Jak skutecznie promować swój profil na Instagramie?

Promocja| Instagram Marketing | Trendy

Opublikowano: 09 lipca 2018. Aktualizacja: 02 marca 2021.

W przeciwieństwie do innych platform społecznościowych – popularność Instagrama stale dynamicznie wzrasta.
Jest to efekt podążania ludzi za trendami w mediach społecznościowych, „ucięcia” zasięgów stron firmowych na Facebooku oraz poszukiwania nowych kanałów promocji w internecie.

Rosnąca popularność Instagrama to także rosnąca konkurencja. Treści wyświetlane są na podstawie algorytmu stworzonego przez zespół Instagrama, a aż 70% treści na platformie nigdy nie zostało zobaczone przez innych użytkowników.

Jak zatem się przebić i dotrzeć do nowych odbiorców? Rozwiązaniem jest aktywność i regularne tworzenie interakcji z użytkownikami, którzy mogą być zainteresowani Twoim profilem. Pobudzając aktywność swojego konta wśród wybranej społeczności na Instagramie sprawiasz, że Twój profil dociera do większej liczby osób, a zasięg Twojego profilu zostaje zwielokrotniony. Jeżeli profil jest ciekawy i trafiasz jego treściami do osób, które mogą być zainteresowane tematyką Twojego profilu – regularnie zyskujesz nowych odbiorców.

Czy osoby pozyskane na Instagramie stanowią wartość? Tak. Użytkownicy, którzy przechodzą na Twoją stronę internetową bezpośrednio z Instagrama – spędzają na niej więcej czasu niż użytkownicy pochodzący z innych kanałów promocji w internecie. O tym, że Instagram jest najbardziej angażującą odbiorców platformą ze wszystkich platform społecznościowych – przeczytasz w tym artykule.

Zobacz także na naszym blogu: jak pozyskać followersów na Instagramie w 10 krokach.

Wysoką aktywność profilu wśród wybranej społeczności na Instagramie można prowadzić ręcznie. Jednak większość z nas nie ma czasu, by poświęcać na ten proces od kilku do kilkunastu godzin każdego dnia. Oddelegowanie go wyspecjalizowanym w Instagramie agencjom social media pozwala skupić się na tym co najważniejsze – czyli na tworzeniu zachęcających treści, które zainteresują setki użytkowników „przyprowadzanych” na profil każdego tygodnia. Oto właśnie sekret Twoich konkurentów, którzy zbudowali imponujące profile na Instagramie.

Jaka jest rola Agencji Social Media w procesie powiększania społeczności na profilach prywatnych i biznesowych na Instagramie?

 • Pracę rozpoczynamy od zidentyfikowania oraz przeanalizowania Twojej grupy docelowej. Dzięki poznaniu Twojego profilu oraz targetu – będziemy mogli precyzyjniej dotrzeć do Twojej grupy docelowej. W poznaniu Twojej grupy odbiorców pomoże nam również brief, który otrzymasz automatycznie w momencie złożenia zamówienia.
 • Po poznaniu Twojej grupy odbiorców – przechodzimy do kroku numer dwa, czyli opracowania listy osób do tworzenia interakcji (ang. scraping list). Przy tworzeniu listy uwzględniamy płeć użytkowników, do których chcesz docierać, ich narodowość, miejsce zamieszkania, zainteresowania, ostatnią aktywność na Instagramie, ich liczbę wpisów, liczbę polubień pod wpisami i tak dalej. W tym celu opracowania takiej listy w pierwszej kolejności pobieramy pulę osób do interakcji z odpowiednio dobranych źródeł (lokalizacji/hashtagów/profili), a następnie „przesiewamy” ją przez odpowiednie filtry.
 • Interakcje mogą być wykonywane automatycznie (przez system interakcji – rozwiązanie tańsze, ale mniej precyzyjne) lub ręcznie (przez człowieka – rozwiązanie droższe, ale bardziej precyzyjne). Niezależnie od wybranej metody inicjowania interakcji – aktywność tworzymy codziennie w wybranym przez Ciebie okresie. Obserwujemy potencjalnych odbiorców, oglądamy ich InstaStories, regularnie udzielamy polubień ich wpisom, po kilku/kilkunastu dniach cofamy obserwacje (dążymy do sytuacji, w której to Twój profil jest obserwowany przez jak największą liczbę użytkowników, a nie w której to Twój profil obserwuje wysoką liczbę użytkowników). 
 • Przestrzegamy bezpiecznych limitów interakcji wyznaczonych przez Instagram. Limity te są inne dla profili młodych z kilkunastoma obserwującymi, tych średniozaawansowanych z kilkoma tysiącami obserwujących oraz tych stażowych, z dziesiątkami tysięcy obserwujących.
 • Nadzorujemy i optymalizujemy konfigurację kampanii, a Ty otrzymujesz raporty z wynikami promocji.

Co najważniejsze – wzrost profilu pozostaje naturalny. Nie jest to wzrost „z dnia na dzień” (tak jak w przypadku kupna sztucznych obserwujących, co ze względu na kary nakładane przez Instagram za łamanie Regulaminu oraz Zasad Społeczności jest największym błędem jaki można popełnić na Instagramie). O tym, dlaczego nie warto zaniżać wskaźnika zaufania swojego profilu na skutek zakupu sztucznych obserwujących czy sztucznych polubień przeczytasz w tym artykule

Jak-zautomatyzować-profil-na-instagramie

Zwiększenie intensywności interakcji zwiększy zasięg Twojego profilu wśród wybranej społeczności na Instagramie. Regularne tworzenie aktywności z innymi użytkownikami sprawi, że każdego miesiąca Twój profil odwiedzi kilka tysięcy potencjalnie zainteresowanych osób. Twoim zadaniem jest stworzenie interesującego profilu, by zatrzymać na dłużej jak najwięcej z tych osób.

W jaki sposób wypełnić brief, by precyzyjnie dotrzeć do odbiorców?

Wytłumaczymy to na prostym do zrozumienia przykładzie firmy lokalnej – salonu sukien ślubnych z Bydgoszczy. Jesteś właścicielem salonu sukien ślubnych w Bydgoszczy i chcesz dotrzeć do nowych klientek na Instagramie. Nie chcesz tracić kilku godzin dziennie na utrzymywanie wysokiej aktywności Twojego profilu firmowego na Instagramie, dlatego oddelegowujesz ten proces Agencji Social Media.

Wypełnianie briefu niezbędnego do skutecznej promocji profilu na Instagramie na przykładzie lokalnego biznesu (wzorcowe odpowiedzi zostały zaznaczone kolorem fioletowym):

1. Pięć hashtagów używanych przez osoby, do których chcieliby Państwo dotrzeć (jeżeli nie chcą Państwo tworzyć interakcji z obcokrajowcami – hashtagi powinny być w języku polskim):

 • #ślub2021
 • #zaręczyny
 • #ślubnagłowie
 • #powiedziałamtak
 • #pannamłoda

Osoby publikujące wpisy z tymi hashtagami to grupa odbiorców, z którymi profil salonu będzie tworzył interakcje (obserwowanie profili, polubienia zdjęć, oglądanie instastories). Pozwoli to na dostrzeżenie firmy wśród potencjalnych klientek.

2 . Pięć profili (np. konkurentów lub osób z branży), z których obserwującymi będą tworzone interakcje:

 • @salon_slubny_bydgoszcz
 • @suknie_slubne_bydgoszcz
 • @galeria_handlowa_bydgoszcz
 • @salon_slubny_torun
 • @salon_slubny_inowroclaw

Dlaczego właśnie profile lokalne z tych miast? Najczęściej klientki mogą dojechać do salonu w celu dobrania sukni ślubnej maksymalnie kilkadziesiąt kilometrów od swojego miejsca zamieszkania. Dlatego profil sukien ślubnych z Bydgoszczy z niniejszego przykładu będzie tworzył interakcje z osobami obserwującymi profile swojej konkurencji oraz profile lokalne. Są to użytkownicy, którzy z wysokim prawdopodobieństwem zainteresują się naszym profilem.

3 . Jaka ma być płeć pozyskiwanych odbiorców? kobiety

4 . W jakim języku mają być imiona użytkowników, z którymi będą tworzone interakcje? Język polski

5 . Cel kampanii: szybki wzrost liczby obserwujących / pozyskanie klienta

Cel kampanii należy wybrać zgodnie z preferencjami i uwarunkowaniami danego profilu. W przypadku wyboru celu kampanii „szybki wzrost liczby obserwujących” profil pozyska większą liczbę obserwujących (wskazane hashtagi i profile z niniejszego briefu zostaną rozszerzone o dodatkowe źródła z wysokim współczynnikiem followback o uniwersalnej tematyce). W przypadku wyboru celu kampanii „pozyskanie klienta” wzrost liczby obserwujących będzie ok. 40-50% mniejszy, ale aktywność skoncentruje się na tworzeniu interakcji wyłącznie ze sprofilowanymi użytkownikami – na przykład osobami z miasta, w którym firma prowadzi działalność gospodarczą.  Cel „pozyskanie klienta” jest rekomendowany od poziomu kilku tysięcy obserwujących (docierając do potencjalnego klienta z poziomu małego profilu – prawdopodobieństwo tego, że zostanie nim zainteresowany jest niższe).

Salon sukien ślubnych z niniejszego przykładu powinien wybrać zatem cel „szybki wzrost obserwujących” , jeżeli jego profil na Instagramie jest obserwowany przez małą liczbę obserwujących. W przypadku, gdy profil posiada już wypracowaną społeczność – odpowiednim wyborem będzie cel „pozyskanie klienta„.

Dzięki tak skonfigurowanej aktywności – profil salonu sukien ślubnych zostaje zauważony wśród  wybranej społeczności na Instagramie i codziennie dociera do nowych, potencjalnych klientek. 

Profil, który prowadzi kampanię aktywności nie może spocząć na laurach, jeżeli chce osiągnąć jak najlepsze efekty. Profil musi publikować ciekawe i zachęcające do interakcji treści. Zalecamy publikowanie minimum 2-3 wpisów w tygodniu oraz dodawanie jak najwięcej InstaStories, które pozwolą lepiej poznać Ciebie czy Twoją firmę. Hashtagi publikowane we wpisach nie powinny być większe, niż 500 tys. oznaczeń. Na każdy komentarz pod swoimi wpisami należy odpowiadać jak najszybciej (rekomendowane tempo odpowiedzi to do godziny od otrzymania komentarza).

O tym jak budować świadomość marki na Instagramie przeczytasz w tym artykule.

Nie zapominaj odpowiadać na wiadomości prywatne na Instagramie (ang. Instagram Direct). Dołączaj do rozmów innych użytkowników pod wpisami publikowanych przez profile z Twojej społeczności. Odpowiadaj na pytania pod swoimi wpisami i czasem podziękuj tym najbardziej zaangażowanym, którzy regularnie komentują Twoje wpisy. Doceniaj swoich fanów i pamiętaj, że to dzięki nim masz możliwość zarabiania na swojej pasji.

blog-wypromujemy.com-promowanie-instagram

Podsumowanie

Zwiększając liczbę interakcji w stosunku do innych użytkowników Instagrama sprawiasz, że Twój profil jest odwiedzany przez kilka tysięcy nowych osób każdego miesiąca. Jeżeli Twój profil prowadzony jest systematycznie i w ciekawy sposób – pozyskasz na stałe od kilkuset do nawet kilku tysięcy nowych osób miesięcznie.

Szybko rosnący profil na Instagramie nie może więc spocząć na laurach – wręcz przeciwnie. Powinien regularnie publikować nie tylko ciekawe wpisy, ale również Instagram Stories (używając w nich angażujących funkcji historyjek jak na przykład ankiety kierowane do odbiorców czy naklejki z pytaniami).

W przypadku, jeżeli profil jest biznesowy, a nie prywatny –  powinien też wykorzystać możliwości sprzedażowe Instagrama zgodnie z najnowszymi trendami. Jak to zrobić? O tym w naszym artykule na temat 6 najważniejszych trendów na Instagramie.

Kliknij tutaj i zobacz, jak używać hashtagów, by dotrzeć do nowych obserwujących.