6 trendów na Instagramie, które każda marka powinna wykorzystać

Trendy | Instagram Marketing | Promocja

Opublikowano: 24 października 2018. Aktualizacja: 06 stycznia 2022.

Nieważne czy prowadzisz sklep internetowy czy lokalną kawiarnię – jeżeli Twoja marka jest niewidoczna w mediach społecznościowych – tracisz klientów.” W ten sposób wypowiadają się przedstawiciele Codewise, drugiej najszybciej rozwijającej się spółki technologicznej w Europie. 

W dzisiejszych czasach nie wystarcza już założenie profilu firmowego na Facebooku, Instagramie czy TikToku. Aktywna obecność firm w social media i wykorzystanie głównych trendów stało się kluczowe do przetrwania każdego biznesu

Trudno dotrzymać tempa światowym trendom w mediach społecznościowych. Jak tylko nauczysz się korzystać z jednej funkcji, pojawia się nowy trend lub narzędzie i sprawia, że ​​zaczynasz od nowa. Jest to jednak gra warta świeczki.

Instagram nie jest wyjątkiem. Jeśli chcesz się na nim dobrze prezentować, należy znać najnowsze trendy. Co więc nowego na Instagramie? Obecnie możemy wyróżnić sześć najważniejszych trendów, które każdy powinien znać.

Ostatnio na naszym blogu: hashtagi – czyli jak ich używać do zwiększania zasięgu na Instagramie.

1. Zakupy na urządzeniach mobilnych stają się coraz łatwiejsze dzięki Instagram Stories

Instagram wychodzi naprzeciw biznesom i staje się coraz bardziej wygodny dla firm i sprzedawców. Dzięki reklamom i nowym funkcjom możesz przenieść swoje konto na wyższy poziom.

Jednym z najbardziej znaczących trendów na Instagramie jest dokonywanie zakupów online z poziomu urządzeń mobilnych w coraz prostszy sposób.

Od 2018 roku zespół Instagrama umożliwia sklepom online dodanie odnośnika do zdjęcia – w formie ikonki torby zakupowej – który po kliknięciu przenosi zainteresowanych bezpośrednio na stronę produktu. Na jednym zdjęciu można oznaczyć maksymalnie 5 produktów.

Jeżeli użytkownik chce zrobić zakupy na Instagramie lub dowiedzieć się więcej na temat produktu – wystarczy, że kliknie w ikonkę torby zakupowej na zdjęciu w lewym dolnym rogu, by znaleźć się na stronie sprzedażowej.

W jaki sposób odblokować tę funkcję sprzedażową? Należy założyć sklep na Instagramie, co jest banalnie proste. Instrukcja tutaj.

zakupy-na-instagramie-wypromujemy

Oznaczanie produktów we wpisach to nie wszystko. Warto wykorzystać też zdobywające na popularności InstaStories. Według statystyk w 2022 roku Stories na Instagramie używa codziennie ponad 500 milionów użytkowników na całym świecie (w 2018 roku było niespełna 300 milionów), dlatego stają się one znaczącym trendem, który również znacznie ułatwia sprzedaż firmom obecnym na Instagramie.

Bezpłatne umieszczenie linków w publukowanych relacjach jest obecnie możliwe nie tylko dla użytkowników posiadających więcej niż 10 tysięcy obserwujących. Od października 2021 roku możliwość tę otrzymali wszycy użytkownicy! Stąd też zauważalny wzrost postów sponsorowanych na Instagramie wśród osób mających mniej obserwatorów.

instrukcja-dodawania-linku-do-relacji

Dzięki naklejce „LINK” możesz przenosić swoich odbiorców na stronę internetową zaledwie jednym kliknięciem!

Według Voluum– jednej z czołowych firm z branży reklam internetowych w Europie – 15 sekundowe Instagram stories staną się w najbliższych latach głównym kanałem sprzedaży firm. Więcej na ten temat na blogu Voluum.

2. Influence marketing rozwija się coraz prężniej!

Trudno sobie wyobrazić branżę marketingową bez influencerów – to oni wyznaczają ścieżki, którymi warto kroczyć, pokazują przydatne narzędzia i rozwiązania gotowe do zastosowania w niejednej sferze życia. Są to osoby aktywne w mediach społecznościowych, które praktycznie codziennie dzielą się porządną dawką wiedzy opartą na swoich doświadczeniach.

W dzisiejszych czasach marki zwracają coraz większą uwagę na osoby o niewielkim zasięgu, czyli z mniejszą, ale bardziej zaangażowaną widownią. Dlaczego? Takie osoby mogą mieć istotniejszy wpływ na decyzje zakupowe pomimo mniejszej liczby obserwujących.

Mikro-influencerzy są też o wiele bardziej opłacalni pod kątem finansowym. Współpraca z profilem obserwowanym przez milion osób może kosztować firmy nawet 40 000 pln za jeden post lokujący ich produkt na Instagramie.

Dowiedz się, czym jest: współpraca barterowa na Instagramie!

mikro-influencer-wypromujemy

Współpraca z osobami o wpływowych pozycjach, ale z mniejszą liczbą obserwatorów jest więc dla firm dużo bardziej efektywna zarówno pod względem finansowym, jak i efektywnościowym. Coraz więcej firm korzysta korzysta właśnie z tej grupy promując swoje produkty i usługi w sieci.

Jesteś firmą i szukasz mikro-influencera z Twojej branży? Możesz skorzystać z takich platform jak IndaHash oraz WhitePress. Platformy te łączą marki z osobami związanymi z ich branżą, które dzięki zaangażowanym odbiorcom mają wpływ na decyzje zakupowe i są chętni do współpracy z firmami. Influencerów z wybranej branży możesz też znaleźć na własną rękę, wykorzystując darmowe narzędzie KokoHash.

3. Statystyki Instagrama są bardziej przydatne, niż myślisz

Statystyki profilu to fundament Instagram Marketingu i kluczowy punkt odniesienia. Dzięki korzystaniu ze statystyk masz możliwość lepszego poznania swoich odbiorców i dostosowania treści czy działań promocyjnych do ich wieku, płci czy miejsca zamieszkania. Statystyki na Instagramie dają również możliwość sprawdzenia w jakie dni oraz o jakiej porze Twoi odbiorcy są najbardziej aktywni na Instagramie.

Publikując posty we właściwym czasie – uzyskasz większe zaangażowanie swojej widowni i zwiększysz widoczność wpisów.

Statystyki-Instagrama
W czasach ciągłych i nieustannych zmian algorytmu Instagrama obserwowanie danych analitycznych konta jest szczególnie istotne. Dzięki temu zobaczysz, jak widownia reaguje na treści Twojego profilu, co umożliwi ich dostosowywanie w ten sposób, aby uzyskiwać jak największe zaangażowanie. Na podstawie statystyk dowiesz się więc jakie typy wpisów cieszą się najwyższym zaangażowaniem odbiorców, a z jakich warto zrezygnować. Na przykład jeżeli publikowane Instagram Reels uzyskują lepszą widoczność niż tradycyjne wpisy – skup się przede wszystkim na tworzeniu rolek. Jeżeli wpisy ukazujące pracę „od zaplecza” pozyskują większe zaangażowanie niż wpisy z ciekawostkami o firmie – ogranicz mniej angazujący typ treści. Ciągłe udoskonalanie swojego contentu to klucz do sukcesu.

4. Komunikacja z odbiorcami poprzez direct messages staje się coraz prostsza

Pod koniec 2018 roku Instagram istotnie ułatwił komunikację ze swoimi Klientami na Instagramie. Po pierwsze – wprowadzając flagi oraz filtry rozmów. Dzięki temu rozwiązaniu możesz oflagować rozmowy DM, do których chcesz wrócić. Mogą być to na przykład konwersacje z tymi użytkownikami, którzy po przesłaniu wstępnej oferty zapytali o więcej szczegółów. Teraz nawet po kilku dniach możesz w prosty sposób wyfiltrować oflagowane rozmowy w toku – i w przypadku, gdy użytkownicy nie przekonwertował jeszcze w klienta dokonując zakupu – powrócić do rozmowy (być może zachęcając go kodem rabatowym na zakupy w swoim sklepie lub darmowym, kilkudniowym przetestowaniem swojej usługi).

Filtry-wiadomości-instagram-wypromujemy
Nie musisz już ręcznie odpowiadać na najczęściej powtarzające sie zapytania użytkowników. Z pomocą przyszły „szybkie odpowiedzi” Instagrama, dzięki którym możesz zapisywać odpowiedzi w formie krótkich szablonów. Możesz z nich skorzystać w każdej chwili prowadzenia konwersacji.

W celu skonfigurowania szybkich odpowiedzi – należy wejść w moduł wiadomości bezpośrednich w aplikacji Instagram oraz wybrać opcję „napisz szybką odpowiedź”. Następnie wystarczy wpisać pełną treść odpowiedzi i przypisać jej skrót.

skróty-wiadomości-instagram-wypromujemy

Dzięki temu zamiast odpisywać na wiadomości manualnie – w kilka sekund wybierasz odpowiednie skróty w celu wysłania pełnych wiadomości i oszczędzasz czas.

Poznaj sprawdzone sposoby: jak zdobyć followersów na Instagramie!

 5. Rolki stają się poważnym graczem

Jedną z najważniejszych funkcji wprowadzonych na Instagramie w 2021 roku jest Instagram Reels. Dzięki rolkom możesz publikować filmy w pionie tak samo jak w przypadku TikToka. Wertykalna orientacja wykorzystywana jest ze względu na przyzwyczajenia użytkowników urządzeń mobilnych. To doskonała ewolucja na Instagramie i dobra okazja do udostępnienia filmików z YouTube Shorts czy filmików z TikToka. Według ekspertów Instagram Reels w ciągu najbliższych lat mogą zastąpić TikToka. Podobna sytuacja miała miejsce kilka lat temu w przypadku skopiowania przez Instagram kluczowej funkcji Snapchata, czyli relacji znikających po 24 godzinach. Snapchat został zdetronizowany przez Instagram Stories zaledwie w kilka miesięcy.

reels

Dlaczego Instagram Reels? Użytkownicy pokochali oglądanie treści video na ekranach swoich telefonów. Rolki umożliwiają tworzenie wideo w pionowej orientacji, lubianej przez użytkowników oglądających treści poza domem.

 6. Instagram marketing zyskuje na popularności

W przeciwieństwie innych największych platform społecznościowych – popularność Instagrama stale i dynamicznie wzrasta. Jest to m.in. efekt „ucięcia” zasięgu postów na Facebooku.

Rosnąca popularność Instagrama to też rosnąca konkurencja. Treści są wyświetlane na podstawie algorytmu stworzonego przez Instagram, a aż 70% treści nigdy nie zostało zobaczone przez innych użytkowników.

W jaki sposób się przebić i dotrzeć do nowych odbiorców? Rozwiązaniem jest zwiększenie liczby codziennych interakcji z innymi użytkownikami. „Pobudzając” aktywność konta poprawisz jego widoczność wśród wybranej społeczności na Instagramie i sprawisz, że potencjalni odbiorcy z wybranej społeczności zauważą Twój profil. Jeżeli profil prowadzony jest systematycznie i w ciekawy sposób – zyskasz nowych obserwujących, a być może również nowych klientów!

Wysoką aktywność profilu wśród wybranej społeczności na Instagramie można prowadzić ręcznie – osobiście lub oddelegowując ten proces Agencji Social Media, skupiając się na tym co najważniejsze – czyli na tworzeniu angażujących treści na swój profil.

Już teraz umów się na bezpłatną konsultację, a zaproponujemy odpowiednie rozwiązanie dla Twojego profilu, które pomoże Ci się wybic. Wprawimy Twój profil w ruch, a Ty zostaniesz zauważony. Link do konsultacji: darmowe konsultacje.

Trendy na Instagramie – podsumowanie

Trendy na Instagramie będą pojawiały się nieustannie i nie wszystkie z nich są warte wykorzystywania. Ich dobór zależy od rodzaju Twojego profilu (prywatny lub biznesowy) oraz celów (osobistych lub biznesowych).

Jednakże najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić to pozostać na bieżąco z trendami mediów społecznościowych. W ten sposób uzyskasz wszystkie niezbędne informacje i sam wybierzesz, które rozwiązania wdrożysz do swojej strategii social media marketingu. Śledź naszego bloga i bądź na bieżąco!

Kliknij i sprawdź, jak zawnioskować o weryfikację profilu jako osoby lub marki publicznej.