaj o różniącą się treść w każdej wiadomości – na przykład witając nowego obserwującego innym przywitaniem oraz odmieniając jego imię.

Wiadomości powitalne na Instagramie – podsumowanie

Wiadomości powitalne wysyłane nowym obserwującym umożliwiają zareklamowanie swojego profilu, produktu czy usługi, ale przede wszystkim pozwalają zaangażować odbiorcę. Dzięki wiadomości powitalnej lepiej pozna on Twoją markę i chętniej zareaguje na Twój wpis w przyszłości.

Kliknij i sprawdź, jak łatwo możesz założyć swój sklep na Instagramie.