6 trendów na Instagramie, które każda marka powinna wykorzystać

Trendy | Instagram Marketing | Promocja
Opublikowano: 24 października 2018

Nieważne czy prowadzisz sklep internetowy czy lokalną kawiarnię – jeżeli Twoja marka jest niewidoczna w mediach społecznościowych – tracisz klientów.” W ten sposób wypowiadają się przedstawiciele Codewise, drugiej najszybciej rozwijającej się spółki technologicznej w Europie. 

W dzisiejszych czasach nie wystarcza już założenie profilu firmowego na Facebooku i Instagramie. Aktywna obecność firm w social media i wykorzystanie głównych trendów stało się kluczowe do przetrwania każdego biznesu. Trudno jest jednak dotrzymać tempa światowym trendom w mediach społecznościowych.

Jak tylko nauczysz się korzystać z jednej funkcji, pojawia się nowy trend lub narzędzie i sprawia, że ​​zaczynasz od nowa.

Instagram nie jest wyjątkiem. Jeśli chcesz się na nim dobrze prezentować, powinieneś znać najnowsze trendy. Co więc nowego na Instagramie? Obecnie możemy wyróżnić sześć najważniejszych trendów, o których każda marka powinna wiedzieć.

Ostatnio na naszym blogu: hashtagi – czyli jak ich używać do zwiększania zasięgu na Instagramie.

1. Zakupy na urządzeniach mobilnych stają się coraz łatwiejsze dzięki Instagram Stories

Instagram wychodzi naprzeciw biznesom i staje się coraz bardziej wygodny dla firm i sprzedawców. Dzięki reklamom Instagrama i nowym funkcjom dla profili biznesowych możesz przenieść swoje konto biznesowe na wyższy poziom.

Jednym z najbardziej znaczących trendów na Instagramie w 2020 roku jest dokonywanie zakupów online z poziomu urządzeń mobilnych w coraz prostszy sposób.

Od zeszłego roku zespół Instagrama umożliwia sklepom online dodanie odnośnika do zdjęcia – w formie ikonki torby zakupowej – który po kliknięciu przenosi klientów bezpośrednio na stronę produktu. Na jednym zdjęciu firma może oznaczyć maksymalnie 5 produktów. 

Jeżeli obserwujący chce dokonać zakupu lub dowiedzieć się więcej na temat produktu – wystarczy, że kliknie w ikonkę torby zakupowej na zdjęciu w lewym dolnym rogu, by znaleźć się na stronie sprzedażowej.

W jaki sposób odblokować tę funkcję sprzedażową? Instrukcja tutaj.

zakupy-na-instagramie-wypromujemy

Oznaczanie produktów na pojedynczych zdjęciach lub w galerii zdjęć z możliwością ich zakupu to nie wszystko, warto wykorzystać też zdobywające na popularności InstaStories. Na tę chwilę Instagram Stories mają ponad 300 milionów użytkowników na całym świecie, dlatego stają się one znaczącym trendem, który również znacznie ułatwia sprzedaż firmom obecnym na Instagramie.

Bezpłatne umieszczenie linku typu „przesuń w górę po więcej” (ang. swipe-up for more) w Instagram Stories jest obecnie możliwe wyłącznie dla profili posiadających więcej niż 10 000 obserwujących. Oprócz tego można z nich korzystać również odpłatnie – za pomocą postów sponsorowanych w formie reklam na Instagramie (ang. Instagram Ads).

przesuń-w-górę-po-więcej-wypromujemy

Dzięki funkcji „przesuń w górę po więcej” możesz przenosić swoich odbiorców na stronę sprzedażową zaledwie jednym przesunięciem palca!

Według Voluum– jednej z czołowych firm z branży reklam internetowych w Europie – 15 sekundowe Instagram stories staną się głównym kanałem sprzedaży firm już w 2020 roku. Więcej na ten temat na blogu Voluum.

2. Influence marketing rozwija się coraz prężniej!

Trudno sobie wyobrazić branżę marketingową bez influencerów – to oni wyznaczają ścieżki, którymi warto kroczyć, pokazują przydatne narzędzia i rozwiązania gotowe do zastosowania w niejednej sferze życia. Są to osoby aktywne w mediach społecznościowych, które praktycznie codziennie dzielą się porządną dawką wiedzy opartą na swoich doświadczeniach.

W dzisiejszych czasach marki zwracają coraz większą uwagę na osoby o niewielkim zasięgu, czyli z mniejszą, ale bardziej zaangażowaną widownią. Dlaczego? Takie osoby mogą mieć istotniejszy wpływ na decyzje zakupowe pomimo mniejszej liczby obserwujących.

Mikro-influencerzy są też o wiele bardziej opłacalni pod kątem finansowym. Współpraca z profilem obserwowanym przez milion osób może kosztować firmy nawet 40 000 pln za jeden post lokujący ich produkt na Instagramie.

mikro-influencer-wypromujemy

Współpraca z osobami o wpływowych pozycjach, ale z mniejszą liczbą obserwatorów jest więc dla firm dużo bardziej efektywna zarówno pod względem finansowym, jak i efektywnościowym. Coraz więcej firm korzysta korzysta właśnie z tej grupy promując swoje produkty i usługi w sieci.

Jesteś firmą i szukasz mikro-influencera z Twojej branży? Możesz skorzystać z takich platform jak IndaHash oraz WhitePress. Platformy te łączą marki z osobami związanymi z ich branżą, które dzięki zaangażowanym odbiorcom mają wpływ na decyzje zakupowe i są chętni do współpracy z firmami.

3. Statystyki Instagrama są bardziej przydatne, niż myślisz

Statystyki Instagrama (ang. Instagram insights) powinny być fundamentem promocji Twojej firmy na Instagramie. Dzięki korzystaniu ze statystyk – masz możliwość lepszego poznania swoich odbiorców i dostosowania treści czy działań promocyjnych do ich wieku, płci czy miejsca zamieszkania. Instagram insights dają również możliwość sprawdzenia w jakiej porze Twoi odbiorcy są najbardziej aktywni na Instagramie.

Publikując posty we właściwym czasie – uzyskasz większe zaangażowanie swojej widowni i zwiększysz zasięg profilu.

Statystyki-Instagrama
W czasach ciągłych i nieustannych zmian algorytmu Instagrama, coraz ważniejsze staje się obserwowanie danych analitycznych konta. Dzięki temu zobaczysz, jak widownia reaguje na treści Twojego profilu i dostosowywać je w ten sposób, by, uzyskać jej maksymalne zaangażowanie. Na podstawie statystyk dowiesz się jakie typy wpisów cieszą się najwyższym zaangażowaniem odbiorców, a z jakich warto zrezygnować.

4. Komunikacja z odbiorcami poprzez direct messages staje się coraz prostsza

We wrześniu 2018 roku Instagram istotnie ułatwił komunikację ze swoimi Klientami na Instagramie. Po pierwsze – wprowadzając flagi oraz filtry rozmów. Dzięki temu rozwiązaniu możesz oflagować rozmowy, do których chcesz wrócić. Mogą być to na przykład konwersacje z tymi obserwującymi, którzy po przesłaniu wstępnej oferty zapytali o więcej szczegółów i są skłonni dokonać zakupu. Teraz nawet po kilku dniach możesz w prosty sposób wyfiltrować oflagowane rozmowy w toku – i w przypadku, gdy obserwujący nie przekonwertował jeszcze w Klienta – powrócić do rozmowy i być może zachęcić go na przykład kodem rabatowym na zakupy w swoim sklepie lub darmowym, kilkudniowym przetestowaniem swojej usługi.

Filtry-wiadomości-instagram-wypromujemy
Od października 2018 roku nie musisz już ręcznie odpowiadać swoim klientom na ich zapytania. Z pomocą przyszły „szybkie odpowiedzi” instagrama, dzięki którym możesz zapisywać odpowiedzi na najczęściej otrzymywane pytania. Możesz z nich skorzystać w każdej chwili.

W celu skonfigurowania szybkich odpowiedzi – należy wejść w moduł wiadomości bezpośrednich w aplikacji Instagram oraz wybrać opcję „napisz szybką odpowiedź”. Następnie wystarczy wpisać pełną treść odpowiedzi i przypisać jej skrót.

skróty-wiadomości-instagram-wypromujemy

Dzięki temu zamiast odpisywać na wiadomości manualnie – w kilka sekund wybierasz odpowiednie skróty w celu wysłania pełnych wiadomości i oszczędzasz czas.

 5. IGTV stanie się poważnym graczem

Jedną z najważniejszych funkcji wprowadzonych na Instagramie w 2018 roku jest Instagram TV. Dzięki IGTV możesz publikować filmy w pionie trwające nawet 60 minut! Wertykalna orientacja wykorzystywana jest ze względu na przyzwyczajenia użytkowników urządzeń mobilnych. To doskonała ewolucja na Instagramie i dobra okazja do udostępnienia filmów z YouTube. Według ekspertów IGTV w ciągu najbliższych lat stanie się nowym YouTube.

IGTV-trend-instagram-wypromujemy

Dlaczego? Młodzi lubią oglądać vlogerów. Najczęściej robią to właśnie na ekranach swoich telefonów. IGTV umożliwia tworzenie wideo właśnie w pionowej orientacji, lubianej przez młodych oglądających treści poza domem.

 6. Instagram marketing zyskuje na popularności

W przeciwieństwie innych największych platform społecznościowych – popularność Instagrama stale i dynamicznie wzrasta. Jest to m.in. efekt „ucięcia” zasięgu postów na Facebooku. Na Instagram przenosi się coraz więcej biznesów, które nie chcą płacić setek złotych za zwiększenie zasięgu każdego postu.

Rosnąca popularność Instagrama to też rosnąca konkurencja. Treści są wyświetlane na podstawie algorytmu stworzonego przez Instagram, a aż 70% treści nigdy nie zostało zobaczone przez innych użytkowników.

W jaki sposób się przebić i dotrzeć do nowych odbiorców? Rozwiązaniem jest zwiększenie intensywności interakcji profilu. „Pobudzając” aktywność konta zwielokrotnisz jego zasięg wśród wybranej społeczności na Instagramie i sprawisz, że potencjalni odbiorcy zauważą Twój profil. Jeżeli profil prowadzony jest systematycznie i w ciekawy sposób – zyskasz nowych obserwujących, a być może również nowych klientów!

Czy obserwujący na Instagramie stanowią wartość? Tak. Użytkownicy, którzy przechodzą na stronę internetową z linku na Instagramie – spędzają na niej najwięcej czasu. O tym, że Instagram jest najbardziej angażującą odbiorców platformą ze wszystkich platform społecznościowych – przeczytasz w tym artykule.

Wysoką aktywność profilu wśród wybranej społeczności na Instagramie można prowadzić ręcznie – osobiście lub oddelegowując ten proces Agencji Social Media, skupiając się na tym co najważniejsze – czyli na tworzeniu angażujących treści na swój profil.

Kliknij tutaj by dowiedzieć się jak skutecznie kierować interakcje ze swojego profilu w stosunku do innych użytkowników.

Podsumowanie

Trendy na Instagramie będą pojawiały się nieustannie i nie wszystkie z nich są warte wykorzystywania. Ich dobór zależy od rodzaju Twojego profilu (prywatny lub biznesowy) oraz celów (osobistych lub biznesowych).

Jednakże najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić to pozostać na bieżąco z trendami social mediów.        W ten sposób uzyskasz wszystkie niezbędne informacje i sam wybierzesz, które rozwiązania wdrożysz do swojej strategii social media marketingu. Śledź naszego bloga i bądź na bieżąco!

Kliknij i sprawdź, dlaczego każda marka powinna być obecna na Instagramie.