Potwierdzanie własności konta – czyli okresowe weryfikacje danych kontaktowych

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 12 marca 2020

Weryfikacje danych kontaktowych przypisanych do swojego konta Instagram zostały wprowadzone przez deweloperów platformy na początku 2019 roku. Każdego dnia są one wyświetlane losowym użytkownikom na całym świecie w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników przed utratą lub zapomnieniem danych do swoich profili oraz zapobiegnięciu tworzenia sztucznych kont (ang. fake accounts).

Pół miliarda kont – tylu użytkowników aktywnych jest na Instagramie każdego dnia według statystyk prowadzonych przez agencję Omnicore (źródło: www.omnicoreagency.com/instagram-statistics).

Liczba profili obecnych na Instagramie zwiększa się z każdą sekundą, dlatego zachodzi potrzeba systematycznych weryfikacji. Weryfikacje są korzystne zarówno dla użytkownika, jak i platformy społecznościowej. Dlaczego? O tym poniżej.

Ostatnio na naszym blogu: trust score – czyli wyznacznik możliwości profilu

Okresowe weryfikacje to korzyści dla wszystkich

Weryfikacje mogą irytować, jednakże na obecnym etapie rozwoju tak dynamicznej platformy społecznościowej jaką jest Instagram – są one niezbędne, a zarazem wyjątkowo pomocne.

Dzięki regularnym weryfikacjom danych kontaktowych przypisanych do kont – użytkownik otrzymuje możliwość uaktualnienia adresu e-mail lub numeru telefonu przypisanego do swojego konta, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko utracenia dostępu do profilu w przyszłości na skutek nieaktualnych lub zapomnianych danych kontaktowych.

Z drugiej strony – dzięki okresowym weryfikacjom danych kontaktowych Instagram zapobiega rozwojowi sztucznych kont, walcząc w ten sposób z rosnącym zjawiskiem dezinformacji na swojej platformie. Szczegóły na temat zapobiegania dezinformacji na Facebooku i Instagramie dostępne są w Newsroomie platformy.

Jak przebiegają okresowe weryfikacje?

Weryfikacje przeprowadzane są w stosunku do każdego aktywnego użytkownika średnio raz na kilkanaście miesięcy i trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Są one proste i przyjazne użytkownikowi. Przyjmują najczęściej postać potwierdzenia własności swojego konta poprzez podanie kodu weryfikacyjnego z SMSa.

podanie-kodu

Począwszy od drugiego kwartału 2020 roku Instagram wprowadził kolejną metodę weryfikacji własności swojego konta na Instagramie. Mimo, że całość procesu weryfikacji zajmuje około minuty i sprowadza się do wykonania kilku kroków, o które wprost prosi Instagram – wielu użytkowników, którzy prowadzą konta na Instagramie, nie wie w jaki sposób poradzić sobie z dokonaniem weryfikacji. Widać to przede wszystkim po rosnącej liczbie wątków dotyczących tego tematu na grupach i forach poświęconych Instagramowi – między innymi w największej polskiej grupie „Instagram PL”. Przykładowe wątki tutaj, tutaj, tutaj, czy tutaj.

Powiadomienie

Tekst znajdujący się na powyższym powiadomieniu może się nieznacznie różnić w zależności od wersji aplikacji oraz systemu iOS/Andoird. Najczęstszą wersją jest informacja „Pomóż nam potwierdzić własność tego konta. Aby zabezpieczyć konto, poproś o pomoc w zalogowaniu”. Pokażemy jak to zrobić w poniższej instrukcji.

Może Cię również zainteresować: promowanie konta na Instagramie.

Weryfikacja danych kontaktowych – krok po kroku

  1. Aby zobaczyć opcję pomocy w logowaniu należy w pierwszej kolejności wybrać przycisk „Nie pamiętasz hasła?”.
  2. W drugim kroku wystarczy wpisać nazwę swojego profilu, adres e-mail lub numeru telefonu przypisanego do profilu.
  3. Ważne: wybieramy przycisk „Potrzebujesz dodatkowej pomocy?” zamiast przycisku „Dalej”. Jest to najważniejszy krok w całym procesie weryfikacji.
  4. Wskazujemy dogodną metodę otrzymania 6-cyfrowego kodu weryfikacyjnego (SMS-em lub mailem) i klikamy „wyślij kod zabezpieczający”. instagram weryfikacja numer telefonu
  5. W piątym kroku wpisujemy otrzymany kod weryfikacyjny z SMSa lub maila i wybieramy „potwierdź”.
  6. W szóstym kroku potwierdzamy przypisany do konta adres e-mail (lub uaktualniamy go w razie potrzeby).
  7. W siódmym kroku potwierdzamy przypisany do konta numer telefonu (lub uaktualniamy go w razie potrzeby). weryfikacja konta instagram

Gotowe! Potwierdzenie danych kontaktowych zajmuje około minuty. W niektórych przypadkach Instagram może poprosić również o potwierdzenie strony na Facebooku przypisanej do profilu Instagram (jeżeli profil firmowy jest połączony z fanpage na Facebooku) lub o zmianę hasła, jeżeli nie było ono uaktualniane od dłuższego czasu.

 

Weryfikacja konta na Instagramie – podsumowanie

Wraz z powiększaniem się globalnej społeczności na Instagramie rośnie potrzeba zapewniania bezpieczeństwa użytkownikom w budowanym ekosystemie platformy. Okresowe weryfikacje danych kontaktowych mogą przyjmować wiele form, jednak każda z nich jest przyjazna użytkownikowi i sprowadza się do podania kodu weryfikacyjnego z adresu e-mail lub numeru telefonu przypisanego do profilu. Warto dbać o bezpieczeństwo swojego konta i pamiętać, by przypisane do niego dane kontaktowe były zawsze aktualne.

Kliknij i sprawdź, dlaczego każda marka powinna być obecna na Instagramie