Optymalna struktura biogramu na Instagramie

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 30 stycznia 2021

Biogram na Instagramie to jeden z najważniejszych elementów Twojego konta. Po wejściu na profil jest on widoczny jako pierwszy. Jeżeli opis tego kim jesteś lub czym się zajmujesz będzie zaniedbany i nie przyciągnie oka w pierwszej sekundzie – większość użytkowników nie pokusi się o przeskrolowanie Twojego profilu i przejrzenie wpisów.

Bio, czyli Twoja wizytówka profilu na Instagramie może zawierać maksymalnie 150 znaków. Warto zatem wykorzystać to miejsce jak najefektywniej i sprawić, że profil przykuje uwagę użytkownika już od pierwszego momentu. Jak to zrobić? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Ostatnio na naszym blogu: jak zwiększyć zasięg i zaangażowanie na swoim profilu Instagram?

Jakie informacje powinien zawierać biogram?

Na początku biogramu warto umieścić hasztag kategoryzujący tematykę/działalność profilu. Pozwoli on łatwiej znaleźć profil w wyszukiwarce Instagrama (osoby poszukujące treści pod tym tagiem – z łatwością taki profil odnajdą). Hashtagi w biogramie zwiększają Twoje szanse na to, byś znalazł się w sekcji proponowanych postów pod danym tagiem. Przykładowe hashtagi kategoryzujące umieszczane w biogramach: #fryzjerwarszawa, #warsztatymakijażu, #modadamska, #makeupwroclaw, #medycynaestetyczna.

W kolejnej części biogramu na Instagramie powinien zostać zawarty krótki opis działalności profilu, marki lub produktu. Może przyjąć on formę jedno lub dwuzdaniowego opisu lub wyodrębnionych od nowych linii fraz kluczowych. Warto tutaj użyć kilku ikon, natomiast należy zachować umiar – nadmiar emotikon ujmuje profesjonalizmowi marki.

Większość użytkowników nie wykorzystuje sekcji z przyciskami kontaktowymi, stąd w przypadku gdy Instagram ma służyć jako źródło do nawiązywania kontaktów – warto rozważyć dodanie dodatkowej linii w biogramie „Współpraca?”, dodając następnie adres e-mail, numer telefonu lub frazę „Napisz priv / DM”.

Dobrą praktyką jest przypisanie lokalizacji w ustawieniach profilu (edytuj profil -> lokalizacja), dzięki czemu na dole biogramu znajdzie się klikalne oznaczenie miejsca działalności, np. „Warszawa, Poland”.  Przeniesie ono zainteresowanych użytkowników bezpośrednio do Map Google.

Na samym końcu biogramu należy umieścić klikalny adres wybranej strony internetowej lub swojej strony na Facebooku, co zaowocuje pozyskaniem dodatkowego, wartościowego ruchu w wybranej witrynie. Adres witryny należy wprowadzić w sekcji edytuj profil -> strona internetowa. Jest to jedyne miejsce, w którym może znaleźć się link w BIO– umieszczanie dodatkowych linków w bezpośrednio w treści biogramu sprawi, że nie będą one klikalne i obniżą wskaźnik zaufania profilu.

Dowiedz się: jak zyskać followersów na Instagramie!

Perfekcyjny biogram na Instragramie – przykłady

Cechy optymalnej struktury biogramu oraz dodatków uzupełniających biogram na Instagramie to przede wszystkim:

  • czytelny i uporządkowany opis profilu
  • w pełni wykorzystana szerokość biogramu
  • słowa kluczowe kategoryzujące działalność
  • nadmiar nieprofesjonalnych emotikon nie występuje
  • oznaczona i klikalna lokalizacja działalności
  • aktywny link do strony internetowej
  • skonfigurowane przyciski kontaktu
  • uszeregowane tematycznie wyróżnione relacje
  • dedykowany zestaw grafik dla wyróżnionych relacji
optymalna-struktura-biogramu-przyklady

Co oprócz biogramu na Instagramie?

Wyróżnione relacje (stories), czyli sekcja uzupełniająca biogram. Przyciągają one uwagę i pozwalają przekazać odbiorcom wartościowe treści. Wyróżnione relacje powinny zostać podzielone na odpowiednie kategorie, na przykład „O nas”, „Projekty”, „Zespół”, „Kontakt” i tym podobne. Warto również zadbać o oprawę graficzną wyróżnionych relacji (okładki) wykorzystując w tym celu ikony lub dedykowane grafiki, co dodatkowo przykuje uwagę nowych użytkowników.

Może Cię zainteresować: promowanie Instagrama

 

Biogram Instragram – podsumowanie

Bio to nic innego jak krótka autoprezentacja. Zastanów się więc jak ją skonstruować, by skutecznie zachęcić użytkowników do obserwowania Twojego profilu. Według najnowszych trendów przyjazne dla oka bio powinno składać się z kilku linii zawierających słowa kluczowe, które krótko charakteryzują tematykę Twojego konta. Jako uzupełnienie słów kluczowych wskazane jest używanie dopasowanych do ich tematyki emotikon. Warto również dodać skorzystać z jednego lub dwóch kluczowych dla Ciebie hashtagów – zwiększają one szanse, byś znalazł się w sekcji proponowanych postów pod tym tagiem.

Kliknij i sprawdź jak w kilku krokach skonfigurować swój sklep na Instagramie