Rolki – czy nowa funkcja na Instagramie zagraża TikTokowi?

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 17 maja 2021

Instagram lubi dominować. Pamiętacie Snapchata i jego krótkie, znikające po 24 godzinach filmiki? Jego popularność zmalała krótko po tym, jak twórcy Instagrama zaimplementowali do swojej aplikacji ich odpowiednik – InstaStories. Teraz deweloperzy idą za ciosem i implementują do Instagrama funkcjonalność TikToka – czyli półminutowe filmy wertykalne z wybranym podkładem muzycznym. Poznajcie InstaReels!

Ostatnio na naszym blogu: jak skontaktować się z Instagramem?

Czym są Instagram Reels?

Instagram Reels, czyli Rolki są zupełnie nową formą tworzenia contentu na Instagramie, dostępną już w ponad 50 różnych krajach – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii, Indiach, Australii, Meksyku, Argentynie, Hiszpanii, Holandii. Od października 2021 roku funkcja ta dostępna jest również w Polsce. Każda nowa funkcjonalność w aplikacji pozwala na promowanie Instagrama, rozwój konta i dotarcie do nowej grupy odbiorców, stąd warto poznać jej możliwości.

Rolki pozwalają użytkownikom na nagrywanie i udostępnianie maksymalnie 90-sekundowych filmów z wybranym podkładem muzycznym. Funkcja ta działa bardzo podobnie do TikToka.

Funkcje Reels

Użytkownicy aplikacji TikTok z całą pewnością nie odnotowują problemów przy montażu Rolek na Instagramie. Funkcje te w przypadku obu aplikacji są do siebie bardzo podobne. Aby stworzyć wideo do zakładki Rolki wystarczy wybrać tę opcję, a następnie nagrać film. Jako podkład muzyczny można wybrać swój własny utwór lub skorzystać z bazy muzyki Facebooka.

Podobnie jak na TikToku istnieje możliwość obróbki filmów i dodawania prostych efektów, czy filtrów. Gotowe wideo można opublikować w stories, wysłać innym użytkownikom lub dodać do karty Rolki, która znajduje się obecnie na centralnym miejscu w nowym pasku nawigacyjnym Instagrama. Oto spis opcji możliwych do wykorzystania przy tworzeniu Rolek:

  • Audio – muzykę możesz wybrać z dostępnej biblioteki lub dodać własną.
  • Speed – możesz tu przyspieszyć swoje wideo lub dodać efekt zwolnionego tempa.
  • AR Effects – w tym miejscu możesz wybrać dowolny efekt lub filtr, podobnie jak w przypadku InstaStory.
  • Timer and Countdown – czasomierz, który służy do nagrywania wideo bez użycia rąk.
  • Align – w tym miejscu możesz wyrównać obiekt z poprzedniego klipu, zanim zaczniesz nagrywać następny. Dzięki tej funkcji uzyskasz efekt płynnego przejścia. Jest to jedyna opcja, która nie istnieje w narzędziach do nagrywania w aplikacji TikTok.

Za pośrednictwem nowej zakładki każdy Twój filmik ma szansę dotrzeć do nowych odbiorców na całym świecie! To również doskonały sposób na to, jak zdobyć followersów na Instagramie.

rolki na Instagramie

Jak nagrywać InstaRolki?

Rolki na Instagramie znajdziesz w tym samym miejscu co Instagram Stories. Po włączeniu plusikiem menu wyświetli Ci się dodatkowa funkcja o polskiej nazwie Rolki. Podgląd będzie podobny do tego z InstaStory. W dolnym menu wystarczy wybrać funkcję nagrywania, przesuwając opcję w lewo.

Nagrywanie wideo odbywa się za pomocą dużego przycisku. Można też opublikować film, który został nagrany już wcześniej. W tym celu wystarczy otworzyć galerię i wybrać dowolne wideo, a na ekranie automatycznie pojawią się narzędzia niezbędne do edycji.

Instagram czy TikTok? Którą platformę wybrać?

TikTok jest świetną platformą, której popularność bardzo wzrosła w ostatnim czasie. To idealne miejsce dla marek, które chcą dotrzeć do młodszej grupy odbiorców. Jeśli używasz TikToka i zaczniesz korzystać z Rolek, zapewne odniesiesz wrażenie, że nowe funkcje Instagrama są prawie identyczne. Którą z tych aplikacji zatem wybrać do swoich działań marketingowych?

rolka na instagramie

Główna zaletą Instagram Reels jest fakt, że jest to już bardzo znana aplikacja, której marki używają od wielu lat. Ich firmowe konta posiadają tutaj dużą grupę stałych odbiorców, dlatego dzięki krótkim filmikom mogą docierać do zgromadzonej już grupy w nowy, oryginalny sposób.

TikTok z kolei, mimo że jest sporo młodszą platformą, pozwala markom zbudować całkiem nową społeczność. Jeśli zastanawiasz się nad tym w jakim kanale rozpocząć swoje działania, zacznij od TikToka. Już dziś możesz obserwować trendy i analizować jakie filmy trafiają do zakładki Dla Ciebie.

Jakie są różnice w działaniu algorytmu TikToka i Instagrama?

Kluczową różnicą w działaniu obu aplikacji są ich algorytmy. Zakładka Dla Ciebie na TikToku generuje się nie tylko na podstawie zainteresowań i naszej aktywności. Bardzo istotnym czynnikiem na tej platformie jest również watch time oraz reakcja użytkowników na dany film. Opublikowane wideo najpierw jest przesyłane do testów mniejszej grupie odbiorców. Jeśli reakcje są pozytywne (serduszka, komentarze, ponowne odtworzenia), algorytm aplikacji pokaże film dużo większej grupie odbiorców. Odwrotnie niż w przypadku Instagrama, to kogo obserwujesz ma tutaj dużo mniejsze znaczenie. Dzięki temu na TikToku dużo łatwiej stworzyć post viralowy i dotrzeć do nowych followersów.

co to jest rolka na instagramie

Algorytm Instagrama działa odwrotnie. Treści, które są pokazywane w zakładce Explore są mocno powiązane z zainteresowaniami i osobami, które obecnie obserwujesz. Instagram ciągle pokazuje użytkownikom content oparty na tej samej tematyce, dlatego dotarcie do nowych obserwujących w tej aplikacji jest nieco trudniejsze.

Dlaczego już dziś warto zainteresować się Instagram Reels?

Według danych Instagrama posty wideo w najbliższym czasie będą stanowić około 80% zamieszczanych tam treści. Rolki mogą spowodować, że młodsi użytkownicy zostaną na Instagramie, zamiast przenosić się na TikToka, którego możliwości są dla nich bardziej atrakcyjne.

Pojawienie się Rolek na Instagramie to możliwość zbudowania jeszcze większej społeczności. Korzystanie z tej funkcji zwłaszcza na samym początku może okazać się bardzo opłacalne. Przy małej konkurencji Twoje wideo ma dużą szansę na pojawienie się na karcie Eksploruj, a dzięki temu Twoje treści dotrą do nowych odbiorców.

Rolki na Instagramie – podsumowanie

Instagram Reels to ogromne możliwości biznesowe. Dzięki nowemu modułowi marki z ugruntowaną pozycją mogą dbać o swój pozytywny wizerunek i nawiązywać kontakt z nowymi klientami w innowacyjny sposób. Z kolei nowe marki mogą wyróżnić się z tłumu i dzięki kreatywnym filmom trafić do nowych odbiorców. Jak nowa funkcja wpłynie na dalsze losy TikToka? O tym przekonamy się w najbliższych latach.

Kliknij i sprawdź jak zwiększyć zasięg i wskaźnik zaangażowania pod swoimi wpisami na Instagramie