Jak skutecznie promować swój profil na Instagramie?

Promocja| Instagram Marketing | Trendy

Opublikowano: 09 lipca 2018. Ostatnia aktualizacja: 10 luty 2024.

UWAGA: Jeśli chcesz pominąć część opisową artykułu i przejść do przykładu briefu – kliknij tutaj, aby przewinąć w dół.

W przeciwieństwie do innych platform społecznościowych – popularność Instagrama stale dynamicznie wzrasta.
Jest to efekt podążania ludzi za trendami w mediach społecznościowych, „ucięcia” zasięgów stron firmowych na Facebooku oraz poszukiwania nowych kanałów promocji w internecie.

Rosnąca popularność Instagrama to także rosnąca konkurencja. Treści wyświetlane są na podstawie algorytmu stworzonego przez zespół Instagrama, a aż 70% treści na platformie nigdy nie zostało zobaczone przez innych użytkowników.

Jak zatem się przebić i dotrzeć do nowych odbiorców? Rozwiązaniem jest właściwe promowanie Instagrama, aktywność i regularne tworzenie interakcji z użytkownikami, którzy mogą być zainteresowani Twoim profilem. Pobudzając aktywność swojego konta wśród wybranej społeczności na Instagramie sprawiasz, że Twój profil dociera do większej liczby osób, a widoczność Twojego profilu zostaje zwielokrotniona. Jeżeli profil jest ciekawy i trafiasz jego treściami do osób, które mogą być zainteresowane tematyką Twojego profilu – zyskujesz nowych followersów.

Czy osoby pozyskane na Instagramie stanowią wartość? Tak. Użytkownicy, którzy przechodzą na Twoją stronę internetową bezpośrednio z Instagrama – spędzają na niej więcej czasu niż użytkownicy pochodzący z innych kanałów promocji w internecie. O tym, że Instagram jest najbardziej angażującą odbiorców platformą ze wszystkich platform społecznościowych – przeczytasz w tym artykule.

Zobacz także na naszym blogu: popraw bezpieczeństwo swojego profilu na Instagramie – instrukcja krok po kroku

Wysoką aktywność swojego profilu w wybranej społeczności można prowadzić ręcznie. Jednak większość z nas nie ma czasu, aby poświęcać na ten proces od kilku do kilkunastu godzin każdego dnia. Oddelegowanie go wyspecjalizowanym w instagram marketingu agencjom social media pozwala skupić się na tym co najważniejsze – czyli na tworzeniu zachęcających treści, które zainteresują setki użytkowników „przyprowadzanych” na profil każdego tygodnia. Oto właśnie sekret Twoich konkurentów, którzy zbudowali imponujące profile na Instagramie.

Jaka jest rola Agencji Social Media w procesie powiększania społeczności na profilach prywatnych i biznesowych na Instagramie?

 • Pracę rozpoczynamy od zidentyfikowania oraz przeanalizowania Twojej grupy docelowej. Dzięki poznaniu Twojego profilu oraz targetu – będziemy mogli precyzyjniej dotrzeć do Twojej grupy docelowej. W poznaniu Twojej grupy odbiorców pomoże nam również brief, który otrzymasz automatycznie w momencie złożenia zamówienia.
 • Po poznaniu Twojej społeczności – przechodzimy do kroku numer dwa, czyli opracowania listy osób do tworzenia interakcji (ang. scraping list). Przy tworzeniu listy uwzględniamy płeć użytkowników, do których chcesz docierać, ich narodowość, miejsce zamieszkania, zainteresowania, ostatnią aktywność na Instagramie, ich liczbę wpisów, liczbę polubień pod wpisami i tak dalej. W celu opracowania takiej listy w pierwszej kolejności pobieramy pulę osób do interakcji z odpowiednio dobranych źródeł (profili bazowych), a następnie „przesiewamy” ją przez odpowiednie filtry.
 • Interakcje mogą być wykonywane automatycznie (przez system interakcji) lub ręcznie (przez dedykowanego opiekuna profilu). Niezależnie od wybranej metody inicjowania interakcji – aktywność tworzymy codziennie. W jaki sposób? Obserwujemy potencjalnych odbiorców, oglądamy oraz lajkujemy ich Stories, regularnie udzielamy polubień ich wpisom, po kilku dniach wycofujemy obserwacje (dążymy do sytuacji, w której to Twój profil jest obserwowany przez jak największą liczbę użytkowników, a nie w której to Twój profil obserwuje wysoką liczbę użytkowników).
 • Przestrzegamy bezpiecznych limitów interakcji wyznaczonych przez Instagram. Limity te są inne dla profili młodych z kilkunastoma obserwującymi, tych średniozaawansowanych z kilkoma tysiącami obserwujących oraz tych wieloletnich z dziesiątkami tysięcy obserwujących.
 • Nadzorujemy i optymalizujemy konfigurację kampanii, a Ty otrzymujesz raporty z wynikami promocji.

Co najważniejsze – wzrost profilu pozostaje naturalny. Nie jest to wzrost „z dnia na dzień” (tak jak w przypadku zakupu sztucznych obserwujących, co ze względu na kary nakładane przez Instagram za łamanie Regulaminu oraz Zasad Społeczności jest największym błędem jaki można popełnić na Instagramie). O tym, dlaczego nie warto zaniżać wskaźnika zaufania swojego profilu na skutek zakupu sztucznych obserwujących i sztucznych polubień przeczytasz w tym artykule.

Jak-zautomatyzować-profil-na-instagramie

Zwiększenie liczby codziennych interakcji zwiększy widoczność Twojego profilu wśród wybranej społeczności na Instagramie. Regularne tworzenie aktywności z innymi użytkownikami sprawi, że każdego miesiąca Twój profil odwiedzi kilka tysięcy potencjalnie zainteresowanych osób. Twoim zadaniem jest stworzenie interesującego profilu, by zatrzymać na dłużej jak najwięcej z tych osób.

W jaki sposób wypełnić brief, by precyzyjnie dotrzeć do odbiorców?

Wytłumaczymy to na przykładzie profilu trenera personalnego. Jesteś trenerem personalnym z Gdańska i chcesz dotrzeć do nowych klientów na Instagramie. Nie chcesz tracić kilku godzin dziennie na samodzielne tworzenie interakcji z potencjalnymi klientami, dlatego oddelegowujesz ten proces Agencji Social Media, a sam skupiasz się na tworzeniu jak najlepszych treści. 

Wypełnianie briefu na przykładzie profilu trenera personalnego (wzorcowe odpowiedzi zostały zaznaczone kolorem fioletowym):

1 . Dziesięć profili (np. konkurentów lub osób z branży), z których obserwującymi będą tworzone interakcje:

 • @klub_fitness_gdansk
 • @klub_fitness_sopot
 • @klub_fitness_gdynia
 • @trener_personalny_konkurent1
 • @trener_personalny_konkurent2
 • @trener_personalny_konkurent3
 • @fit_catering_gdansk
 • @fit_restauracja_gdansk
 • @galeria_baltycka

Profil trenera personalnego z Gdańska z niniejszego przykładu będzie tworzył interakcje z osobami obserwującymi powyższe profile. Są to użytkownicy, którzy z wysokim prawdopodobieństwem zainteresują się działalnością trenera personalnego z ich miasta.

2 . Jaka ma być płeć pozyskiwanych odbiorców? kobiety+mężczyźni

3 . W jakim języku mają być imiona użytkowników, z którymi będą tworzone interakcje? Język polski

4 . Cel kampanii: szybki wzrost liczby obserwujących / pozyskanie klienta

Cel kampanii należy wybrać zgodnie z preferencjami i uwarunkowaniami danego profilu. W przypadku wyboru celu kampanii „szybki wzrost liczby obserwujących” profil pozyska większą liczbę obserwujących (wskazane profile z punktu pierwszego zostaną rozszerzone o dodatkowe źródła z wysokim współczynnikiem follow-back o uniwersalnej tematyce). W przypadku wyboru celu kampanii „pozyskanie klienta” wzrost liczby obserwujących będzie ok. 40-50% mniejszy, ale aktywność skoncentruje się na tworzeniu interakcji wyłącznie z użytkownikami obserwującymi profile z punktu pierwszego briefu.  Cel „pozyskanie klienta” jest rekomendowany od poziomu kilku tysięcy obserwujących (docierając do potencjalnego klienta z poziomu małego profilu – prawdopodobieństwo tego, że zostanie nim zainteresowany jest niższe).

Trener personalny z niniejszego przykładu powinien wybrać cel „szybki wzrost liczby obserwujących” , jeżeli jego profil na Instagramie jest obserwowany przez małą liczbę obserwujących (tak, aby w pierwszych miesiącach poprawić wizerunek profilu). W przypadku, gdy profil posiada już zbudowaną społeczność i tym samym profil budzi zaufanie w oczach konsumentów – odpowiednim wyborem będzie cel „pozyskanie klienta.

Dzięki tak skonfigurowanej aktywności profil Instagram trenera personalnego codziennie dociera swoją aktywnością do nowych osób ze społeczności fitness. Otrzymują oni polubienia wpisów, polubienia relacji, obserwacje ich profili. W efekcie profil trenera personalnego zostaje zauważany i zyskuje ruch zwrotny. A trener personalny zyskuje szansę na zdobycie klienta. 

Dowiedz się więcej: Jak zdobyć followersów na Instagramie?

blog-wypromujemy.com-promowanie-instagram

Promowanie Instagrama – podsumowanie

Zwiększając codzienną liczbę interakcji w stosunku do innych użytkowników Instagrama sprawiasz, że Twój profil jest odwiedzany przez kilka tysięcy nowych osób każdego miesiąca. Jeżeli promowanie Instagrama jest prowadzone systematycznie i w ciekawy sposób – pozyskasz na stałe co najmniej kilkuset nowych followersów miesięcznie.

Szybko rosnący profil na Instagramie nie może spocząć na laurach, jeżeli chce osiągnąć jak najlepsze efekty. Dlatego należy publikować ciekawe i zachęcające do interakcji treści. Zalecamy publikowanie minimum 2-3 wpisów w tygodniu oraz dodawanie jak najwięcej InstaStories, które pozwolą lepiej poznać Ciebie czy Twoją firmę. Warto również tworzyć rolki, aby być na bieżąco z nowymi trendami. Hasztagi publikowane we wpisach nie powinny być większe, niż 500 tys. oznaczeń. Na każdy komentarz pod swoimi wpisami należy odpowiadać jak najszybciej. Odpisuj na pytania pod swoimi wpisami i podziękuj tym najbardziej zaangażowanym, którzy regularnie komentują Twoje wpisy. Doceniaj swoich fanów i pamiętaj, że to dzięki nim masz możliwość zarabiania na swojej pasji.

O tym jak budować świadomość marki na Instagramie przeczytasz w tym artykule.